Kolon kanseri hastaları tedaviye geç kalıyor!

Kategori: Onkoloji Print

KOLON-TÜRK Çalışması’nın sonuçları açıklandı

Sanofi-aventis’in desteğiyle Türk Onkoloji Grubu tarafından gerçekleştirilen KOLON-TÜRK Çalışması’nın sonuçları ABD’de ASCO Gastointestinal Kongresi’nde açıklandı. Çalışmanın sonuçlarına göre ,hastaların üçte biri, kolon kanserinin habercisi olan dışkılama alışkanlığında değişiklik, karında şişkinlik ve ağrı gibi şikayetleri önemsemiyor.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin (ASCO) Gastrointestinal Kongresi’nde açıklanan çalışmada 21 merkezde, 968 hastanın gönüllü olarak katılımıyla 2008-9 tarihleri arasında yürütülen kayıt çalışmasında hastaların sigara, alkol, beslenme alışkanları, yaşam koşulları, hastalıkları ve aile öyküsü incelendi. Kongrede bir poster sunumunu gerçekleştiren İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Faruk Aykan, çalışma ile ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye’de 7 bölgeden, 21 merkeze başvuran 968 kolon-rektum kanseri vakasıyla, ‘kolon kanseri haritası’ çıkarıldı. Ülkenin ilk ve en büyük kolon kanseri kayıt çalışmasına göre, her iki kanser de erkeklerde daha çok görülüyor.”

Denge erkekler aleyhine bozuldu
Çalışmada tıp dünyasını şaşırtan sonuçlar elde edildiğini dile getiren Prof. Dr. Aykan, “Araştırmaya göre, kolon-rektum kanseri vakalarının %61’i erkek, %39’u kadın. Bu veri hekimleri şaşırttı. Literatür bilgilerine göre; kolon kanseri kadınlarda (5 erkeğe karşılık 6 kadın), rektum kanseriyse erkeklerde (5 erkeğe karşılık 4 kadın) daha sık görülüyor. Erkeklerin aleyhine olan bu durumun sigaradan kaynaklanıyor olabileceği tahmin ediliyor. Bölgelere göre bakıldığında da sürprizler var. Örneğin Karadeniz bölgesinde her iki kanser eşit sıklıkta görülürken, Doğu Anadolu’da rektum kanseri %55, kolonsa %45 oranında. Kesin bir yargı için erken, daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerekiyor” dedi.

Beslenme tarzının kolon-rektum kanseriyle ilişkisi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aykan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Araştırmada genel olarak kabul edilen risk faktörü kırmızı et tüketimi, Doğu Anadolu Bölgesi’nde anlamlı olarak yüksek. Tüm bölgelerde alkol, sebze ve meyve tüketimi açısından bir fark bulunamadı. Rektum kanseri grubunda sigara içenlerin oranı biraz daha fazla olduğu ortaya çıktı.”

Hastalar belirtileri önemsemiyor
kolon_gokhan_demirÇalışmanın verilerine değerlendiren Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Demir, şu bilgileri verdi: “Çalışmanın verilerine göre; hastaların % 15’i bir yıl bekledikten sonra doktora gidiyor. Hastaların büyük bölümü belirtileri dikkate almıyor. Buna göre hastaların %46’sının hastalık belirtileri baş gösterdikten sonra doktora başvurmak için dört aydan fazla beklediği ortaya çıktı. Dışkılama alışkanlığında değişiklik, karında şişkinlik ve ağrı, büyük abdestten kan gelmesi gibi belirtiler hemoroid ve strese bağlanarak doktorlara başvurulmuyor. Bu belirtiler kolon bağırsak kanseri habercisi de olabilir. Hastaların üçte birini ameliyat edilemeyecek, geç dönemde yakalıyoruz. Halbuki erken tanıda tamamen iyileşmek mümkün. Türkiye’de kolonoskopi gibi kanser tarama programları maalesef yeterince yaygın değil.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla