Korkunç ihmal… Sezaryende unutulan sargı bezi 22 yaşındaki anneyi öldürdü

Kategori: Sağlık Gündemi Print

ihmal-olum-sezaryenİzmir’de sezaryenle ilk bebeğini dünyaya getiren Harika Kanık (22), bir müddet sonra duyduğu şiddetli ağrılar sebebiyle doktoruna başvurdu. Doktor, ‘ağrılarının normal olduğunu’ söyleyip Harika Kanık’ı gönderdi. Ancak rahminde unutulan sargı bezinin fark edilmemesi sonucu, iltihap 6 ayda kadının tüm vücudunu sardı. Genç kadın, ameliyat edilmesine rağmen yaşamını yitirdi. İzmir’de oturan Harika Kanık, çocukluk aşkı olan Figani Kanık’la (26) 2 yıl önce evlendi. Çiftin mutluluğu Harika Kanık’ın hamile kalıp geçen nisan ayında özel bir hastanede doğum yapmasıyla daha da arttı. Ancak sezaryenle gerçekleşen doğumun ardından annelik heyecanı yaşayan Harika’nın karnındaki ağrılar ve halsizliği bir türlü geçmedi. Birkaç kez gittiği doğumu yaptıran kadın doğum uzmanı Ü.Ç., ağrıların sezaryenden kaynaklandığını söyleyip ağrı kesici almasını önerdi ve evine gönderdi.

GERÇEK 6 AY SONRA ORTAYA ÇIKTI

Rahatsızlıktan kurtulmak için çare arayan Harika Kanık’ın ağrısına teşhis konulamadı. 6 ay boyunca ağrıları daha da artan ve durumu kötüleşen Harika Kanık, doğumu yaptıran doktor Ü.Ç. tarafından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildi. Burada tedaviye alınan Harika Kanık’ın kanında yüksek oranda iltihap çıktı. İltihabın, ilaçla tedavi yöntemlerine rağmen azalmaması üzerine Harika Kanık’ın ameliyata alındı ve gerçek orada ortaya çıktı. Özel hastanede doğumu gerçekleştiren Ü.Ç.’nin, Harika Kanık’nın rahminde sargı bezini unuttuğu, bunun zaman içerisinde rahim duvarına yapışmasıyla oranın parçası gibi algılandığı ve vücutta iltihaplanmaya neden olduğu belirlendi.

AMELİYATTAN 8 GÜN SONRA ÖLDÜ

6 saat süren ameliyatta Harika Kanık’ın rahminin tamamı ile idrar kesesinin bir bölümü alındı. Ancak vücuduna yayılan iltihabın organlarında yarattığı tahribat nedeniyle 8 gün sonra, talihsiz kadın hayatını kaybetti.

‘KIZINI EMZİREMEZ HALE GELMİŞTİ’

Harika Kanık’ın dünyaya getirdiği ve ‘Seher’ ismini verdiği kızına, üzücü olayın ardından ’Harika’ adı da konuldu. Annesiz kaldığından habersiz 7 aylık kızını kucağına alan Figani Kanık şöyle dedi: “Bu olayın sorumluları ceza almalı. Buradan Sağlık Bakanı, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyorum. Bu olayda kusuru bulunanlar cezalandırılsın. Benim eşim, evladını doya doya kucağına alamadı. Son zamanlarda emziremez duruma gelmişti. Büyük acı yaşadık, başkalarının da yaşamaması için mutlaka hesap sorulmasını istiyorum.”

Aile adına avukatları, başta doğumu yaptıran doktor olmak üzere sorumluluğu bulunan kurum ve kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu ve tazminat davası açtı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla