Körlüklerin yüzde 80’i önlenebilir

Kategori: Göz Sağlığı Print

göz-glokom-nedir-tedavisiDünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada 45 milyon görme engelli var. Uzmanlara göre, zamanında tedavi ile vakaların % 80’i engellenebilirdi. Ekim ayının ikinci Perşembe gününe atfedilen Dünya Görme Günü’nün göz sağlığının önemine dikkat çekme açısından önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, önlenebilir körlüklerin önüne geçmek için düzenli göz muayenesinin şart olduğunu söyledi.

Türkiye’de 78 bin çocuğun görme engelli olduğunu hatırlatan Devranoğlu, 35 milyon insanın ise gözlük kullanma ihtiyacı duyduğunun altını çizdi. Göz muayenesi ve sağlığının her yaş için gerekli olduğunu belirten Devranoğlu, sözleri şöyle sürdürdü: “60 yaş üzerinde görülen katarak, makula dejenerasyonu, sinsi ilerleyen glokom, sigaranın neden olduğu sarı nokta gibi hastalıklar basit göz muayeneleriyle teşhis edilebiliyor. Ancak teşhis edilmediği takdirde bu hastalıklar sebebiyle görme yetisi kayboluyor. Katarakt gibi bazı hastalıklar sonrası oluşan görme kayıpları ameliyatla giderilebiliyor. Tabi bu hem maliyetli hem de her ne kadar teknoloji ilerlemiş olsa da zahmetli bir yöntem. Çok daha kolay olan, yılda bir kez göz muayenesinin yapılmasıdır.”

100 MİLYON İNSAN KÖR OLMAKTAN KURTULACAK
Gelişmiş ülkelerde göz muayenesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Devranoğlu, görme engelli insanların yüzde 90’ının az gelişmiş ülkelerde yaşadığına dikkat çekti. Devranoğlu, “Afrika’da 7 milyon, Çin de 8 milyon, Hindistan da 10 milyon görme engelli insan yaşıyor. Ne yazık ki pek çoğunun nedeni, zamanında teşhis ve tedaviyle önlenebilecek göz hastalıklarından kaynaklanıyor. Ülkemizde de göz sağlığına ne yazık ki önem verilmiyor” dedi.

Devranoğlu, Dünyagöz Hastanelerinin de destek verdiği Dünya Sağlık Örgütü’nün Vision 2020 Programı çerçevesinde yürütülen çalışmalarla dünyada 100 milyon insanın kör olmasının önlenebileceğini duyurdu.

Göz kanlanması ihmale gelmez! Nedeni çok iyi araştırılmalı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla