Memede inflamasyon kanserin temel göstergesi

Kategori: Onkoloji Print

İnflamatuvar yolağın inaktivasyonu, kanser kök hücre sayısını azaltıyor

meme_kanserimYüksek düzeyde gelişmiş bir transgenik fare geliştirmek bilim adamlarının 12 yılını alsa da, Jefferson Kimmel Kanser Merkezi araştırmacıları, uzun süredir şüphe edilen teoriyi de ispatlamış oldu: Meme dokusunda saptanan inflamasyon, meme kanserinin meydana geldiği ve ilerlediğinin başlıca göstergesi.” Cancer Research dergisinin yeni sayısında yayımlanan çalışmaya göre, meme dokusunda tespit edilen inflamatuvar süreç, tümörün gelişmesine yol açan meme kanseri kök hücrelerinin sayısını artırıyor. Araştırmacılar, meme dokusunda inflamasyon aktivitesinin durdurulması ile bu kök hücrelerin aktivitesinin de azaldığını ve meme kanserinin durduğunu ortaya koydu.

Kimmel Kanser Merkezi Direktörü ve Cancer Biology’nin Başkanı Dr. Richard G. Pestell, bu çalışmanın yaşayan hayvanlarda meme epitelyumunda NFKB inflamatuvar yolağının inaktive edilmesi ile meme kanserinin başlangıcı ve progresyonunun bloke olduğunun gösterildiği ilk çalışma olma özelliği taşıdığını belirtti.  Dr. Pestell ve ekibi, NFKB yolağının meme kanserinin gelişimini hızlandırdığını ve NFKB’nin tümör aracılı makrojaflar (TAM) ile tümör oluşumunu artıran bir faktör olan inflamasyona neden olduğunu saptadı. NFKB aracılığıyla meydana gelen inflamasyonun meme kanseri gelişiminde önemli bir rol oynadığı düşünülmekle birlikte, NFKB embriyo gelişiminde gerekli olduğu için bu teori test edilemiyordu. Farelerde NFKB genini çıkarınca, fareler ölüyordu.

Çalışmanın bir diğer araştırmacısı ve Jefferson Moleküler Biyoloji ve Kanser Genetiği Program Müdürü Dr. Michael Lisanti de, tüm vücutta inflamatuvar aktivitenin durdurulmasının bazı yan etkilerinin olabileceğini, yaptıkları çalışmada yalnızca meme dokusundaki inflamatuvar aktivasyonun durdurulduğunu vurguladı.

Bu nedenle Dr. Pestell ve ekibi, erişkin bir hayvanın normal meme dokusunun inflamatuvar sistem içerisinde düzenlenebileceği bir fare geliştirdi. Bu sayede farklı hücre türlerinde NFKB seçici olarak inaktive edilebildi. Bu süreç 12 yılda tamamlanabildi ve araştırmacılar beş adet transgenik fare geliştirdi. Bu fareler meme kanserini oluşturmaya programlandı, fakat araştırmacılar memedeki inflamasyonun bloke edilmesi durumunda tümörlerin gelişmediğini fark etti. Dr. Pestell, bunun yeni bir bulgu olduğunu belirtiyor.

İnflamatuvar yolağın inaktivasyonu, memedeki kanser kök hücre sayısını da azalttı. Dr. Pestell, transgenik farelerin bilim adamları ve ilaç endüstrisinin kullanabilecekleri bir teknoloji olduğunun ve bu sayede kalp hastalığı, nörodejeneratif hastalıklar ve diğer kanser türlerinde NFKB’nin oynadığı rolü öğrenebileceklerinin altını çizdi.

KAYNAK: Manran Liu, Toshiyuki Sakamaki, Mathew C. Casimiro, Nicole E. Willmarth, Andrew A. Quong, Xiaoming Ju, John Ojeifo, Xuanmao Jiao, Wen-Shuz Yeow, Sanjay Katiyar, L. Andrew Shirley, David Joyce, Michael P. Lisanti, Christopher Albanese, and Richard G. Pestell. The Canonical NF-?B Pathway Governs Mammary Tumorigenesis in Transgenic Mice and Tumor Stem Cell Expansion. Cancer Research, 2010; DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-10-0732

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla