Ağrı kesiciler, nöropatik ağrıda işe yarar mı?

Kategori: Ağrı Print

ilac-hap-dermanYanma, batma, donma, ve karıncalanma gibi belirtiler veren nöropatik ağrının sinir sisteminin ağrı sinyallerini ileten kısmının hasar görmesinden kaynaklandığını söyleyen Türk Nöroloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ersin Tan, basit ağrı kesicilerin fayda etmediği sorun hakkında sorularımızı yanıtladı. 9. Nöropatik Ağrı Sempozyumu dünyaca ünlü pek çok uzmanı bir araya getirdi. 300’ün üzerinde katılımcının yer aldığı sempozyumda, nöropatik ağrı konusunda son gelişmeler paylaşılırken, bu ağrıların en çok diyabet ve kronik bel ağrısı hastalarında görüldüğüne ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekildi.

ersin tanSempozyumun başkanı olarak toplantının açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ersin Tan ‘Yanma, batma, donma, elektrik çarpar gibi ve  karıncalanma şeklinde şikayetlerle kendini gösteren nöropatik ağrının yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilediğine dikkat çekerek bu tarz yakınmaları olan kişilerin mutlaka nöroloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroşirurji (beyin cerrahisi), endokrinoloji, romatoloji ve algoloji/ anestezi uzmanlarına başvurmaları gerektiğini’ dedi.

Prof.Dr. Tan “Tanı ve tedavisi hekim ve hastalar tarafından yeterince bilinmediği için hastaların bu şikayetlere karşı sıklıkla basit bir ağrı kesici kullandığını, oysaki sinir hasarından kaynaklı bir durum olan Nöropatik ağrı tedavisinde basit bir ağrı kesicinin hiçbir faydası olmadığını, hastaya boşu boşuna ilaç yüklemesi yapıldığını, bunun da hastaya hem maddi zarar verdiğini, hem de tedavi olmadan ilaca bağlı yan etkilerin görülme riskini artırdığını’ belirtti.

Nöropatik Ağrı tedavisindeki irrasyonel ilaç kullanımının maliyetine de değinen Prof. Dr. Ersin Tan “Nöropatik Ağrı tedavisindeki irrasyonel ilaç kullanımının (akılcı olmayan yanlış tedaviler) yılda yaklaşık 55 milyon TL’lik bir maliyeti olduğunu” ifade etti.

Ağrı kesici kullanmadan önce bu uyarılara kulak verin!

Prof. Dr. Ersin Tan, “Sürekli devam eden yanma, karıncalanma, batma, elektrik çarpar gibi ve donma şeklinde ağrılarınız varsa doktorunuza başvurun. Hissettiğiniz ağrıyı ve bu ağrının vücudunuzun hangi bölgelerini etkilediğini tarif edin” diyerek ağrıyı doğru tarif etmenin tanı için önemini vurguladı.

Nöropatik ağrı en çok diyabet ve kronik bel ağrısı hastalarında görülüyor

Kronik ağrı türleri arasında yer alan ve sinirlerin zarar görmesinden, sinir sisteminin omurilik veya beyin gibi ağrı sinyallerini ileten kısmının hasar görmesinden ya da işlev bozukluğundan kaynaklanan “Nöropatik Ağrı” yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen bir hastalık. Yanma, batma, donma, elektrik çarpar gibi ve karıncalanma şeklinde kendini hissettiren ve günlük hayatı oldukça kısıtlayan bu ağrılar nedeniyle işinden ayrılan hatta evden çıkamayan hastalar bile var.

Diyabet, bel fıtığı gibi kronik bel ağrıları, kanser, inme, zona, omurilik zedelenmesi, multipl skleroz, Parkinson gibi farklı hastalıklarda sıkça karşılaşılan nöropatik ağrının prevalansı (sıklığı) çok yüksek. Nöropatik ağrı, sinirlerin hasarı ve işlev bozukluğuyla ortaya çıkıyor ve normal ağrı kesicilerle dindirilemiyor. Uyku bozukluğu, depresyon ve gerginliğe yol açarak kişilerin hayatını fiziksel ve sosyal olarak alt üst eden nöropatik ağrı nedeniyle hastaların yarısı işten ayrılıyor, bir kısmı ise evden çıkamaz hale geliyor.

Yaygın olarak diyabet ve kronik bel ağrısı hastalarında görülen, hastalar tarafından yeterince bilinmeyen nöropatik ağrı hakkında bilinçlendirme yapmak üzere harekete geçen Nöropatik Ağrı Platformu (SNAPS), geçtiğimiz yıl ‘Ağrını Tanı’ kampanyasını başlatmıştı.

norapatik-agri-sempozyumu


 

Baş ağrınızın nedeni susuzluk olabilir

Uykusuzluk tıbbi bir sorundur ve tedavi edilebilir

Artan östrojen seviyesi migrene neden olabiliyor

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla