Baş ağrısı her adet döneminde tekrarlıyorsa nedeni migren olabilir

12 Ocak 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Kadın Hastalıkları, Migren Print

Sadece adet döneminde yaşanan şiddetli ve tek taraflı baş ağrısı, hayatınızı kabusa çeviren migrenin en önemli belirtisi olabiliyor. Çünkü migren, özellikle bu özel günlerde vücutta değişen hormonların da etkisiyle kendini gösterebiliyor. Bu durumda ise mutlaka uzman bir hekime görünmek gerekiyor. Gerek adet öncesi, gerekse adet dönemlerinde kadının vücudundaki östrojen dengesinin büyük bir değişikliğe uğradığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Umut Sarı, artan östrojen seviyesinin de migrene neden olabildiğini belirtti.

Baş ağrısı her adet döneminde tekrarlıyorsa…

Adet öncesi dönemde kadınların vücutlarında bazı hormonel değişiklikler meydana geliyor. Artan östrojen değerinin yanı sıra vücutta su tutulumu ve ödem oluşuyor. Tüm bu etkenler birleştiğinde de migren belirtileri ortaya çıkabiliyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birinin ağrı sıklığı olduğunu belirten Dr. Sarı, şunları söyledi:

Migren nedir? Neden olur? Migrenin belirtileri ve tedavisi

“Ağrı birkaç saat sürüyorsa bu durum migren olarak değerlendirilmemeli.  Migren tanısı için özellikle tek taraflı olan baş ağrısıyla birlikte bulantı ile kusma gibi şikayetlerin her adet döneminde ortaya çıkması ve tüm gün boyunca devam etmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu sorunu yaşayan kadınların mutlaka uzman bir hekime görünmeleri gerekir.”

İlk adetle birlikte migren oranı kadınlarda 3 kat artıyor

Ergenlik dönemine kadar erkek ve kız çocuklarında migren oranları birbirlerine yakın bir seyir izliyor. Fakat ilk adet kanamasıyla birlikte bu oran kadınlarda 3 kat artıyor. Hatta yapılan çalışmalar her 100 kadından 2’sinde ilk adet kanamasıyla birlikte migren geliştiğini ortaya koyuyor.  Adet dönemlerinde kendini gösteren migrenin görülme oranı menopozda ise büyük oranda düşüyor. Öyle ki her 100 kadından 60’ında görülen  migren menopoz döneminde yüzde 10’a kadar iniyor. Hamilelik döneminde de östrojen dengesinde herhangi bir değişiklik yaşanmadığı için migren atakları azalıyor.

Hormonlu besinler migreni tetikliyor

Modern yaşamın en olumsuz getirilerinden biri de hormonlu besinler. Gerek sebze ve meyve, gerekse hayvansal besinlerde üretimi artırmak amacıyla östrojen hormonu kullanılıyor. Bu durum da vücuda zarar veriyor ve migren ataklarını tetikliyor.

Öyle ki menopoz döneminde olan bir kadına bile östojen verildiğinde migren atakları yeniden tekrarlayabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar organik besinlerin yenmesine özen göstermek gerekir.

Migren hastalarının doğum kontrol hapı kullanmaları inmeye neden olabiliyor

Migren olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı türü ilaçları kullanmak bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Doğum kontrol hapları özellikle migreni olan kadınlarda inme ve beyin damarında pıhtı oluşumu sonrası tıkanıklık gibi risklere neden olabiliyor.

Adet dönemleri migreni tetiklerken hamilelik migren atakları azalıyor

Ayrıca bu hapları kullanırken ortaya çıkan baş ağrısının damarsal bir probleme mi yoksa migrene mi bağlı olduğunun tanısı kolay koyulamıyor. Bu nedenle migren hastalarının doğum kontrol hapı kullanmaları önerilmiyor.  Migrenin sıklığı ya da şiddeti değiştiğinde ise kadınların mutlaka bir hekime başvurmaları ve ilacı bırakmaları tavsiye ediliyor.

Adet döneminde migren ataklarını hafifletmek için…

  • Işık ve gürültü gibi uyarıcı faktörlerden uzak durun.
  • Stres migren ağrılarını artırıyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar stres oluşturabilecek ortamlardan uzak durun.
  • Migreni tetiklediği için içeriğinde kafein ve tuz olan besinleri yemeyin. D vitamini takviyesi alın.
  • Açık havada dolaşın ve sağlık açısından herhangi bir şikayetiniz yoksa bolca balık eti, süt ile yumurta yiyin.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla