Obezite erken ergenliğe neden olabiliyor

Kategori: Beslenme ve Diyet, Çocuk Sağlığı, Zayıflama ve Obezite Print

Op.Dr. Nuri Ceydeli medikal akademiSon 10 yılda erken ergenlik vakaları obezite oranındaki yükselişin yanı sıra işlenmiş ve hormonlu gıda tüketimi nedeniyle de artış gösteriyor. Vücutta fazla yağ depolanmasına ve bu yağlarda östrojen hormonunun birikmesine neden olan bu etkenler erken ergenlik riskini de beraberinde getiriyor.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, kız çocuklarda 8 erkek çocuklarda ise 9 yaşından önce görülen erken ergenlik belirtilerinin tehlikeli olabileceğini söyledi. Ceydeli bu sorunun tıbbi yardımla çözülebileceğini ancak profesyonel yardımda geç kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olarak bilinen ergenlik, kız çocuklarda 8 – 13, erkek çocuklarda ise 9-14 yaş arasında başlıyor.Bu döneminfiziksel, ruhsal ve cinsel olgunlaşma dönemi olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli ergenlik belirtilerinikız çocuklarda meme gelişimi, koltuk altı ve genital bölgede tüylenme ile adet kanamasının başlaması;erkek çocuklarda ise testislerlerde büyüme, penisde büyüme, koltuk altı ve genital bölgede tüylenme, ses kalınlaşması, kas kitlesinin artması olara sıraladı.Dr. Ceydeli, kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce görülen bu belirtilerin ise erken ergenlik olarak tanımlandığını belirtti.

Kızlarda 10 kat daha fazla

Erken ergenliğin erkeklere oranla kızlarda yaklaşık 10 kat daha fazla görüldüğü bilgisini veren Dr.Ceydeli“Bunun nedeni yüzde 90 oranındabilinmediğinden kızlarda nedendaha fazla görüldüğü bilgisi de verilememektedir” dedi. Dr. Ceydeli, ailedeki kadınların ortalama ergenlik yaşı, genetik yatkınlıkları, yaşanılan bölgenin coğrafi koşulları, çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıklarının bu süreci etkileyebilecek nitelikte olduğunu da sözlerine ekledi.

8-13 yaş arası kız çocuklarına dikkat

8-13 yaş arası kız çocukların dikkatlice gözlemlenmesi gerektiğini belirten Dr. Ceydeli, erken ergenliğe giren geç kızları düzensiz adet ve yoğun ağrıların sebep olduğu psikolojik sıkıntıların yanı sıra kansızlık gibi sorunların beklediğine değindi. Dr. Ceydeli, “Bu durumun çocukların günlük hayatı ve okul performanısını etkilememesi için ailelerin özel dikkat göstermeleri gerekiyor.” diye konuştu.Dr. Ceydeli, erken ergenliğin meme kanseri riskinin yanında kullanılan ilaçlar ve kötü beslenmeye bağlı olarak obeziteye,isleket sistemi sorunlarına bağlı çeşitli sırt-bel ağrılarına ve omurga sistemi eğriliklerine de neden olabileceğini söyledi.

Cinsel aktivitenin erken başlamasına neden olabilir

Erken gelişen vücut değişiklikleri ve hormonal dalgalanmaların, çocukta cinsel aktivitelirin erken başlamasına yol açabileceğini söyleyen Dr. Ceydeli, “Bu durum da istenmeyen gebelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarla karşı karşıya kalınabilir” dedi. Dr. Ceydeli,“Çocuğun yaşıtlarına oranla erken gelişen cinsiyet özellikleri arkadaşları ile arasında iletişim sorunlarına yol açabileceği gibi ilkokulda sınıfın en uzunu olan kızın, lisede sınıfın en kısası olması gibi durumlarda psikolojik sorunları daha da büyütebilir.” şeklinde konuştu.

Uygun tedavi ile engellemek mümkün

Dr. Ceydeli, tespit edilen erken ergenliği,nedenine yönelik uygulancak tedavi ile engelleme ve yavaşlatmanın mümkün olduğunu söyleyerek, jinekolojik ve nörolojik muayene ile hormon testleri ve kan seviyeleri tespitinin atlanmaması gereken adımlar olduğunu belirtti.  Tedavide uzun etkili sentetik hormonların, normal gelişim sürecine kadar güvenle kullanılabileceğine değinen Dr. Ceydeli, “Böylece tedavi süresince doğal hormon seviyesi baskı altında  kalır ve tedavi kesilince ergenlik hızla yeniden başlar.” dedi. Ailelere düşen en büyük görevin çocuklarının ruhsal ve fiziksel değişimlerine karşı sürekli takipte kalmak oldugunu belirten Dr. Nuri Ceydeli, erken ergenlik ile karşılaşıldığında soğukkanlı olunmasını önerdi.  Dr. Ceydeli bu süreçte çocuğun beslenme alışkanlıklarına özel ilgi göstermenin ve  yapay hormon katkılı gıdalardan mümkün oldugunca uzak tutmanın önemine değindi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla