Hekime şiddet sınır tanımıyor! Bu kez öğretmenden, kadın doktora dayak

Kategori: Sağlık Gündemi Print

adana doktor kavga şiddetTürkiye’de sağlık çalışanlarına yönelen şiddet artık sınır tanımıyor. Konya’da yaşanan saldırı olayı bu da olmaz dedirtti. Konya’da Erkan Y., isimli Psikolojik Danışmanlık Rehberi öğretmeni çocuğuna bakılmadığı iddiasıyla kadın doktora saldırarak yaraladı. Mevlana Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşanan olayda hastanede çocuğu ile ilgilenilmediği gerekçe gösteren Erdal Y, isimli şahıs Acil Tıp Uzmanı Dr. Seval Türkan’a saldırdı. Olaydan sonra polis tarafından ifadesi alınan Erdal Y. isimli şahısın serbest bırakılması ise tepki çekti.

Dr. Seval Türkan’ı defalarca yumruklayan ErkanY., hastane güvenlik görevlileri tarafından güçlükle duduruldu. Yüzüne aldığı darbelerle kanlar içinde kalan Dr. Seval Türkan’a ilk müdahale meslektaşları tarafından yapıldı. Ardından Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen hekimin elmacık kemiğinde kırık, sol gözaltında 7 santimetre uzunluğunda kesik olduğu saptandı.

Tedavisinin ardından hastane tarafından 10 günlük iş göremezlik raporu verilen Dr. Seval Türkan, “Bir anda saldırdı. Ne olduğunu bile anlayamadım. Gözaltıma 8 dikiş atıldı. Elmacık kemiğimde kırık var. Bu adam beni öldüresiye dövdü ve şu an serbest kaldı. Bu nasıl bir adalet?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Sağlıkta şiddet sınır tanımıyor: Hamile doktora saldırı ve darp!

Dr. Seval Türkan’ı darp eden ve polis tarafından gözaltına alınan PDR öğretmeni Erkan Y.’nin, ifadesi alındıktan sonra savcılık tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi. Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Aydın Uygun, öğretmenlerinin üniversitede öfke kontrolüile ilgili ders aldıktan sonra okullarda öfke kontrolü ara başlığında öğrencilere ders verdikleri bilgisini verdi.

Sağlık çalışanları olayı protesto etti

Acil Tıp Uzmanı Dr. Seval Türkan, 19 Kasım 2015 tarihinde bir hasta yakını olan Psikolojik Danışmanlık Rehber öğretmen tarafından yumruklanarak darp edilmesi Konya Tabip Odası, Konya Eczacılar Odası ve Diş Hekimleri Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen bir basın toplantısıyla kınandı.

Mevlana Üniversitesi Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Seval Türkan 19 Kasım 2015 tarihinde görev yerinde ve görevi başında bir hasta yakını ve aynı zamanda Konya’da bir okulda PDR öğretmeni olarak görev yapan Erdal Y.tarafından yumruklanarak darp edildi.

Dr. Seval Türkan, kendisine hastası ile ilgili bilgi verirken aniden yumrukların hedefi olmuş ve sol göz altında açılma, gözde morluk, kemikte çatlak şüphesiyle gözlem altına alındı. Dr. Seval Türkan’a Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından 10 günlük iş göremezlik raporu verildi. Konya Tabip Odası, Konya Eczacılar Odası ve Konya Diş Hekimleri Odası tarafından ortaklaşa organize edilen basın toplantısı Konya Tabip Odası’nda gerçekleştirildi.

Konya Tabip Odası Başkanı Halil Öztürk, 3 oda adına yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Mevlana Üniversitesi Hastanesi’nde Acil Tıp Uzmanı Dr. Seval Türkan’a görev yerinde, görev saatinde, görevi başında ve aynı zamanda hastası hakkında hasta yakına bilgi verirken Konya’daki bir okulda PDR(Psikolojik Danışmanlık Rehber) öğretmeni olan Erdal Y. Tarafından darp edilmesi bizleri ve sağlık camiasını derinden üzmüştür.

Bu saldırmanın ağır bir bedeli olmalı diye düşünüyoruz. Bu konuda hâkim ve savcılarımıza güvenmek istiyoruz. Sağlık alanında kamu otoritesi olan Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda gereken hassasiyeti göstermesini, hekime ve kadına şiddeti önleme konusunda topluma yapıcı mesaj vermesini arzu ediyoruz. TBMM’de ilimizin mevcut beş tane hekim milletvekilinin de bu konuyla ilgileneceğine ve bu konudaki gerekeli yasal düzenlemelerin yapılması için uğraşacaklarını ümit ediyoruz. Dr. Seval Türkan’a geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, Konya Tabip odası olarak bu davanın ve hekime şiddet içeren her tavanın takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla