ÖHP Başkanı Dr. Altuğ: Türkiye covid-19 başarısıyla sağlık turizminde öne çıkabilir

Yazan Hatice Pala Kaya
13 Mayıs 2020   |    14 Mayıs 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

Türkiye’nin koronavirüs (covid-19) salgını ile mücadelede gösterdiği başarı ile tüm dünyada dikkatleri üzerine çektiğini söyleyen Özel Hastaneler Platformu Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, Türkiye’nin sağlık altyapısının gücü konusunda başarı örneği olarak dikkat çektiğini vurguladı. Bu başarının sağlık turizmi açısından Türkiye’nin tercih edilmesine katkı vereceğini dile getiren Dr. Mehmet Altuğ, bu yönde tanıtım çalışmalarının yapılmasını talep etti. Sağlık turizminde büyük pay sahibi olan ülkelerin hepsinin salgın döneminde kendi vatandaşlarına hizmet verme sorunları yaşadığını hatırlatan Dr. Mehmet Altuğ, Türkiye’nin büyük fark yarattığını belirtti.

Türkiye’nin güçlü bir sağlık altyapısı ve başarılı mücadele vermesinin önemli olduğunu kaydeden: “Bu noktadan hareketle Türkiye sağlık sisteminin ve etkili sağlık politikalarının gücünü kanıtlamış oldu. Sağlık Turizminde öncü ülkeler arasında bu krizden en az etkilenen ülkenin Türkiye olması yabancı hastalar açısından aradıkları güven duygusunu oluşturacaktır. Sağlık turizminde sağlık turistinin ülke ve hastane seçiminde aradıkları kriterlerin başında güven, kalite, tesis alt yapısı ve sağlık insan gücünün genç ve dinamik olması yanı sıra yetkinliğidir. Türkiye, akredite olmuş hastaneleri ve yetenekli sağlık insan gücü ile kriz sonrası uluslararası hastaların tercih edeceği destinasyonların başında yer alacaktır” dedi.

Tanıtım atağına başlanmalıdır

Salgın sonrası normal dönemde kendi ülkesinden başka bir ülkeye gidip tedavi olmak isteyen insanlar için Türkiye’nin hedef ülkelerdin biri olacağını ifade eden Dr. Altuğ, şimdiden tanıtım atağının başlatılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye’de sektörel büyüme bir yandan devam ederken, Türkiye bu süreçte yarattığı başarı hikâyesini Sağlık Bakanlığı ve USHAŞ ile açılan resmi temsilcilikler, planlanan ön tanı merkezleri ve görevlendirilecek sağlık müşavirleri ile tanıtım ve pazarlama atağına başlamalıdır. Ayrıca özel sektör olarak hem Türkiye’ye döviz kazandırmak hem de ülke imajımıza katkıda bulunmak için, yurtdışına açılan kurumların sayısını artırmak gerekiyor.’’

Dr. Hasan Kuş: Sağlık turizminde kazanımlarımızı kaybediyoruz, stratejik davranmalıyız!

Tüm dünyada covid-19 salgını önlemleri nedeniyle bireylerin kilo, anksiyete vb. fiziksel ve psikolojik etkilere maruz kaldıklarını hatırlatan Dr. Altuğ, bunun da Türkiye’nin sağlık turizminde öne çıkabileceği bir unsur olduğunu vurgulayarak, “Pandemi süreci sona erdiğinde bireyler öncelikle diyet kampları, vücut direncini arttırmaya ve stresten kurtulmaya yönelik uygulamalar, obezite cerrahisi ve estetik cerrahi için sağlık turizmine talep oluşturacaktır. Bu buzdağının görünen yüzü olup, görünmeyen yüzüne yönelik; sezonluk bir turizm türü olmayan Sağlık Turizmi için, bu süreçteki kayıpların telafisi ve yeni hedefler için çalışmalara hızla başlanmalı, rekabetçi tanıtım ve pazarlama stratejileri geliştirilmelidir” dedi.

Salgında Türkiye başarılı bir strateji izledi

Dr. Mehmet Altuğ, salgın döneminde Sağlık Bakanlığı’nın yerinde önlemleri ve Türkiye’nin sağlık insan kaynağı ile teknolojik altyapısının başarılı bir sınav verdiğini belirterek, şunları söyledi:  “Pandemi sürecinde tüm ölümlerin yüzde 50’sinden fazlası 80 yaş ve üstü kişileri içermiştir. Yaşlı nüfusu korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun 65 yaş üstü nüfusa ve taşıyıcı niteliği taşıyan 20 yaş altı nüfusa sokağa çıkma yasağı getirmesi ile bu süreçte hem dünyaya örnek olarak yaşlılarına verdiği önemi kanıtlamış hem de süreci oldukça iyi yönetmiştir.

Tedavi protokolünde yapılan akılcı değişimlerle tedavi süreci ciddi ölçüde kısalmış ve daha ilk günden itibaren çok daha büyük kayıpların önüne geçilmiştir. Bu süreçte hem Kamu hem de Özel Hastaneleri hemen pandemi hastanesi haline getirildi. Toplam 577 hastane, 50 bin 156 yatağı, 231 bin 915 iş gücü ve 459 tomografi cihazı ile özel hastanelerin modern ve konforlu alt yapısı ile hızlı şekilde pandemi sürecine dahil edilerek, Covid 19 mücadelesine büyük katkı sağlandı ve bu süreç pek çok dünya ülkesine örnek oldu.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla