Omega-3 yağ asitlerinin prostat kanserini engellediği kanıtlandı

Kategori: Güncel / Literatür, Onkoloji Print

Prostatik acinar adenocarcinoma mikrografı

Prostatik acinar adenocarcinoma mikrografı

Washington Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, Omega 3 yağ asitlerinin prostat kanser hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini engelleyen mekanizmasını keşfetti. Daha önce 2013 ‘de yayınlanan bir araştırma omega-3 katkılarının prostat kanseri riskini arttırdığını iddia etmişti.

Bilim insanları uzun süredir omega 3 yağ asitlerinin enflamasyonu azalttığı ve anti-diyabetik etkileri olduğunu biliyor. “İlk bunun kanser tedavisinde kullanılabileceğini gösteren ilk bizleriz. Normalde omega-3 asitleri üzerine yapılan çalışmalar genelde enflamasyon ve diyabet üzerine olsa da, aslında asıl ilgi kanser çalışmaları üzerine yoğunlaşıyor.

Prostat kanseri ve omega-3 ilişkisi üzerinde en çok tartışma olduğundan , çalışmamız prostat kanserini ele aldık,” diyor Washington Eyalet Üniversitesi’nden Eczacılık Bölümü Profesörü Kathryn Meier. 2013’de Ulusal Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute  ) dergisinde yayınlanan araştırmada kanlarında yüksek miktarda omega-3 bulunan erkeklerin, prostat kanseri geliştirme riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştu.

Balık, fındık ve tohumlardan ya da omega-3 haplarının prostat kanserine neden olduğu o kadar açık değil. Yeni araştırma ise tam tersini gösteriyor. Araştırmacılar yağ asitlerinin bağlandığı FFA4 (free fatty acid receptor 4-serbest yağ asiti reseptör 4)  adı verilen reseptör) adı verilen bir reseptör keşfetti. Bu reseptörün kanser hücrelerini tetiklemek yerine büyümelerini ve üremelerini inhibe eden bir sinyal gibi davrandıkları ortaya çıktı.

“Bu sayede kanseri tedavi edebilir ya da önleyebiliriz. Çünkü artık nasıl çalıştığını biliyoruz,” diyor Meier Araştırmada omega-3 ‘ün fonksiyonunu taklit eden ilaçların yağ asitlerinden daha iyi bir şekilde kanser hücrelerini baskılayabileceğini gösterdi.  Araştırma Pharmacology and Experimental Therapeutics dergisinde yayınlandı.

Meier benzeri etkinin balık yağı hapları gibi ürünlerle sağlanıp, sağlanamayacağının halen belli olmadığını söylüyor. Balık yağı hap şeklinde alındığın sindirildiğinden etkisi azalıyor. Fakat yeni geliştirilecek omega-3 ilacı kanser hücreleri için her zaman etkili olacak. Beslenme desteği olarak kullanılan bu ilaçların ne gibi faydalar sağlayacağını tahmin etmenin doğru olmadığını belirtiyorlar. Yeni ilaç kesin şekilde test edilerek etkileri incelenecek.

Kaynak : Gerçek Bilim
Referans : Medical Express

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla