Özel hastanelerin puanlamasında yeni dönem

Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

ANKARA- Sosyal Güvenlik Kurumu kendisiyle sözleşme yapan hastanelerin hastalardan alacakları ilave ücretin oranının belirlenmesinde esas alınacak puanlama sisteminde değişiklik yaptı. Buna göre hastanelerin hizmet kalite standartları, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Hastane Hizmet Kalite Standartları’ dikkate alınarak değerlendirilecek.

Bu değerlendirme Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Eylül-20 Aralık tarihleri arasında olmak üzere yılda bir kez yapılacak. Sağlık Bakanlığı her değerlendirme döneminde Hastane Hizmet Kalite Standartlarında yer alan değerlendirilecek bölümleri belirleyecek ve değerlendirme bu bölümler üzerinden yapılacak.

Değerlendirilen hastane için standart setinde yer alan her bir standart ayrı değerlendirilerek o standardın puanı hesaplanacak. Hastanenin ilgili standarttan puan alabilmesi için o standardın tüm değerlendirme ölçütlerini yerine getirmesi gerekecek. Standardın herhangi bir değerlendirme ölçütü yerine getirilmezse söz konusu standarda ilişkin puan verilmeyecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmelerde hesaplanan Hizmet Kalite Standardı Puanı ilgili yılın Aralık ayının 24 üncü gününe kadar resmi yazı ile SGK bünyesinde hastane puanlarının belirlenmesi görevini yürütecek komisyona iletilecek. Komisyon SGK’yı  temsilen iki, Sağlık Bakanlığını temsilen iki ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini temsilen bir üye olmak üzere toplam beş üyeden oluşacak.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla