PATH B: Hepatit B hastalarına internetten ‘El Ele’ hizmet

Kategori: Arşiv Print

09 Mayis 2012

Özellikle kronik Hepatit B hastaları için özel olarak hazırlanmış “PATH B” adını taşıyan program, tedavide karşılaşacakları sorunları aşabilmeleri için hastaların bilgilendirilmesini amaçlıyor. İnternet üzerinden hizmet verilmeye başlanan “Hepatit B İçin Hastalar ve Sağlık Çalışanları El Ele” (PATH B) programıyla, tedavide karşılaşacakları sorunları aşabilmeleri için hastaların bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

“PatientsandProfessionalsActingTogetherforHepatitis B” (Hepatit B İçin Hastalar ve Sağlık Çalışanları El Ele) (PATH B) programının Türkçe versiyonu, nisan ayının sonunda düzenlenen Avrupa Karaciğer Hastalıklarını Araştırma Derneği’nin (EASL) yıllık toplantısında tanıtıldı.

Hasta hakları gruplarından temsilcilerin ve Avrupa’nın önde gelen hepatoloji uzmanlarının yer aldığı bir uluslararası danışma kurulu tarafından geliştirilen PATH B programı, Dünya Hepatit Birliği (WHA) ve Avrupa Karaciğer Hastaları Derneği (ELPA) tarafından eğitici bir hizmet olarak sunuluyor.

Kaynağın Türkçe’ye uyarlanmasında çalışma yürüten Türk Karaciğer Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakalağlu, programın Hepatit B tanısı konulan hastalar için kapsamlı ve güvenilir bilgiler sunduğunu, bunun hastalara ihtiyaç duydukları bilgi, güç ve donanımı sağlamaya yardımcı olacağını söyledi.

Çalışmada yer alan bir diğer dernek olan Viral Hepatit ile Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak da, PATH B programının, hasta merkezli bir kaynak olduğunu, bu geniş ve interaktif kaynağın, hastalara, tedavi seçeneklerinin her aşaması ve boyutunda rehberlik edeceğini bildirdi.

Hem Öğretici Hem Eğitici
PATH B, hastaların internet bağlantısı gerektirmeden materyallere erişmek için bir internet sitesinin tüm olanaklarından yararlanmalarını sağlayacak interaktif bir PDF dokümanı. Hepatit B hastalarına interaktif bilgilendirme de yapılabilecek PATH B ile hastalar notlarını, test sonuçlarını, tıbbi randevularını kaydedebiliyor, herhangi bir hastalıklarını ya da tedaviyle ilgili karşılaştıkları sorunları not edebiliyor.

Kaynak ayrıca, hastaların süreç içindeki test sonuçlarını işleyip, tedavilerinin ilerlemesini grafik halinde görmelerine imkan veren “İlerlemenizi Görün” aracını da içeriyor. Bu araç, hastaların tedavi süreçlerini anlamalarına yardım ederek tedaviye uyum sağlamalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Program, hastalar için geliştirilmiş olmakla birlikte, hekimlerin hastalarıyla hastalığın ilerleyişi, tedavi, tedaviye uyum ve tutarlılığın önemi konusunda diyalog kurmalarına imkan sağlıyor. PATH B eğitim kaynağının Türkçe ve İngilizce versiyonu

www.pathb.gen.tr

www.pathb.com

adreslerinden indirilebiliyor.


YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla