PIASCLEDINE (sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresi) nedir? Ne için kullanılır?

24 Ağustos 2021   |    14 Şubat 2023    |   Kategori: İlaçlar Print

PIASCLEDINE (sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresi) kalça ve diz eklemlerindeki osteoartritin semptomatik yavaş etkili tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Etken maddesi sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresidir. Her bir kapsül 100 mg sabunlaşmamış avokado yağı ve 200 mg sabunlaşmamış soya yağı içerir.

PIASCLEDINE (sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresi) ne için kullanılır?

PIASCLEDINE, osteoartritte semptomatik yavaş etkili ilaçların (SYSADOA) yeni bir sınıfında yer almaktadır, bu sınıf gecikmeli ortaya çıkan etkiyle karakterizedir. PIASCLEDINE’in osteoartritteki (OA) etki mekanizması, aşağıdaki başlıca farmakolojik özellikleri kanıtlayacak şekilde in vitro ve in vivo çalışmalarla belirlenmiştir:

 • ASU (sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresi), artiküler kondrositlerdeki kollajen üretimini arttırır ve kondrositlerdeki IL1 üretimini azaltır.
 • ASU (sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresi), PAI-1 (OA’deki kıkırdak lezyonları ile ilişkili plazmin aktivatörünü inhibe eden bir fraksiyon) açığa çıkmasını arttırır.
 • ASU (sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresi), bovin kondrositlerden dönüştürücü büyüme faktörü ß’nın (TGF ß) açığa çıkmasını artırır, bu son özelliğin kıkırdak üzerinde anabolik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Tüm bu temel özellikler ASU’nun eklem kıkırdağında TGF ß-aracılı ekstrasellüler matriks onarımını artırma olasılığını kuvvetle desteklemektedir.

PIASCLEDINE hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Piascledine (sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresi), diz ve kalça eklemindeki osteoartritin semptomatik yavaş etkili tedavisinde kullanılır.

PIASCLEDINE nasıl kullanılır?

PIASCLEDINE (sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresi), oral olarak alınır. Kapsül, çiğnenmeden yutulmalı ve büyük bir bardak su ile birlikte alınmalıdır.

PIASCLEDINE dozları nasıldır?

PIASCLEDINE (sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresi) günde 1 kapsül, yemeklerle beraber alınmalıdır.

 • Pediatrik Popülasyon: PIASCLEDINE’in 18 yaş altı çocuk ve gençlerde, güvenlik ve etkinliği çalışılmadığı için, kullanılmamalıdır.
 • Geriatrik Popülasyon: Yaşlılarda özel bir doz ayarı bulunmamaktadır.

PIASCLEDINE ne yoğunlukta ve süre ile kullanılır?

PIASCLEDINE, tedavi süresi en az 3 ay ve genelde 3-6 ay arasındadır. Kullanım süresini hekiminize danışabilirsiniz.

PIASCLEDINE Doz Aşımı

PIASCLEDINE’i almanız gerekenden fazla bir doz aldıysanız; bulantı, kusma ve diyare görülebilir.

PIASCLEDINE formları ve türleri

PIASCLEDINE’in her bir kapsül 100 mg sabunlaşmamış avokado yağı, 200 mg sabunlaşmamış soya yağı içerir. PIASCLEDINE 15,30 ve 60 kapsüllük ambalajlarda satılmaktadır.

Türkiye’de ASU (sabunlaşmamış avokado ve soya ekstresi) içeren muadil ürün bulunmamaktadır.

Kimler PIASCLEDINE kullanmamalı?

 • PIASCLEDINE’in içerdiği maddelerden herhangi birine veya yer fıstığına karşı aşırı duyarlılığı olanlar PIASCLEDINE kullanmamalıdır.
 • Doğal kauçuk latekse alerjisi olan hastalar, sistemik bir alerjik reaksiyon gelişme riskinden dolayı avokado yememeli, avokado ile temastan kaçınmalıdır. Aynı zamanda PIASCLEDINE de kullanmamalıdır.

Piascledine 300 mg hangi hastalıklar için sakıncalıdır?

Avokadonun antikoagülanlarla ve monoaminoksidaz inhibitörleri ile etkileşimleri nedeniyle PIASCLEDINE’in bu ürünlerle birlikte kullanılmaması gerekir.

Piascledine 300 mg hangi ilaçlar ve gıdalar ile kullanılmamalı?

PIASCLEDINE ile ilgili hiçbir etkileşim bildirilmemiştir. Genelde yiyeceklerle beraber alındığında herhangi bir yan etkisi yoktur.

Emzirme ve hamilelik döneminde PIASCLEDINE kullanımı

 • Genel Tavsiye: Hamilelik ve laktasyon dönemlerine ait yeterli veri bulunmadığından kullanımı önerilmemektedir.
 • Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar/ Doğum kontrolü: Hamilelik sürecinde PIASCLEDINE kullanımından kaçınılmalıdır. Çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır.
 • Gebelik Dönemi: Deney hayvanlarında PIASCLEDINE ile ilgili herhangi bir teratojenik etki kanıtı bulunmamaktadır. PIASCLEDINE’in hamilelik sırasında kullanımıyla ilişkili olası herhangi bir anormallik veya fetotoksisiteye ait yeterli kanıt bulunmamaktadır. Dolayısıyla, hamilelik sürecinde PIASCLEDINE kullanılmamalıdır.

PIASCLEDINE zayıflatır mı ya da kilo aldırır mı?

PIASCLEDINE’in kilo alma veya zayıflatma üzerine bilinen bir etkisi yoktur.

PIASCLEDINE fiyatı

PIASCLEDINE 300 mg 2021 satış fiyatları: 15 kapsül 59,19 TL; 30 kapsül 117,84 TL; 60 kapsül 207,70 TL’dir.

PIASCLEDINE’in yan etkileri ve zararları nelerdir?

Bağışıklık sistemi hastalıkları

 • Çok seyrek: Aşırı duyarlılık reaksiyonları

Gastrointestinal hastalıklar

 • Çok seyrek: Yağ benzeri koku ile öğürme (kapsül yemekle beraber alındığında önlenebilir)
 • Bilinmiyor: Diyare ve epigastrik ağrı

Hepato-biliyer hastalıklar

Çok seyrek: Transaminazlar, alkali fosfataz, bilirubin ve gama-glutamil transpeptidaz yükselmesi

PIASCLEDINE her kapsülde sabunlaşmamış avokado yağı içerdiğinden; avokado tüketimiyle bildirilen istenmeyen etkilerden, ateşle birlikte migren baş ağrısı, sersemlik, ürtiker, kaşıntı, bulantı, kusma, gastralji, febril kolit, grip benzeri belirtiler, egzama ve kontakt dermatit gibi istenmeyen yan etkiler görülebilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla