‘Çaya tereyağı koyun’ diyen Canan Karatay Twitter’da topic trend oldu

29 Nisan 2016   |    3 Ağustos 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Son yıllarda ilginç diyet önerilerinden kolesterol ilaçlarına; şeker yükleme testinden ekmekle ilgili yasaklara kadar her gün yeni bir açıklaması ile gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez ‘Çaya tereyağı koyun’ açıklaması yapınca Twitter’da topic trend oldu. Bugün uzun süre, Twitter topic trend listesinden düşmeyen Prof. Dr. Canan Karatay, ile ilgili atılan binlerce mizahi twit okuyanları kırdı geçirdi.

canan-karatay-twitter3bKüçükçekmece Belediyesi tarafından obeziteye karşı düzenlenen etkinlikte tereyağının faydalarını anlatan Prof. Dr. Canan Karatay, ‘Çaya tereyağı koyun’ açıklaması yapınca medyada geniş yer bulmakla kalmadı ayrıca Twitter’da da topic trend oldu.

İşte Twitter’da Prof. Dr. Canan Karatay, hakkında yazılan bazı twitler: 

canan-karatay-twitter

Şeker bu kadar yaygın değilken çay tereyağı ile içilirdi

İlginç önerileriyle sık sık gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, katıldığı bir panelde yine ilginç önerilerde bulundu. Küçükçekmece Belediyesi tarafından obeziteye karşı düzenlenen etkinliğe katılan Prof. Dr. Karatay tereyağının sağlıklı beslenmedeki önemini anlattı. Karatay, kahve ile birlikte tüketildiğini duyduğumuz tereyağını bu sefer çayda kullanmayı önerdi. Tereyağının önemli bir besin kaynağı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Karatay, şunları söyledi: “Doğal tereyağı, köy tereyağı tüketebilirler. Ben bir kardiyolog olarak kitabımda tereyağı nasıl yapılacak onu anlatıyorum.

karatay-canan

Çünkü, tereyağı kalbimizin iyi çalışması için önemlidir ve vücudumuzun iyi en önemli besinlerinden biridir. Damarlarımızın tıkanmaması içinde tereyağı önemlidir. Tereyağını köy yumurtasına kırıp yiyebilirsiniz, yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Hatta Orta Asya’da yaşayan kişiler çaylarına tereyağı koyarlar. Bizde de şeker üretilmeden önce çaylar tereyağı ile içilirdi. Tereyağının hiçbir zararı yoktur”

canan-karatay-twitter2

Doğal zeytinyağı ile anne sütü çok benzerdir

Zeytinyağının önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karatay, “Zeytinyağı çoklu doymamıştır, zeytinyağı da çok faydalıdır. Zeytinyağı yağ değildir. Doğal zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. Zeytinyağı zeytin meyvesinin meyve suyudur. Çocuklara rahatlıkla zeytinyağı verebilirsiniz. zeytinin içine döküp yedirebilirsiniz. Zeytin en sağlıklı meyvedir, zeytinyağı da en sağlıklı meyve suyudur. Zeytin altındır, zeytinyağı da altın suyudur” şeklinde konuştu.

Zeytinyağı neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

Dondurma tam bir aldatmaca

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çocukların yiyeceklerine dikkat etmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Karatay, “Çocuklar dondurma yiyebilirler, yalnız dondurmalar maalesef mısır şekeriyle yapıldığı için zararlı olabilir. Dondurma yediğiniz zaman gırtlağınızda yanma olursa bilin ki onun içinde sağlıklı şeker yok demektir. Annelerin yaptığı dondurmayı yesinler, onun dışında yemesinler. Dondurma bir yiyecek değildir, çocukların ve büyüklerin aldatmacasıdır” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Canan Karatay ile ilgili atılan tüm twitlere ayrıca aşağıdaki linkten de ulaşabilirsiniz: >>> https://twitter.com/search?q=%22Canan%20Karatay%22&src=tren

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla