Prostat kanserinin yayılımını engelleyen antibiyotik

Kategori: Onkoloji Print

Finlandiya Turku Üniversitesi ve VTT Teknik Araştırma Merkezi araştırmacıları, et ve süt sanayiinde yaygın kullanılan ‘monensin’ isimli antibiyotiğin prostat kanseri hücrelerinin artmasını önlediğini saptadı. Çalışmada, monensinin testosteron reseptörünü azaltarak, kanserli hücreleri öldürdüğü görüldü.

Araştırmacılar, prostat kanseri hücrelerinin artmasında 5000 ilaç ve mikromolekülün etkisini incelerken, monensinin oldukça yararlı olduğunu saptadı. Araştırma piyasada mevcut olan ilaçların çoğunu kapsıyordu. Araştırmacılar, disülfiram (Antabus), tiram, trikostatin A ve monensin gibi bileşiklerin küçük bir miktarının bile, insan prostat normal epitelyum hücrelerinin artışı üzerinde anlamlı bir etki yaratmaksızın, prostat kanseri hücrelerinin artışını önleyebileceğini saptadı.

Daha sonra yapılan çalışmalar da, monensinin testosteron reseptörünü azaltarak, reaktif oksijen türlerini artırarak ve DNA hasarını tetikleyerek, kanserli hücreleri öldürdüğünü ortaya koydu. Bununla birlikte, monensinin hücre ölümünde androjenlerin etkisini baskılayan antiandrojenlerle kombine etkisi olduğu belirlendi.

Araştırmanın yöneticilerinden Dr. Kristiina Iljin, elde ettikleri verilerin monensinin kullanımına ilişkin yeni bir yol açabileceğini söylüyor. Araştırma sonuçları, aynı zaman reaktif oksijen türlerinin üretimini artıran ilaçların kullanımı ile birlikte antitdrojenlerin kanser hücrelerinin artışını baskılayabileceğini de ortaya koydu. Monensinin prostat kanseri artışını önlemede etkisi ise, 2010 yılında Molecular Cancer Therapeutics dergisinin Aralık sayısında yayımlandı.

Son zamanlarda tıbbi şirketler mevcut ilaçların yeni özellikleriyle yakından ilgileniyor. İlaçların kullanım dozları ve yan etkileri ve diğer ilaçlarla etkileşimleri iyi bilindiği için, bu tür ilaçlar şirketlerin araştırma maliyetini azaltıyor. Prostat kanseri, akciğer kanserinden sonra dünyada erkek popülasyonunda ikinci ölüm nedeni. Her yıl 300.000 erkek hastanın prostat kanserine bağlı yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

KAYNAK: K. Ketola, P. Vainio, V. Fey, O. Kallioniemi, K. Iljin. Monensin Is a Potent Inducer of Oxidative Stress and Inhibitor of Androgen Signaling Leading to Apoptosis in Prostate Cancer Cells. Molecular Cancer Therapeutics, 2010; 9 (12): 3175 DOI: 10.1158/1535-7163.MCT-10-0368

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla