İran’da korona virüs salgınında durum ciddileşiyor!

3 Mart 2020  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Çin’de ortaya çıkan korona virüsü salgınında dünya genelinde 90 binden fazla kişi enfekte oldu, virüs nedeniyle en az 3 bin 100 kişi öldü. Virüs, 70’ten fazla ülkeye yayıldı. Ancak özellikle İran’da korona virüs nedeniyle ciddi bir kaos yaşanıyor. Resmi rakamlara göre, İran’da 77 kişi virüs nedeniyle öldü, 2 bin 336 kişi ise enfekte oldu. İran Meclisi, 23 milletvekiline korona virüsü teşhisi konulduğunu duyurdu. Bazı kaynaklar İran’da ölü sayısının açıklanandan kat be kat yüksek olduğunu belirtirken sosyal medyaya yansıyan görüntülerde bir hastanede ceset torbalarında yan yana dizilmiş çok sayıda ölü görünüyor. 

Koronavirüs Dünya genelinde yayılmaya devam ediyor

Güney Kore’de bin yeni vaka tespit edildi. Ülkedeki vaka sayısı 5 bin 100’ün üzerinde, virüs nedeniyle 28 kişi öldü. Almanya’da Pazartesi günü 157 olan vaka sayısı 188’e yükseldi. Hindistan, Ekvador, Avustralya ve İngiltere’de yeni teşhisler konuldu. Letonya, Tunus, Ürdün, Suudi Arabistan, Portekiz ve Senegal’de ise ilk vakalar tespit edildi. ABD’de vaka sayısı 103’e ulaştı. Altı kişi viürs nedeniyle öldü. ABD Başkanı Donald Trump, yeni seyahat kısıtlamaları getirileceğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın korona virüsü salgınında ‘daha önce görülmemiş bir durum yaşadığını’ açıkladı. DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus “Virüsü geriletebiliriz” derken, korona virüsüyle ortaya çıkan Covid-19 hastalığının ‘çıkışı bulunmayan bir yol olmadığını’ söyledi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla