Baş ağrısı neden olur, ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

7 Nisan 2015   |    26 Mayıs 2020    |   Kategori: Ağrı Print

baş ağrısı nedenleri-ne iyi gelir-tedavisiBaş ağrısı, pek çok nedenden kaynaklanabilir ve tedavisi altta yatan nedene göre değişir. Baş ağrısı için doğru tedaviyi bulmak için ağrının tipini ve nedeni saptamak gerekir. Aynı şekilde mide bulantısı ile birlikte baş ağrınız varsa ve bulantı ağrı sonrasında başladıysa migren tipi baş ağrısından mustarip olabilirsiniz. Mide bulantısı ve baş ağrısına neyin iyi geleceğini öğrenmek için yazımızın migren tedavisi kısmını okumanızda fayda var. Temelde gerilim tipi ve küme tipi olmak üzere iki baş ağrısı çeşidi vardır. Gerilim tipi baş ağrılarına genellikle stres neden olur. Pek çok insanda ayda 1-2 defa bu tip baş ağrıları görülür. Bu ağrılar genellikle birkaç saat sürer, ama inatçı ağrılar birkaç gün de sürebilir.

Baş ağrısı neden olur?

Gerilim tipi baş ağrılarının tipik belirtileri kafanın her iki tarafında da sürekli ağrı, boyun kaslarında gerginlik ve gözlerin arkasında basınç hissidir. Kadınları erkeklere göre daha çok etkiler. Küme baş ağrıları ise başınızın tek tarafını etkiler ve çok ağrılı olabilir.

Migren nedir? Neden olur? Migrenin belirtileri ve tedavisi

Genelde gece birkaç kez uyanmanıza neden olarak uykunuzu bölerler. Etkilenen taraftaki gözde yangı olabilir ve burnunuzun bu tarafında tıkanıklık olabilir. Küme baş ağrıları nadiren görülür ve kadınlara kıyasla erkekleri daha çok etkiler.

Baş ağrısıyla birlikte bu belirtiler varsa mutlaka bir doktora başvurun

 • Baş ağrınız aniden ortaya çıkıyorsa
 • Zamanla şiddeti artıyorsa
 • Çift görmenize neden oluyor, halsizliğinizi artırıyor veya duyu kaybına neden oluyorsa
 • 50 yaşından sonra ortaya çıkmışsa
 • Başınıza aldığınız bir darbe veya kaza sonrası ortaya çıkmışsa
 • Boynunuzda sertlik veya ateş şeklinde kendini gösteriyorsa
 • Alışmadığınız bir durum yaratıyorsa
 • Şu ana kadar başınızın hiç böyle ağrımadığını düşünüyorsanız doktorunuza başvurmanız önerilir.

Anevrizma nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Baş ağrısı tiplerine göre ağrı nedenleri?

Baş ağrısına yol açan yapılar, beyni besleyen büyük atardamar ve toplardamarlar, beyin zarları, dişler, gözler, burun, kulaklar, sinüsler, ense ve sırt kaslarıdır. Tüm ağrı duyusunun oluştuğu ve yorumlandığı yapı olan beyin ise ağrısız bir organdır. Baş ağrısı belirtilerini tiplere göre ayırmanın nedeni tipini belirleyebilmek ve uygun tedaviyi uygulamanızdır.

Gerilim baş ağrıları kafanızın etrafında sürekli ve basınç yapan bir ağrıya (gerginlik) neden olur. Gözlerinizin arkasında basınç ve boyun kaslarınızda gerginlik hissedebilirsiniz. Baş ağrısı bulantı, kusma veya ışık ya da sese karşı aşırı duyarlılıkla ilişkilendirilmez. Gerilim tipi baş ağrıları gün içinde ortaya çıkar ve birkaç saat ya da daha uzun sürebilir.

Baş ağrısına için doğal tedaviler: Refleks ve manuel terapi etkili mi?

Küme baş ağrılarında, ağrı son derece şiddetlidir. Ancak ataklar en fazla bir veya iki saat sürecek şekilde kısa sürelidir. Ağrı hızla başlar ve başınızın tek tarafını, özellikle göz çevresini etkiler. Etkilenen taraftaki gözde yangı ve burunda tıkanma olabilir. Günde bir kaç kez, genellikle aynı saatlerde başlayan ve birkaç hafta ya da aylar süren baş ağrılarınız olabilir.

Baş ağrısı nedenleri 

Gerilim baş ağrıları kafanızın etrafında sürekli ve basınç yapan bir ağrıya (gerginlik) neden olur. Gözlerinizin arkasında basınç ve boyun kaslarınızda gerginlik hissedebilirsiniz. Baş ağrısı bulantı, kusma veya ışık ya da sese karşı aşırı duyarlılıkla ilişkilendirilmez. Gerilim tipi baş ağrıları gün içinde ortaya çıkar ve birkaç saat ya da daha uzun sürebilir.

Küme baş ağrılarında, ağrı son derece şiddetlidir. Ancak ataklar en fazla bir veya iki saat sürecek şekilde kısa sürelidir. Ağrı hızla başlar ve başınızın tek tarafını, özellikle göz çevresini etkiler. Etkilenen taraftaki gözde yangı ve burunda tıkanma olabilir. Günde bir kaç kez, genellikle aynı saatlerde başlayan ve birkaç hafta ya da aylar süren baş ağrılarınız olabilir.

Baş ağrısı tanısı

Eğer ara sıra baş ağrılarınız oluyorsa, doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekmez. Genelde bu ağrıların nedenini anlayabilir ve nasıl geçireceğinizi de bilirsiniz. Ancak, çok daha sık ve şidetli baş ağrılarınız oluyorsa, hekime başvurmanız gerekir. Bulanık görme, bulantı, kusma, konfüzyon veya uykusuzluk gibi belirtiler yaşıyorsanız veya aniden saplanan şiddetli baş ağrılarınız oluyorsa doktorunuza durumu bildirin. Bunun altında yatan bir sorun olup olmadığını görmek için bazı tahliller yaptırmanız gerekebilir.

Majezik, ağrı kesici ne için kullanılır? Dozu ve yan etkileri

Bir baş ağrısı günlüğü tutmak da olası nedenlerin belirlenmesinde size yardımcı olabilir. Her başınız ağrıdığında ağrının ne kadar şiddetli olduğunu, ağrının nerede olduğunu, yaşadığınız diğer belirtileri ve o sırada ne yapmakta olduğunuzu not edin.

Baş ağrılı hastalarda hem sistemik muayenenin bir parçası olması, hem de kullanılacak ilaçların yan etkilerinin takip edilebilmesi açısından her hastaya bir kez rutin biyokimyasal ve hematolojik inceleme yapılmaktadır.  Menenjit, beyin kanaması, yüksek veya düşük BOS basınç sendromu tanısı şüphesi olan hastalara lomber ponksiyon yapılmaktadır. Yeni başlangıçlı, atipik özelliği olan, nörolojik muayenesi normal olmayan hastalarda kranial MR çekilebilmektedir.

https://www.medikalakademi.com.tr/kategori/halk-sagligi/agri/

Tiplerine göre baş ağrısı ve tedavisi

2 ana baş ağrısı tipi olsa da değişik tipte baş ağrısı sınıflandırmaları da vardır. Aşağıda sayılan 6 tip baş ağrısını bilmeniz doğru tedaviye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Bu ağrı tiplerinin en çok bilinenleri şunlardır:

 • Gerilim tipi baş ağrısı
 • Migren
 • Horton baş ağrısı
 • İlaçlardan kaynaklanan baş ağrısı
 • Olağan baş ağrısı
 • Tehlikeli baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı

Çok sık görülen bir rahatsızlıktır. İnsanların yaklaşık %80-90 kadarı, bunu yaşamışlardır. Gençlerle çocuklarda da görülür. Günlük baş ağrıları, özellikle kız öğrencilerde olmak üzere, maalesef her dört öğrenciden birinde görülmektedir. Hafif ve tazyikli olan gerilim tipi baş ağrısı, ağır ağır yerleşir, kademeli olarak artar ve yine ağır ağır kaybolur. Başın etrafında çember tarzında gergin bir şerit ya da çok dar bir kasket gibi hissedilir. Basınç alın, şakaklar ve boyunda hissedilir. Saç dipleriyle çenede hassas noktalar oluşabilir. Boyun kasları gerili ve ağrıyor olabilir. Ağrılar, 30 dakikadan yedi güne kadar sürebilir.

Gerilim tipi baş ağrısı nedenleri?

Baş çevresinde, yüzde, çenelerde ve boyundaki kasların uzun süre gergin olması başında ağrıya sebebiyet verir. Muhtemelen, gergin olduğunun farkında bile değilsindir! Sıkça gerilim tipi baş ağrılarınız varsa, doktorunuza başvurunuz.

Kanser ağrılarından kurtulmak mümkün mü?

Gerilim tipi baş ağrısı nasıl başlar ve nasıl geçer?

 • Değişik türde stresler: Aile yaşamı,ilişkiler, başarısız olma endişesi vesaire: Dinlen ve düzenli olarak hareket et.
 • Dişlerini gıcırdatıyor yada yanlış sıkıyorsun: Bir ısırma aygıtı temin et.
 • Yorgunluk, uykusuzluk. – Odanı serin tut, yastığını değiştir.
 • Kötü pozisyonda çalışmak. – Zaman zaman hareket et, saat başı beş dakika
 • Bilgisayarın önünde uzun süre kalmak. – Bilgisayar için terminal gözlüğü kullan.
 • Görme bozukluğu. – Göz muayenesinden geçin.
 • Kötü/yetersiz ışıklandırma – Okurken ışıklandırma yeterli olsun.
 • Kullanılan herhangi bir ilaç. – Yan etkilerini araştırın.
 • Depresyon hali. – Doktorunuzla görüşün.

Baş ağrıları, biraz huzur ve sükunet gereksindiğiniz yönünde vücudun uyarıları olarak görülebilir. Rahatsızlık veren bu ağrının kaynağını bulmaya çalışmalısınız.

Gerilim tipi baş ağrısında unutmamanız gerekenler

 • Başınızdaki ağrıya karşı çok dikkatli ve tetikte olmayı;
 • Bunun kaynağını bulmayı, yan etmenleri kontrol etmeyi;
 • Doktorunuza görünmeyi;
 • Kendi kendinize yardımcı olabilmeniz yönünde çaba göstermeyi ve fizik tedaviye başvurmayı;
 • Günde en az yarım saat düzenli olarak hareket egzersizi yapmayı;
 • yeterli miktarda sıvı almayı unutmayın. Sade içecekler, renkli olanlardan daha yararlıdır.

Migren

Migren farklı biçimlerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Migren rahatsızlığı, “en şiddetli baş ağrısı” olarak adlandırılmaktadır. Tekrarlayan ve şiddetiyle süresi değişen bir baş ağrısı nöbetidir. 20 ile 40 yaş arası sık görülmekte olup elli yaşından sonra azalma eğilimi gösterir. Migren, kadınların % 60-80’inde âdet görme dönemlerinde şiddetlenir. Her beş kadından birinde, sürekli olarak migren nöbetleri vardır. Migren kalıtsal bir hastalıktır.

Migren belirtileri (Baş ağrısı ve mide bulantısı)

Genellikle başın bir tarafında olan zonklayıcı ağrı öncesinde görme bozuklukları olabilir, ardından sıkça mide bulantısı ve kusmalar görülür. Ağrı, göz çevresi, alın ya da şakakta duyulur. İlk migren atağı normal olarak ergenlik döneminde olmakla beraber, bazıları daha çocuk yaşta bunu yaşarlar.

İki migren tipi vardır, bunlar:

 1. Önceden uyaran (Aura) migren tipi. Bu tip migren daha seyrektir ve tüm vakaların % 10-20′ si kadarında görülür. Auralı migren öncesinde değişik görsel fenomenler (ışık çakmaları, zikzaklı çizgiler, boş noktalar, titreşimli görüntüler) olur. Anlaşılmaz şekilde konuşma, iğnelenme ile uyuşmalar (felç belirtisi), susama ve esnemeler de görülebilir. Bu durum yaklaşık 30 dakika sürebilir. Aura sonrasında gelen bu şiddetli baş ağrısı, aura ile birlikte ya da öncesinde de gelebilir.
 1. Aurasız migren. Bu baş ağrısı öncesinde belli bulgular yoktur. Çokları kendilerini kötü hissederler ve çabuk sinirlenirler. Bazılarında iştah değişmeleri görülür. Migren ataklarının süresi yarım saatten üç güne kadar uzayabilir.

Mide bulantısı neden olur? Bulantı ve kusmaya ne iyi gelir?

Migreni başlatan nedenler ve migren nasıl geçer?

 • Stres (psikolojik ve fiziksel), migren atakları sıkça sabahları görülür.
 • Uyku (çok ya da az uyumak)
 • Düzensiz yemek saatleri ve perhiz.
 • İçinde fazla tiramin maddesi olan yiyecekler (kırmızı şarap ve sert peynir çeşitleri)
 • Narenciye ve çukulata gibi yiyecekler.
 • Kanda şekerin düşmesi.
 • Hormonlarla ilgili etmenler (âdet görme, yumurtacık oluşumu ya da doğum kontrol hapı).
 • Çevre koşulları (sıcak, soğuk, ışık, ses, koku ve hava basıncındaki değişmeler)
 • Ağrı (gerilim tipi baş ağrısı)
 • Bedensel zorlanma.
 • Alerji
 • Fazla ilaç tüketimi.

Migrene ne iyi gelir?

 • Çalışma saatlerini ihtiyaca göre düzenlemek nöbetleri azaltabilir.
 • Makul oranda ve düzenli uyumaya çalış.
 • Kendini hiç aç bırakma, sıkça yemek ye!
 • Tiraminli yiyeceklerden uzak dur.
 • Bu yiyeceklere dikkat et!
 • Arada bir kanda şeker oranını kontrol et.
 • Tavsiye için jinekolog ya da doktorunuza danışın.
 • Düzenleyebileceğin bir şeyler varsa yap!!!
 • Gevşeme hareketleri iyi gelir.
 • Migrenin varken kendini zorlama.
 • Etkisi görülen alerjenlerden kendini koru.

Adı geçen bu tetikleyen etmenler dışında, nem, küf, bazı boyalar ve yetersiz havalandırma (ev içinde) da baş ağrısına sebebiyet verebilir!!!

Migren tedavisi

Migrenin birçok sebebi olduğundan, her türüne faydası olan tek bir ilaç yoktur. Yapılabilecek en iyi şey, migrenin nedenlerini tespit edip buna karşı önlem alınmasıdır. Bu yüzden doktorun durumu incelemesi ve uygun ilaçlar ya da başka tedavi biçimi önermesi önemlidir.

Migren tedavisi: Migrene iyi gelen öneriler ve doğal yöntemler

Diğer migren tedavi yöntemleri

 • Başlatıcı etmenlerden uzak durmak
 • Nöbeti önleyici ilaçlar
 • Nöbeti bastıran ilaçlar (triptan ve ergot alkaloidi)
 • Başka tedaviler (Örn. konuşma terapisi, fizik tedavi ve strese karşı yöntemler).
 • Diğer alternatif yöntemler.

Hamilelikte migren ve baş ağrısı tedavisi

Âdet görme döneminin hemen öncesinde, kadınlık hormonlarındaki büyük düşüş beyindeki kan damarlarını etkiler ve nöbetlere yol açar. Bazılarında ise migren, âdet görme dönemlerinin tam ortasında ve yumurtacıkların oluşumu esnasında görülür.

Doğum kontrol haplarının bir ölçüde faydası olur. Böyle bir sorun yaşıyorsanız doktorunuzla temasa geçin! Gebelik döneminde migren sıkıntılı olabilir, ancak düşük yapma, bebeğin ölümü ya da sakat doğması riskini artırmaz.

Gebe kadınların yaklaşık %70′ i kadınlık hormonlarının yüksek olmasından ötürü migrenden kurtulsalar da, gebelik süresince migrende bir değişiklik olmaya da bilmektedir. Birçok müstakbel anne migrenine karşı alternatif yöntemler uygulamaktadır.

Örneğin gevşeme hareketleri, buz poşetleri ve karanlık bir odada dinlenme gibi. Kadınların yaklaşık %3-40 kadarında, baş ağrıları doğum sonrası ilk hafta içerisinde tekrar gelir.

Migrenin olduğunu nasıl anlarsın

Başın ağrıdığında şunlar oluyor: Evet   yada  Hayır

 • Bir nöbetin yaklaştığını önceden bilir misin?
 • Baş ağrısı öncesinde ışık çakmaları, zik zaklı çizgiler görüyor musun?
 • Ağrı başının bir tarafına mı geliyor?
 • Işığa ya da yüksek sese karşı hassas mısın?
 • Baş ağrın zonklayıcı mıdır?
 • Fiziksel zorlanmada ağrının arttığını hissediyor musun?
 • Bazen kusacak denli mide bulantıları oluyor mu?
 • Üç saatten üç güne kadar süren bir nöbet geliyor mu?

Bu soruların dördüne yanıtınız “Evet” ise, migren hastalığınız olabilir. Doktorunuzla temasa geçmeniz yararlı olur!

Beyin kanaması nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Horton baş ağrısı nedir?

Seyrek görülen bir baş ağrısıdır ve en çok erkeklerde olur. Erkeklerde, kadınlarda olduğundan beş kat fazla görülür. İsveç’ de hemen 8000 kişide Horton tipi baş ağrısı vardır. İlk nöbetler, genellikle 20-40 yaş arası gelir ve korku uyandırıcı olabilir.

Sık gelen nöbetler halinde periyodik olarak günde 1-3 kez gelir. Her nöbet yaklaşık bir saat sürer. Bu kişilerin % 15 inde bu nöbetler her gün vardır.

Ağrı her zaman başın aynı tarafında göz çevresine yerleşir ve ağrının bulunduğu tarafta göz kızarması, göz yaşlanması, burun tıkanması, nezle ile alın ve yüzde terleme olur. Ağrı şiddetli ve sıkıntı verici olsa da tehlikeli değildir. Ağrı periyodu süresince, alkole karşı duyarlı olunduğundan, alkollü içecekler yeni nöbetlere davetiye çıkarır.

Günümüzde Horton baş ağrısına karşı etkili tedavi vardır. Böyle bir baş ağrın olduğu yönünde kuşkun varsa bir doktorla konuş.

İlaca bağlı olan baş ağrısı

İlaçdan kaynaklanan baş ağrıları sıkça görülür ve halkın yaklaşık %3’ünde vardır. Bir kaç ay süreyle hemen her gün ağrı kesici haplar kullanmışsan, vücudun bu ilaçlara alışması yönünde risk oluşur. Bu ilacı bıraktığında ise, yoksunluk belirtisinden başka bir şey olmayan yeni bir baş ağrısı gelir. İlacın sebep olduğu ağrıyı bastırmak için, yine aynı ilacı kullanıyor olursun. Haftada üç günden fazla olmak üzere düzenli olarak ağrı kesiciler kullanıyorsan, risk bölgesindesindir. Ağrı kesici ilaçların fazla tüketimi, daha fazla baş ağrısına neden olmaktadır.

Ağrı kesici ilaçlar nasıl kullanılmalıdır? Türleri ve yan etkileri

İlaca bağlı baş ağrısında görülen belirtiler

 • Bir ağrı kesici hap alıncaya kadar geçmeyen, hafif bir baş ağrısıyla uyanırsın.
 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Konsantrasyon bozukluğu

Bu belirtileri taşıyorsan doktorunla temasa geç!

Olağan baş ağrısı

Soğuk algınlığı varsa, yemeğini aksattıysan ya da akşamdan alkol aldıysan bu tip baş ağrısı olur. Nedenini senin bildiğin bu tip ağrılara karşı reçetesiz alınabilen hapların faydası olur.

Tehlikeli baş ağrısı

Baş ağrılarının çoğu tehlikesiz olmakla beraber, kimi zaman daha ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilirler. Ani ve çok şiddetli bir baş ağrısı, bir çeşit beyin kanamasının belirtisidir. Nedeni, beyin damarlarından birinden kanın dışarı sızmasıdır. Hastanın durumu hayati önem taşır ve bir an önce tedaviye alınmalıdır.

Aşağıda yazılı baş ağrısı tipleri tehlikeli sayılırlar.

Beyin zarı iltihaplanması ve belirtileri

 • Özellikle başın arka tarafında olan şiddetli baş ağrısı.
 • Ateş
 • Boyun tutulması

Beyin tümörü ve belirtileri

 • Giderek artan baş ağrısı
 • Kişilik değişmesi
 • Epilepsi nöbetleri
 • Denge bozuklukları
 • Felç hali

Genel olarak baş ağrısı tedavisi

Gerginlik tipi baş ağrılarını genellikle rahatlama teknikleri ve hafif ağrı kesicilerle geçirebilirsiniz. Parasetamol gibi bir ağrı kesici genellikle ağrının giderilmesini sağlar. Baş ağrısı başlar başlamaz bir tam doz almak ve birkaç saat sonra gerekirse bir doz daha almak en iyisidir. Daima ambalaj üzerindeki talimatlara uymanız gerekir.

Küme tipi baş ağrıları sıradan ağrı kesicilere yanıt vermez. Küme tipi baş ağrılarının giderilmesinde genellikle Sumatriptan isimli bir ilaç kullanılır. Bu ağrı kesici, beyindeki 5HT adı verilen kimyasala müdahele ederek etkisini gösterir. Bu kimyasalda meydana gelen değişkliklerin küme baş ağrıları ve migrene yol açtığı düşünülmektedir.

Sumatriptan yalnızca GP’nizin tavsiyesi üstüne kullanılmalıdır. Verapamil veya Lithium gibi diğer ilaçlar özellikle baş ağrısı tedavisi için üretilmiş olmamakla birlikte, küme tipi baş ağrılarınız için bir uzmana (nörolog) görünmeniz halinde size reçetelenebilir.

Baş ağrısına ne iyi gelir?

1- Yaşam biçiminizi düzenleyin;

 • Düzenli uyumaya özen gösterin
 • Yemeklerinizi düzenli yiyin, öğün atlamayın
 • Diyetinizdeki bilinen tetikleyicilerden kaçının
 • Düzenli aerobik egzersiz ( yüzmek, bisiklete binmek vb )yapın,
 • İhtiyaç halinde dinlenmek, sıcak banyo yapmak veya buzlu kompres gibi basit uygulamaları ihmal etmeyin.

2- Emosyonel stres nedenlerinizi mümkün olduğunca azaltın;

 • En güçlü ve en zayıf stres yaratan nedenleri belirleyin ve yaşamınızı bunlara göre yeniden düzenleyin
 • Biyofeedback yardımlı gevşeme yöntemini öğrenin
 • Meditasyon uygulamayı öğrenin
 • Hobiler ve sosyal olaylar gibi bireysel etkinliklere zaman ayırın
 • Kas gevşeme ve bilişsel gevşeme yöntemlerini öğrenin
 • Gerekirse bireysel ve aile psikoterapisi desteği alın

3- Çevresel tetikleyicilerden kaçının;

 • Güneş gözlüğü takın
 • Sigara, güçlü kokular ve gürültülü alanlardan uzak durun
 • Aşırı kafein tüketiminden uzak durun
 • Uygun postürü sağlamaya ve sürdürmeye özen gösterin
 • İlaç aşırı kullanımından uzak durun

4- Fizik tedavi yöntemlerinden yararlanın;

 • Sıcak,soğuk, ultrason ve TENS uygulamalarını uygun şekilde uygulayın
 • Masaj ve servikal traksiyon için doktorunuza danışın
 • Uygun şekilde planlanmış germe ve gevşeme egzersizlerini düzenli olarak uygulayın
 • Gerekirse tetikleyici noktalara germe, kompresyon veya enjeksiyonlar uygulatın

5- Alternatif tedavileri gözden geçirin;

 • Akupunktur
 • Akupressör
 • Aromaterapi
 • Topikal uygulamalar ( piroksikam, ketoprofen vb) 6-Eğitim ve destekleyici grup tedavileri için öneri alın.

Baş ağrısına iyi gelen ilaçlar ve yan etkileri

bas-agrisi-tablo11

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla