Hassas ciltler için bakım önerileri: Kızarıklık ve kuruluğa çare maskeler

9 Nisan 2015   |    22 Mayıs 2022    |   Kategori: Cilt Sağlığı, Estetik, Kadın Hastalıkları Print

Hassas ciltler, için cilt bakımı yapılırken pek çok faktöre dikkat etmek gerekir. Öncelikle uygulanacak bakım yönteminin kişinin cilt yapısına uygun ve doğal olması çok önemlidir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, cilt bakım merkezlerine gelen kadınların %86’sı, erkeklerin ise %45’i kendi cildini “çok hassas ve alerjik” olarak tanımlıyor. Kimi zaman soğuk havadan kızarmış bir cilt bile kişiler tarafından hassas ve allerjik olarak algılanabiliyor. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Öncelikle cildinizin hassas olup olmadığı uzman bir hekim tarafından tespit edilmeli, ardından buna uygun bir bakım yöntemi seçilmelidir.

Hassas cilt nedir?

Hassas cilt yapısını yapılan bakımlara ve kimyasal maddelere karşı daha duyarlı, normal ciltle kıyaslandığında tahrişlere daha meyilli bir cilt tipi olarak tanımlayabiliriz. Bu cilt tipinde bariyer fonksiyonu bozukluğu olduğu için sinir uçları savunmasızdır ve sinirsel tepkiler daha güçlüdür. Dolayısıyla yanma, sızlama ve kaşınma gibi sinirsel faaliyetler sonucu ortaya çıkan ve görülmeyen sadece hissedilen ya da kızarıklık, pullanma, sulanma gibi gözlemlenebilen belirtiler ortaya çıkabilir.

Selülit nedir, nasıl geçer? Selülitin nedenleri ve doğal tedavisi

Hassas ciltler nasıl teşhis edilir?

Sıradan bir cilt ile hassas bir cildi ayırabilmek zaman zaman zor olabilir. Çünkü cilt bakımı için kullanılan kimyasallar ya da ev temizlik ürünleri sıradan bir cilt üzerinde kızarıklık, kuruluk, batma ya da yanmaya sebep olabilir. Fakat dermatologlar hassas bir cildi teşhis ederken aşağıdaki belirtileri ararlar:

 • Püstüller, cilt çarpması veya cilt erozyonu gibi deri reaksiyonları
 • Cildin sinir uçlarını düzgün şekilde koruyamayan çok kuru cilt
 • Yüzde veya vücudun farklı bölgelerinde kolayca kızarma eğilimi

Genetiğe bağlı hassas cilt rahatsızlığı kızıl saçlı, açık tenli ve renkli gözlü kişilerde görülür. Epidermis ince olduğunda sinir uçları ve kan damarları yüzeye daha yakındır ve güneşe, sıcağa ve soğuğa karşı çok daha duyarlıdır. Cilt tabakaları ve koruyucu yağlar yeterli olmadığından bariyer fonksiyon bozuklukları daha kolay oluşur ve tahriş edici unsurlar cilde rahatlıkla nüfuz edebilir, yangı ve kızarıklıklara neden olabilir.

Hassas ciltlerde kızarıklık

Hassas ciltte kan damarları cilt yüzeyine genetik olarak daha yakındır. Sıcak hava, sıkıntılı bir durum bile yüzdeki kan damarlarının genişlemesine neden olur. İnce ciltlerde bu kanlanma gözle görülür. Bağışıklık sistemi hassas ciltlerde çabuk tetiklenir. Bir tahriş unsuruna karşı harekete geçtiğinde ilgili bölgeye kan hücum eder ve cilt anında kızarır ve bu kızarıklık yangı devam ettiği sürece geçmez. Yangı olmasa bile açık tenli insanların ciltleri kan damarları yüzeye daha yakın olduğu için pembemsi görülebilir. Bu tip ciltlerde pigmentler daha az olduğu için kızarıklık daha da belirgindir.

Anti aging nedir, nasıl yapılır? Cilt sağlığına ve yaşlanmaya etkileri

Hassas ciltlerde kızarıklığa karşı bakım önerileri

 • Bilinen tüm tahriş edici ve allerjik maddelerden uzak durulmalı. Parfüm, aromatik yağlar, isopropil veya SD alkol, mentol, nane özleri, turunç özleri, kurutucu kil maskeleri kan akışını hızlandıran kimyasallarda sakınmak gerekir.
 • Cildi soyan veya kuru bırakan ürünler kullanılmamalı.
 • Güneş ve sıcak havadan kaçınmalı. Ciltteki kan damarlarını genişlemesine neden olacağı için yangı yapabilir.
 • Cildi serin tutmaya çalışmak gerekir.
 • Her gün düzenli güneş koruyucu kullanılmalı. Çinko oksit hassas ciltlere uygun bir kimyasaldır.
 • Parfüm içermeyen ve hassas ciltlere özel üretilmiş nemlendirici kullanılmalı.
 • AHA’lı ürünleri kullanmadan önce uzman önerileri alınmalı.

Hassas ciltler için bakım önerileri; cildi güçlendirmek için ne yapmalı?

Bariyer fonksiyonunun güçlenmesi sadece kızarıklığı azaltmaz aynı zamanda yanma, sızlanma, kaşınma, pullanma gibi istenmeyen şikayetlerin azalmasına neden olur.

Cildin bariyer fonksiyonunun daha güçlenmesi için;

 • Az köpüren bir temizleme ürünü kullanılmalı. Köpüren temizleme ürünlerinde deterjan yapımında kullanılan kimyasallar vardır. Bunlar sebumu uzaklaştırmak amaçlı kullanılır. Hassas ciltler daha ince oldukları için sebum miktarı genellikle azdır ve köpürme cildin koruma lipitlerini yok eder.
 • Temizleme sütlerini tercih edilmeli.
 • Parfüm içermeyen dermokozmetik ürünler kullanılmalı.
 • Cildin emilimini artıran maddelerden kaçınmalı. Asit içeren peelingler, propilen glikol ve alkoller kaçınılması gereken kimyasallardır. Kullanılan toniklerin hassas ciltler için üretilmiş ve test edilmiş olduğundan emin olunmalı.
 • Keseleme ve mikrodermabrasyon gibi mekanik peeling türleri zorunlu olmadıkça uygulamamalı.
 • Lipit destekler içeren, bariyer fonksiyonunu tamir edecek ve güçlendirecek maddeler içeren ürünler tercih edilmeli. Fosfolipitler, yağ asitleri, peptidler ve kolesterol bu maddeler arasında yer alır.
 • Silikon içerikli ürünler tercih edilebilir. Cilt yüzeyinde yapay ve koruyucu oluşturacağı için cildi dış etkenlere karşı koruyacak ve bariyer fonksiyonunun kendisini doğal olarak yenilenmesine yardımcı olur.
 • Güneş hassas ciltlerde koruma lipitlerinin azalmasına neden olur.

Mango neye iyi gelir? Nasıl yenir? Faydaları ve zararları

Hassas ciltlere özgü kimyasallar

 • Desitil glikozit cildi soymadan temizlediği için içeriğinde bu madde olan ürün tercih edilmeli.
 • Lipit içerikli ürünler, bariyer fonksiyon bozukluklarını onarır. Lipit bileşenler güneş kremlerine, nemlendiricilere, serumlara, maskelere, göz çevresi kremlerine eklenebilir. Seramitler, fosfolipitler, kolesterol ve peptidler önemlidir. Bu maddeler doğal bariyer fonksiyonunu taklit eden bir karışım oluşturmak için kullanılır.
 • Üzüm çekirdeği, yeşil çay gibi antioksidanlar serbest radikalleri uzaklaştırır ve kızarıklığın azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda erken yaşlanmayla mücadeleye destek olur.
 • Antioksidanlar cildi pürüzsüzleştiren maddelerdir. Kızaklığı gidermek amaçlı stearil, azulen, bisabolol bitki özleri sayılabilir.

Hassas ciltlerde soyma (peeling) işlemi

Hassas cilt zamanında çok fazla soyulduğu içinde hassaslaşmıştır. Kızarıklık ve yangı olan cilde hiçbir zaman mekanik veya kimyasal peeling uygulanmamalıdır. Hassas bir cilde yumuşak granüllü (keskin ve sert taneler içermemelidir) ve nemlendirici özelliği ve yoğunluğu fazla bir ürünle özenli bir şekilde soyulabilir. Cilt kızarık ve yangılı değilse, AHA serumları veya kremleri ile kimyasal peeling yapılabilir. Bu ürünler % 10’dan fazla AHA içermemeli ve pH 3.5’dan fazla olmamalıdır.

Hassas ciltler için doğal ürünlerle kür ve maske önerileri

Hassas ciltler her zaman çok büyük sorunlara neden olmasalar da günlük hayat içinde sıkıntı yaratabilirler. Bu yüzden uygun tedaviyi bulmak önemlidir. Hassas ciltlerin tedavisinde kozmetik ürünleri veya endüstriyel ürünleri kullanmak çok yardımcı olmayabilir. Bu durumlarda doktorunuza da danışarak evinizde bulunan doğal ürünlerle kürler hazırlayabilirsiniz. Eğer uygun kürü kullanırsanız tedavi dışında cildiniz yenilenebilir ve parlayabilir. Aşağıda hassas ciltler için doğal kürleri bulabilirsiniz:

Limon kürü

Hassas ciltler için ilk (ve çok yaygın) ev ilaçlarından biri limondur. Asitli olması sizi yanıltmasın. Antioksidan etkisi ve C vitamini sayesinde cildi toksinlerden arındırarak temizler.
Hazırlanışı ve kullanımı: Yarım limonu sıkın ve bir fincan ılık suyla karıştırın. Daha iyi bir tat elde etmek için bal ekleyebilirsiniz çünkü bal da cilt için iyidir. Bu karışımı her gün sabah kahvaltısından yaklaşık yarım saat önce tüketin. Limon suyu vücudunuzdaki sıvı kaybını önleyecektir.

Hindistan cevizi yağı kürü

Tarihte uzunca bir süre boyunca, hindistancevizi yağı, doğadan gelen en iyi nemlendirici olarak düşünülmüştür. Bunun nedeni çok miktarda yağ asidi içermesidir. Hiç bir yan etkisi olmadığı için güvenle kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, hindistancevizi yağı güçlü bir antimikrobiyal ve anti-inflamatuardır. Bu sebeple egzama veya dermatit tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca güneşin verdiği zararı azaltma özelliği vardır.
Kullanımı: Bu yağı yatmadan önce doğrudan cildin üzerine masaj yaparak uygulayın. Böylece yağın daha kolay emilmesini sağlarsınız.

Hindistan cevizi yağı neye iyi gelir? Faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Süt kürü

Hayatımızda pek çok farklı şekilde kullandığımız süt hassas ciltleri temizlemek için de kullanılır. Doğal ve etkilidir. Ayrıca, yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özelliğiyle, kaşınma ve kuruluğu en aza indirger.
Hazırlanışı ve kullanımı: Bir makyaj pamuğu alın ve çiğ süte banın. Ardından pamukla cildinizi temizleyin. Yaklaşık 10-15 dakika sonra cildinizi ılık suyla yıkayın Bu yöntemi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Bal maskesi

Bal tek başına hassas cilt için bağımsız bir tedavi görevi görebilir. Bal hassas, kuru cildin ortak semptomları olan deri enfeksiyonları riskini azaltacak kadar etkilidir. Aynı zamanda güneş yanığını da çok hızlı bir şekilde iyileştirir.
Hazırlanışı ve kullanımı: Bal ve yaklaşık bir çay kaşığı hindistancevizi yağını sütle karıştırın ve cildinize uygulayın. 20 dakika sonra cildinizi ılık suyla yıkayın

Mango maskesi

Mango, çok lezzetli ve besleyici bir meyve olmasının yanı sıra cilt tahrişlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Hazırlanışı ve kullanımı: Mangoyu blender yardımıyla püre haline getirin. İçine bal, hindistan cevizi yağı ve gül suyu ekleyin. İyice harmanladığınızda yumuşak bir macun elde edersiniz. Bu macunu hassas yüz cildi üzerine uygulayın. Yaklaşık 20 dakika sonra, ılık suyla temizleyin.

Aloe Vera

Aloe vera tüm cilt problemleri için kullanılabilecek en güvenli ev ilaçlarından biridir. Jeli çok nemli olduğundan cilde harika etkileri vardır. Ayrıca, cildinizin yaşayabileceği herhangi bir kaşınma veya ağrı üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.Uygulanışı çok kolaydır. Tek yapmanız gereken jelini düzenli olarak cildinize uygulamaktır.

Aloe vera nasıl kullanılır? Sağlık ve cilt için faydaları nelerdir?

Salatalık

Salatalık cilt dokusunu onarma özelliğine sahiptir ve ek olarak cildi nemlendirerek yumuşatır. Tek yapmanız gereken hassas cildiniz üzerinde taze, temiz salatalık dilimleri koymak ve bir süre beklemektir.

Yulaf ezmesi maskesi

Eğer cildiniz hem hassas hem de aşırı yağlıysa yulaf ezmesi sizin için harika bir çözüm olabilir. Aşırı yağlı ciltler pek çok enfeksiyonun ve cilt problemlerinin sebebi olabilir.
Hazırlanışı ve kullanımı: Öğütülmüş yulaf ezmesini yumurta sarısı ile iyice karıştırın.
Hassas yüz derinize uygulayın. 15-20 dakika sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.
Bu yöntemden sonra, cildinizi hafif bir nemlendiriciyle nemlendirmeniz gerekebilir.

Gül Suyu

Makyajınızı ve cildinizi temizlemek için her gün gül suyunu güvenle kullanabilirsiniz. Antioksidan, anti-inflamatuar, antiseptiktir ve sıkılaştırıcı niteliktedir. Gül suyu pH dengesinde önemli bir rol oynar, bu da yağ üretimini azaltır. Cildinizi cildinizdeki kırışıklıklara ve diğer yaşlanma sorunlarına karşı korur.

Çikolata maskesi

Uzun süre çikolatanın sağlığımız üzerindeki gerçek etkileri konusunda bir tartışma yaşanmış olsa da gerçek şu ki, ılımlı düzeyde çikolata tüketimi cilt için bile faydalıdır. Fakat çikolata maskesi kullanmak yiyerek tüketmekten daha faydalı olabilir. Çikolata, ciltteki yara izlerini azaltır ve cildi güneş ışınları gibi zararlı dış etkenlerden korur.

Hazırlanışı ve kullanımı:
5 çay kaşığı kakao tozu, 2 çay kaşığı püre haline getirilmiş avokado, 3 çay kaşığı mısır tozu ve 4 çay kaşığı çiğ balı karıştırın.
Karışımı hassas yüz cildinize uygulayın.
Yaklaşık 15 dakika sonra cildi ılık suyla temizleyin.

Patates kürü

Soğutma özelliği ile patates, kaşıntılı yüz alerjisini azaltabilir ve hatta cildinizi parlaklaştırabilir. Ayrıca cildinizi siyah noktalar ve koyu renkli lekelerden arındırabilir. Hazırlanışı ve kullanımı:
Patatesi soyun ve rendeleyin, biraz bal ekleyin
Karışımla yüzünüze masaj yaparak ovun.
15 dakika sonra derinizi ılık suyla temizleyin

Yeşil Çay

Birçok antioksidan içeren yeşil çay, cildinize zarar veren serbest radikallere karşı savaşır. Ayrıca, yeşil çayın deriyi gençleştirdiği biliniyor. Yaşlanma sorunlarını azaltmak için düzenli olarak yeşil çay tüketmek faydalı olabilir. Ayrıca kimyasal ürünler yerine cildinizi temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Portakal

Serinletici ve canlandırıcı meyve olarak bilinen portakal, inkar edilemez bir şekilde hassas ciltler için en iyi ev ilaçlarından biridir. Portakal ayrıca, cildi sağlıklı ve parlak tutmak için büyük miktarda C vitamini ve diğer besin maddeleri sağlar. C vitamini, hücrelerin üremesi için çok önemlidir. Bu nedenle cildiniz yenilenecektir.

Tarçın kürü

Tarçın bir baharat olmasına rağmen, hassas ciltlerin bakımı için sıklıkla kullanılır. Antimikrobiyal nitelikleri ile tarçın deriyi bakteri enfeksiyonlarından korur.
Hazırlanışı ve kullanımı: 1 çay kaşığı tarçın ve 2 çay kaşığı çiğ balı karıştırın ve karışımı cildinize uygulayın Yaklaşık 15 dakika sonra, cildinizi ılık su ile yıkayın.

Çay ağacı yağı kürü

Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı çay ağacı yağı, cilt problemlerinin çoğundan sorumlu olan tıkanmış gözenekleri açar.
Hazırlanışı ve kullanımı: Önce cildinizi su ile temizleyin. Çay ağacı yağı 1:9 oranında suda seyreltilmelidir. Bir pamuk parçasını karışıma batırın ve hassas yüz cildi üzerine uygulayın. Birkaç dakika sonra tekrar cildinizi temizleyin.

Lekeli, çilli, benli ve solgun ciltler için bakım yöntemleri

Cilt lekeleri, genellikle yanak, üst dudak bölgesi, burun, çene, boyun ve kollar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülür. Kahverengi lekelerin oluşumunda birçok faktör yer almaktadır. En önemli iki faktör genetik yatkınlık ve ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktır. Bunun dışında gebelik, doğum kontrol ilaçları, kozmetik uygulamalar, ilaçlar ve guatr hastalığı diğer nedenler arasında yer alır.

Cilt lekeleri neden olur? Benlerin ve lekelerin en etkili tedavisi yöntemleri

Hassas ciltler için bakım önerileri

 • Cildi ıslatın ve dairesel hareketlerle hassas ciltlere uygunluğu test edilmiş bir temizleme sütünü cilde sürün.
 • Nemli bir bez veya pamuk yardımıyla temizleme sütünü özenle silin.
 • Parfüm içermeyen hassas ciltlere özel bir nemlendirici veya serum sürün.
 • Yüzünüz 5-6 dakika bir buhar makinesinin ürettiği seri buhara tutun. Veya soğuk ve nemli bir kompresi yüzün üzerine yerleştirin.
 • Yumuşak alkol ve parfüm içermeyen bir toniği pamuk yardımıyla yüzünüze sürün.
 • Yeşil çay, meyan kökü özleri içeren jel bazlı maskeleri tercih edin.
 • Maskeyi soğuk, nemli ve yumuşak bez veya pamukla silin. Maskeyi silerken yüze baskı yapmayın. Silmeden önce ıslak kompres uygulayarak maskenin yumuşayıp çözülmesini sağlayabilirsiniz.
 • Hassas ciltlere özel koruyucu güneş ürününüzü sürmeyi ihmal etmeyin.
 • Bakım sonrası en az 2 saat makyaj yapmayın.

Hassas cilde sahip kişiler, mutlaka konusunda yetkin doktor ve eczacılardan danışmanlık almalı. Raflardaki dermokozmetik ürünlerin konfeksiyon ürünler olduğu unutulmamalı. Genetik yapının farklı olması, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıklarımızın farklılığı, yaşam felsefemizdeki farklılığımız kullanacağınız ürünlerin de farklı olması gerektiğinin göstergesidir. Size özel ve cildinize uygun hazırlanmış ürünler kullanmaya çalışın.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla