Anti aging nedir, nasıl yapılır? Cilt sağlığına ve yaşlanmaya etkileri

25 Nisan 2019   |    28 Mart 2023    |   Kategori: Cilt Sağlığı, Sağlık Sözlüğü, Sağlıklı Yaşam Print

Anti aging, yaşlanma sürecini yavaşlatmak veya tersine çevirmek için uygulanan yöntemlere denir. Anti-aging ile cildin yenilenmesi, hormonların dengelenmesi, yaşlanmaya bağlı hastalıkların önlenmesi hedeflenir. Serbest radikaller, azalan hormonlar, cildin UV ışınlarına maruz kalması, hareketsiz yaşam, sigara, stres ve sağlıksız beslenme yaşlanmanın temel nedenleridir. Çevreden ve yaşam tarzından doğrudan etkilenen cildiniz, yaşlanma belirtilerinin en fazla görüldüğü organdır. Ancak yaşlanma sürecini yavaşlatmak mümkündür. Koruyucu hekimliğin parçası olan anti aging ile hücrelerin enerjisi arttırılır; kozmetik bakımla cildin yaşlanma süreci yavaşlatılır. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz bu süreci güçlendirir.

Anti aging nedir?

Anti aging, yaşlanma karşıtı anlamında kullanılır; yaşlanmayı yavaşlatan, önleyen veya tersine çeviren yaklaşımları ifade eder. İçsel ve dışsal faktörlerin birleşiminden etkilenen yaşlanma, biyolojik bir süreçtir. Güneş, toksinler, hava kirliliği, iltihaplanma, yerçekimi etkisi, kas kaybı, kolajen içeriğinde azalma, DNA hasarı, telomer kaybı, oksidatif stres yaşlanma sürecini etkileyen ve ciltte uzun süreli hasara neden olan faktörlerdir.

Uygulamaların temel amacı; yaşlanmanın biyolojisini anlamak ve genel sağlığı iyileştiren müdahalelerle ömrü uzatmaktır. Anti aging yaklaşım, cilt üzerindeki yaşlanma belirtilerini en aza indirmeye ve kişiye özel bir tedavi planına odaklanır.(1)

Anti aging nasıl yapılır?

Yaşlanma sürecinin kontrol altına alınması için ilk adım genel sağlık muayenesi yaptırmaktır. Kan ve hormon testleriyle vitamin, mineral, kolesterol, trigliserid ve hormon düzeyleri tespit edilir. Sağlıklı kişiler anti aging uygulamalarla desteklenir, hastalık varlığında iyileştirme yoluna gidilir. Anti agingde en önemli unsurlar; beslenme şeklinin iyileştirilmesi, kilo kontrolü sağlanması ve yaşama aktif katılımın teşvik edilmesidir. (2)

Kolajen nedir? Faydaları nelerdir? Hangi gıdalarda bulunur?

Anti aging yöntemleri

Cilt gençleştirme prosedürleri tek başlarına veya diğer yöntemlerle kombine edilerek uygulanabilir. Günümüzde bu amaçla uygulanan pek çok yöntem mevcuttur.(3)

Dolgu

Dermal dolgu maddeleri, yumuşak dokunun kapasitesini geliştirmek için cilde enjekte edilen ürünlerdir. Yağ dokusu, kolajen, hyalüronik asit veya sentetik implant (silikon) içerebilirler. Deneyimli bir dermatolog tarafından uygulandığında doğal sonuçlar verir.

Kırışıklıkların, derinleşen anatomik çizgilerin yumuşatılmasıyla, yüzde kaybedilen hacim yeniden kazandırılır. Dudak kalınlaştırma, kaş kaldırma, el sırtındaki kırışıklıkların giderilmesinde sıklıkla kullanılır. Tüm ten renkleri için güvenlidir, geçici veya kalıcı olabilir.

Botoks

Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen toksinin laboratuvarda saflaştırılmasıyla oluşturulan ilaçtır. Botulinum toksini, uyarılmasını geçici süreyle engelleyerek enjekte edildiği bölgedeki kasları gevşetir. Botoks, mimik kaslarının oluşturduğu kırışıklıkları ortadan kaldırır. Alın, göz çevresi, üst dudak, boyun, koltuk altı, el ve ayaklara uygulanabilmektedir. Uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Botoks nedir? Neden ve nasıl yapılır? Botox tehlikeli midir?

Örümcek ağı estetiği

Cilt hasarına göre belirlenen sayıda medikal ipin ince uçlu iğneler aracılığıyla cilt altına yerleştirilmesidir. Vücut 6 ay içinde eriyen bu iplerin etrafına kendi biyolojik ağını örer. Bu yöntemle kolajen üretimi uyarılarak kırışıklık, sarkma, hacim kaybı ve bozulmuş cilt kalitesi gibi sorunlar ameliyatsız şekilde çözülür.

Anti aging yöntemleri en çok cilt için kullanılmaktadır

Anti aging yöntemi olarak kök hücre

Kök hücreler kendilerini yedekleyerek çoğalabilir, farklı dokulara dönüşebilir, doku ve organ onarımı yapabilirler. Vücudumuzda hayat boyunca bulunurlar ancak yaşlandıkça sayıları azalır. Kemik iliğinden veya yağ dokusundan alınan kök hücreler bazı laboratuvar işlemlerinden geçirilerek serum haline getirilir ve damardan dolaşıma geri verilir.

Gençlik kaynağı olarak görülen kök hücre tedavisi yaşlanan cilt hücrelerinin yeniden programlanmalarına olanak sağlayarak yaşlanmanın etkilerini geri çevirir. Anti aging amaçlı kök hücre tedavileri ayaktan uygulanabilir, ağrılı iyileşme süreçleri içermez.

Cilt kanseri neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Trombositlerden zengin plazma (PRP)

Hastanın kendi kanındaki trombositlerin ayrıştırılarak geri enjekte edilmesidir. Tedavide kullanılan hücreler içlerinde büyüme faktörleri ve hormonlar bulunan pıhtılaşma hücreleridir. Hasarlı dokuyu onarırlar ancak kök hücrelerde olduğu gibi çoğalamaz ve diğer dokulara dönüşemezler. Kolajen ve diğer bileşenlerin sentezini uyararak cildi gençleştirir. Tüm prosedür yaklaşık 45-60 dakika sürer.

Lazer uygulamaları

Kişinin ihtiyacına göre seçilen, çok farklı sistemlerle çalışan lazer cihazları mevcuttur. Cildin lazer ışınlarıyla taranması ve ışınların ısıya dönüşmesi sonucu kolajen üretimi uyarılır. Bağ dokusu yenilenir ve cilt canlanır. Vücudun her bölgesine uygulanabilir; cilt yenileme, sıkılaştırma, görünür damarlar ve hücresel yapılandırmada etkilidir. Güneş hasarını, yaşlılık lekelerini ve ince çizgileri hızlı şekilde tedavi edebilir.

Lazer uygulamaları giderek yaygınlaşıyor

Mikro-iğneleme

Farklı uzunluklardaki çok ince iğnelerin özel aparatlarla deri yüzeyine uygulanmasıdır. Hedeflenen derinliklerde binlerce mikro deliğin açılmasıyla oluşturulan hasar derinin kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçirmektedir. Vücut hasarlı bölgeye kolajen, büyüme faktörleri ve diğer yapıtaşı maddelerini yollayarak kendini onarmaya başlar. İnce çizgileri ve sivilce izlerini yok etmenin etkili bir yoludur.

Kimyasal peeling

İltihaplanan derinin yenilenme ve onarım mekanizmalarını harekete geçirerek pürüzsüz ve sıkı bir cilt elde etmek için katmanların kimyasallarla soyulması yöntemidir. Peeling ile yaşlılık lekeleri ve ellerdeki pürüzlü doku hızlı şekilde tedavi edilir. Yüzeyel, orta veya derin peeling yapılabilir, cilt tipine göre seans sayıları değişir.

Peeling nedir, ne işe yarar? Evde doğal peeling maskesi yapımı

Mezoterapi

Kolajen, elastin ve lif yapımı için gerekli hyalüronik asit, vitaminler, mineraller, koenzimler, büyüme faktörleri, somon DNA’sı gibi maddeler kokteyl halinde deri altına enjekte edilir. Gençlik aşısı denilen mezoterapinin belirli aralıklarla 3 seans uygulanması önerilir.

Mezoterapi nedir? Kimlere, niçin uygulanır? Türleri ve iğnesi

Anti aging kremlerinin önemi

Cilt kırışıklıkları esas olarak dermis (alt deri) tabakasından kaynaklanır; yaşlandıkça cilt kolajen ve elastini kaybeder. Derin dermise nüfuz eden en kolay yöntemlerden biri topikal retinod tedavisidir. Cilt sıkılaştırıcı krem ve losyonların içeriğindeki retinol bir A vitamini şeklidir; kırışıklıklara ve lekelere karşı ciddi savunma sağlar, nem kaybını önler.

Anti aging kremleri cildi pek çok olumsuz etkiden korur

Anti aging beslenme

Kanımızdaki besinlerin bir kısmı şekere maruz kalarak glikasyona girerler. Günlük glukoz alımı yüksek olursa, AGE (ileri glikasyon son ürünleri) de yükselir. Kolajen yapısı glikasyona maruz kaldığında cilt daha hızlı yaşlanır. Bu nedenle beslenmedeki birincil strateji gıdaları glikasyondan korumaktır. AGE kızartılmış, kavrulmuş yiyeceklerde çok miktarda bulunur.

Buharda veya haşlanarak pişirilmiş yiyecekler AGE alımını ve gliklenmiş (şekerlenmiş) protein üretimini azaltır. Aynı zamanda gıdaları aşırı pişirmek vitaminlerini kaybetmesine neden olur. Lif içeren kompleks karbonhidratlar, proteinler, doymamış yağ asitleri içeren gıdalarla dengeli beslenmek, antioksidanlar açısından zengin sebze-meyveleri mevsiminde tüketmek, bol su içmek, kalori alım miktarını, tuzu ve şekeri azaltmak, sağlıklı bir cilt elde etmenin en güvenli yoludur.

Selülit nedir, nasıl geçer? Selülitin nedenleri ve doğal tedavisi

Anti aging yiyecekler

Besinlerdeki antioksidanlar farklı mekanizmalarda etki ederler fakat temel olarak temizleyicidirler. En bilinen sistemik antioksidanlar C vitamini, E vitamini, A ve B vitamini, karotenoidler, bakır, selenyumdur. Omega-3 ve omega 6 yağları, hücre zarlarının önemli bileşenidir.

En önemli ve sık tüketilen anti aging yiyecekler:

Anti aging tedavisi

Anti-aging tedavisinde amaç; genel sağlığı iyileştirmek, hücresel düzeyde yaşlılığın etkileriyle savaşarak doku onarımı sağlamaktır. Genellikle yerel ve sistemik tedavilerle invaziv prosedürler birleştirilerek birden fazla tedavi türü kullanılır.(4) Tüm cilt katmanları birbirine bağlı olduğundan pigment bozuklukları, vasküler anormallikler, kırışıklıklar ve sarkmalar aynı anda değerlendirilebilir. Tedavinin ana temaları şunlardır: 

 • Hormon tedavisi
 • Beslenmenin düzenlenmesi
 • Antioksidan, mineral, vitamin eksikliklerin giderilmesi
 • Genetik faktörlerin değerlendirilmesi
 • Stres yönetimi
 • Egzersiz programı
 • Cilt bakımı ve tıbbi kozmetik

Anti aginge kaç yaşında başlanmalı?

Hücre yenilenmesi 25 yaşında tamamlanır; bu yaşlarda cildin yağ, nem dengesini düzenleyen ürünler ve yaz-kış güneş kremi kullanılmalıdır. 30 yaş altı için anti aging uygulamalar ve ürünler uygun değildir. İçerdikleri yoğun etken maddeler genç ciltlerde yanma, kaşıntı, döküntüye neden olabilir. Genç yaşlardan itibaren; sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle, günlük bakım ve temizliğinizi aksatmadan cildinizi korumak için önlem alabilirsiniz.

Anti aging kürler

Ginseng ve limon çayı kürü

1 tatlı kaşığı ginseng kökünü ve 1 limonun dış kabuğunu küçük parçalara ayırın. 2 bardak suda 15 dakika kaynatın, süzün, bal ekleyerek için.

Ginseng nedir, nasıl kullanılır? Çayı ve yağının faydaları nelerdir?

Zerdeçal macunu kürü

Yarım su bardağı toz zerdeçal ve 1 çay kaşığı karabiberi 1 bardak suda 8-10 dakika sürekli karıştırarak pişirin. 1/3 su bardağı hindistancevizi yağı ekleyin, iyice karıştırın. Bu macunu buzdolabında saklayın; süte, yoğurda, çorbalara 1 çay kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz.

Botoks etkili nişasta kürü

1 yemek kaşığı nişastayı yarım bardak soğuk suyla karıştırın. Yarım bardak kaynar su ekleyip 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın. Soğuduktan sonra karışımın üzerine 5 yemek kaşığı havuç suyu, 1 yemek kaşığı krema ekleyip karıştırın. Peeling işlevi de gören maskeyi fırça yardımıyla cildinize uygulayın. 3 kat şeklinde sürerek toplamda 30 dakika yüzünüzde bekletin. 1. katı sürdükten 10 dakika sonra 2. katı ve 10 dakika sonra 3. katı uygulayın. 10 dakika sonra cildinizi ılık suyla temizleyin.

Yeşil çay kürü

1 bardak yeşil çay demleyin, ılımasını bekleyin. Bir parça pamuklu kumaşı çaya batırın ve gözlerinizin üzerine kapatın. Isı gözeneklerinizi açınca derinize nüfuz eden yeşil çay gözaltı torbalarınızı azaltacaktır. Aynı zamanda günde 2 fincan yeşil çay içmek cildi rahatlatır, sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlar. (5)

Anti aging haplar

Yaşlanan hücreler birikip çok fazla büyürlerse sağlıklı hücrelere zarar vererek yaşa bağlı hastalıklara neden olurlar. Bununla birlikte, bölünmeyi bırakıp canlı ve metabolik olarak aktif kalan yaşlı hücreler, kanser hücrelerini öldüren toksinler yayarak önemli işlevler yerine getirebilirler. Geliştirilmekte olan ilaçlarla, yaşlanan hücrelerin, ürettikleri zararlı maddelerle kendilerini öldürmeleri hedeflenmektedir.

Bunun yanı sıra, benfotiamin ve alfa-lipoik asit gibi doğal destekler glikasyonu önler, serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcıdır. Evening primrose oil, hyalüronik asit hapları, C vitamini ve koenzim Q10 takviyeleri cildi nemlendirip destekleyebilir. (6)

Koenzim Q10 nedir? Ne işe yarar? Faydaları ve yan etkileri

Anti aging serum

Anti-aging serum ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Yüz serumları, günlük bakımın ve nemlendiricilerin yetersiz olduğu durumlarda cildin alt katmalarına kadar nüfuz ederek derinlemesine besler. Nemlendirmenin yanı sıra lekelere, kırışıklığa, sivilcelere karşı etkilidir. Markaya ve istenilen etkiye göre konsantrasyon aralıkları değişse de, cilt bakım ürünleri arasında en yüksek besin konsantrasyonuna sahiptirler. Cilt tarafından hızlıca emilebilmesi için jel formunda hazırlanırlar.

Kullanmadan önce cildinizi iyice temizlemeniz önemlidir. 2-3 damla gibi küçük bir miktarı elinize alıp yukarı doğru hareketlerle yüzünüze ve boynunuza günde 1-2 kez uygulayın. Yaşınızın ve cildinizin ihtiyacı olan bir ürün seçerseniz başarılı sonuçlar alırsınız.

Anti aging serum türleri ve markaları

 • Estee Lauder, Clear Difference: Siyah nokta, sivilce ve yağlı cilt problemlerinde tercih edilen bir serumdur. Ciltteki parlamayı engellemeyerek cildi nemlendirir.
 • Sisley, Intensive Serum With Tropical Resins: İçeriğindeki salisilik asit yardımıyla gözenekleri temizleme özelliği olan serum, cildi arındırmak ve yağlı alanları azaltmak ve akne tedavisi için kullanılabilir. Ayrıca benzoin, java çayı, su rezenesi içermektedir.

Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları ve zararları

 • Perricone MD, High Definition Concealer: Günlük bakımda kullanılabilen serum, cildi sıkılaştırma, toparlama ve yumuşactma özelliğine sahip.
 • Strivectin, AR Advanced Retinol Concentrated Serum: Kolayca emilen serum, cilt hassasiyeti oluşturmuyor. Cilt tonunu eşitlemek, cildi nemlendirmek ve gençleştirmek için kullanılabilir.

Anti aging cilt bakımı

Deri, vücudu dış ortamdan ayıran bariyerdir; su kaybı, radyasyon ve enfeksiyonlardan korumanın yanı sıra önemli bir kozmetik rolü vardır. Cilt yaşlanmasını önlemeye yönelik yaklaşımlar; UV radyasyonuna karşı güneş koruyucu kullanma, retinoidler ve antioksidanlar aracılığıyla serbest radikalleri nötralize ederek iltihaplanmanın azaltılması yönündedir.

 • Antioksidanlar: Tedavinin amacı, oksidanları ortadan kaldırmak yerine, hücrenin kendini koruma metabolizmasını restore etmektir. ROS (reaktif oksijen ürünleri) seviyesi sağlıklı hücrelerle dengelendiğinde tedavi işe yaramaya başlar.
 • Retinoidler: Topikal olarak uygulandığında kolajen bozulmasını önleyebilirler; deride kalınlaşma ve bağ dokularda artış sağlar.
 • Hormon terapisi: Yaşlanmanın en önemli faktörlerinden biri hormonal dengesizliklerdir. Büyüme hormonu (GH), testosteron, melatonin, östrojen ve tiroid hormonlarının eksikliklerinde yaşlanma hızlanır. Tedavi cinsel aktivitenin, kemik yoğunluğunun, genel sağlığın iyileşmesini sağlar, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 • Telomer modifikasyonu: Telomerler, kromozomların uçlarını koruyan nükleotid dizileridir, her hücre bölünmesiyle kısalırlar bu da yaşam ömrünün kısaldığına işarettir. Telomeraz, telomerlerin kısalmasını önleyen bir enzimdir. Telomeraz aktivitesinin arttırılması derinin temel hücreleri olan keratinositlerin kapasitesini geliştirir.

Sivilce neden olur? Sivilceye iyi gelen şifalı bitkiler ve tedaviler

Yaşlanma karşıtı cilt bakım ipuçları

 • Her gün mutlaka nemlendirici kullanın; nemlendirici uygularken cildinizde biraz su olması emilimi kolaylaştırır.
 • Tek bir ürünle başlayın; birkaç yaşlanma karşıtı ürünün aynı anda kullanılması cildinizi tahriş edebilir.
 • Cildinize uygun bir ürün seçmeye çalışın.
 • Yüzünüzü günde iki kez, ılık suyla, nazikçe temizleyin, sıcak banyolardan kaçının.
 • Temiz bir havluyu sıcak suya batırın, fazlasını sıkın. 15 dakika boyunca yüzünüze havluyla masaj yapın. Cilde sıcak kompres uygulamak kan dolaşımını hızlandırır.

Anti aging kremler

Yaşlanma karşıtı kremlerin, antioksidanlar ve hücre düzenleyicileri olarak iki bileşeni vardır. Vitaminler, polifenoller, flavonoidler gibi antioksidanlar; serbest radikal seviyesini azaltarak kolajen bozulmasını yavaşlatır. Retinoller, peptidler, büyüme faktörleri gibi hücre düzenleyicileri; kolajen metabolizmasına doğrudan etki ederek üretimini arttırır.

Anti aging krem ne işe yarar?

İyi bir krem cildinizi dolgunlaştırır, ince çizgileri, kırışıklıkları azaltır. Kolajen ve hyalüronik asit üretimini uyararak cildin sıkılaşmasını, nemlenmesini sağlar.

Anti aging kremler hangi yaşta kullanılmalı?

Cilt 20’li yaşlardan itibaren neme ve bakıma ihtiyaç duyar. Ancak yaşlanma karşıtı krem kullanmaya ilk kırışıklıkların gözlemlendiği 30’lu yaşlardan itibaren başlanmalıdır. 40’lı yaşlara doğru yoğunluk ve sıkılık kaybı başlar. Kırışıklıklara etki eden ve cilde kaybettiği hacmi kazandırabilen ürünler kullanılmalıdır. 50’lerde kolajen ve elastinler büyük yıkıma uğrar, yağ hücrelerinin kaybı artar; bakım buna yönelik olmalıdır.

En iyi kırışıklık kremi

Kırışıklık karşıtı kremler, içeriğindeki retinoid, antioksidan, hyalüronik asit, güneş koruma faktörleri gibi etken maddeler sayesinde hücre yenilenmesini arttırarak kırışıklıkları önler.

Anti aging el kremi

Ellerimizi saran cilt tabakası kalın olduğundan özel tasarlanmış nemlendiricileri kullanmalıyız. UV ışınlarına, soğuk havanın yıpratıcı etkisine karşı koruyan; lekelerin azalmasını sağlayan; A, E vitamini ve antioksidanlar içeren doğal ürünleri tercih edin.

Anti aging güneş kremi

Cildinizin gençliğini korumak için yaz-kış güneş koruyucu kullanmak son derece önemli. UVA-UVB ışınlarına karşı koruyan ve antioksidan desteği sağlayan bir ürün seçin.

Dermatoloji (cildiye) nedir? Dermatolog ne iş yapar? Önemli cilt hastalıkları

Anti aging göz çevresi kremi

Yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü, en hassas yerlerden biri göz çevresidir. Yaşınıza uygun, güneş koruyucu özellikli bir göz kremini ne kadar erken kullanmaya başlarsanız o kadar fayda sağlarsınız.

En iyi anti aging krem markaları

 • Loreal Paris Revitalift
 • Diadermine Kırışıklık Karşıtı Günlük Bakım Kremi
 • Darphin Exquisage Beauty Revaling Cream Anti-Aging Bakım
 • Vichy Liftactiv Supreme Cream
 • Dermalogica Dynamic Skin Recovery

Anti aging için öneriler

Cilt bakım ürünleri yaşlanma belirtilerini azaltabilir ancak etkili cilt bakım planı yaşam tarzı değişiklikleriyle başlar:

 • Cildinizi güneşten koruyun; güneş kremi, gözlüğü kullanmak, bronzlaşmaktan kaçınmak yaşlanma belirtilerini, cilt kanseri riskini azaltır.
 • Sigara ve alkolden uzak durun
 • Egzersiz yapın; rutininize dayanıklılık egzersizleri ve yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) ekleyebilirsiniz. Hızlı yağ yağmak isteyenlerin tercih ettiği HIIT, kısa süreli yoğun egzersizin ardından nabzı yavaşlatmayı içerir.
 • Kilonuza dikkat edin; yaşlılarda, yağ-kas oranı, yağın vücuttaki yeri (kalça-bel) obeziteye bağlı sağlık sorunlarıyla ilişkilidir.
 • Sağlıklı beslenin, bol su için
 • Yeterince uyuyun; uyku vücudun kendini yenilemesine olanak sağlar.
 • Stresi azaltın; sevdiğiniz etkinliklerle uğraşmak ve meditasyon yapmak stresi azaltmanın iyi bir yoludur.
 • Kalori kısıtlamasına gidin
 • Detoks yapın
 • Rafine şekeri diyetinizden çıkarın

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla