Revision Eye Comfort & Protective System

Yazan Optometrist Sp. Cenap Övünç
Kategori: Göz Sağlığı, Üye Yazıları Print

isik-spektrumu-EM-SpectrumBİLİMSEL AÇIKLAMALAR: Bilindiği gibi Electromagnetic Spectrum kapsamındaki ışık sistemi düz dalgalar halinde yayılır. Dalga boylarına göre; Ultra Viole, Görülebilir ışınlar, ve Infra Red olarak tanımlanarak Frekans, Şiddet, Polarite, Isı, Radyasyon gibi özellikleri ile korumasız gözlerde tahribata sebebiyet verir.

Frekans dalgaboyu ile ters orantılıdır ve insan gözü bu özelliği renk olarak algılar. Şiddet insan gözü tarafından parlaklık olarak algılanır. Polarite titreşim açısıdır ve insan gözü tarafından algılanamaz. Işığın enerjisi hem frekans hemde ışık genliği ile doğru orantılıdır. Bir cisim belli bir derece ısıtıldığında, ya da gazlar bir enerji yardımı ile uyarıldığında, ısıtılmaya bağlı olarak, çeşitli uzunluklarda ışın saçar.

Güneş de bu tür enerji kaynaklarından biridir ve dalgalar halinde ışın yayar. Renkleri belirleyen bu dalga boylarıdır. Beyaz ışık tüm renkleri içeren bir ışık dalgasıdır.

Işınların bazıları gözle görülebilirken, bazılarını gözle algılamak mümkün değildir. CIE (Commission Internationale de I’ Eclairage ) 380 Nm ile 780 Nm arasındaki dalga boylarını “görülebilir” olarak belirlemiştir.

Görülebilen Işık Isinlari 380 Nm’den (Mor – Mavi) baslayarak 780 Nm’ye (Infra Red) baslangiç sinirina kadar değişen dalga boylarını kapsar.

Morötesi (UV) Ultra Viole ve Kızılötesi (IR) Infra Red Isik ışınlari ise gözle algılanamayan Isik dalga boylaridir.

Göz üç temel birleştirici renk olan, kırmızı, yeşil ve maviye tepki verir ve beyin, diğer renkleri bu üç rengin farklı kombinasyonları olarak algılar. Güneş ışığının Electromagnetic dalga boylarına özel önlemler alınmadan korunmasiz olarak maruz kalan sağlıklı gözlerde bile birçok tehlikeler yaşanabilir.

Nasa Optik Arastirma Konseyi Raporlari, FDA Sonuç Bültenleri, American Academi Of Ophthalmology Cerrahi Girisim Sonuç ve Tespitlerinde kanitlanmistir ki; UV Însan ve Hayvanlarda Katarakt ve Maküla Dejeneresans’in öncelikli tetikleyicisidir.

Revision Eye Comfort & Protective System
Revision lensleri, Electromagnetic Spectrum’un kapsamındaki tüm ışık sisteminin gözlere zarar veren tahrip edici etkilerine karşı gözün korunmasını, desteğini ve konforunu sağlayan bir sistemdir. ABD’de bilimsel Nano teknolojinin güncel verileri geliştirilerek ulaşılan yüksek göz konforu ve koruyucu sistem; öncelikle Uzayda, Yüksek Îrtifada, Askeri Alanlarda ve Electromagnetic Spectrum’un her kademesinde kullanılmaktadır.
IMG_2080Günlük yaşamdaki doğal gereklilik ortamlarında, Işığa ve Işıksızlığa maruz kalınan Sportif faaliyetlerde ve her türlü Profösyonel aktivitelerde, Günesin Isik Isınlarindan kaynaklanan Oftalmolojik hastalıkların tedavi öncesi ve sonrasında, Göze uygulanan cerrahi girişimler sonrasında ve tüm Işık sisteminin insan gözündeki olumsuz etkilerini tamamen ortadan kaldırarak koruyucu görüş konforu elde edebilmek Revision lensleri ile mümkün olabilmektedir.

ABD’de Revision kullanıcısının lens seçimleri Spesialist Optometristler tarafından yapılmaktadır. Gözlerin ihtiyacına cevap verecek lenserin seçimi;
Hasta şikâyetleri, Refraksiyon tespiti, Göze uygulanmış olan cerrahi girişimlerin sorgulanması, Yaş ve yaşam faktörleri dikkate alınarak yapılan Renk Tespit Testlerinde, kişiye özel olarak tespit edilen renk bulgulari; Optik degerlerde, Plano, Diyoptrili, Tek odakli ve Progressive olarak ABD’ de üretilmektedir.

Yukarıda sayılan faktörler ve renk testi uygulanan kişinin retinasındaki sinirsel sinyal oluşumunu saglayan Çubuk ve Koni Reseptör Hücrelerinin aksiyon potansiyelleri, gözün arkasına geçirilmesi gereken faydalı ışığın tespitinde belirleyici rol oynadığı gibi filtre edilmesi gereken yakici ve kamastirici ışığın da bloke edilebilme bulgularinin tespitinde önemli kriterdir.

Revision Eye Comfort & Protective System, faydali isigin gün boyu gözün arkasina yeterince geçisini saglayarak Melatonin hormonunu uyarir ve Sirkadiyen ritim olusumuna olumlu katki saglar.

Dünya’da sadece Revision Eye Comfort & Protective System camlari Polorite özelligine sahiptir (Isik Isinlarinin titresim ve kirilma açilarina karsi kosullandirilmis, Nano Teknolojik, Medical koruyucu özellik) ve bu özellige ilaveten kisiye özel renk testinde tespit edilen rengi olusturan pigmentler camin organik kristalizasyon yapisina nano homojen tekniklerle emdirilir.

Revision Eye Comfort & Protective System camlarinin ön ve arka yüzeylerinde kullanilan 11 kat Antirefle özelligi camin organik kristal yüzeylerine yüksek vakum altinda kuvars maddesinin buharlastirilmasiyla uygulanir. Revision Antirefle özelligi kullanicinin temiz, gölgesiz ve engelsiz dogal görüs elde etmesini saglar.

Elektro Manyetik Spektrumun UVA, UVB, UVC, IR, Isik dalga boylarinin Göz üzerindeki Yakici ve Kamastirici etkisinden Göz’ü korur. Mavi isigi tamamen engellediginden, Katarakt,Yas ve Kuru Maküla Dejeneresans vakalarinda hastaligin Yakici Isikla ilgili olumsuz seyrini durdurur, kismi görüs kaybina ugramis kisilerin kontras görüs kalitelerini belirgin ölçülerde arttirir

İnsanlar yaşamları esnasında ışığın frekans, şiddet ve polaritesine maruz kalırlar ve bu konuda bilinçli koruma altında değillerse gözlerde telafi edilemeyecek hasarlar oluşmasına engel olunamaz. Çeşitli nedenlerle göze uygulanan Eximer Laser,Intra Lasik, Lasik Wavefront,Katarakt, Retina, Şaşılık ve tüm cerrahi girişimler göze amaçlanan iyileşmeyi sunarken diğer taraftan gözün ışığa karşı olan doğal koruma sistemini azaltır veya tamamen yok ederler.

Cerrahi girişimler nedeniyle gözlerde başlayan ışık hassasiyeti operasyonun özelliğiyle orantılı olarak revision sisteminde koruma altına alınabilir. Ayrıca sağlıklı gözlerle, Dağcılık, Denizcilik, Havacılık,Sürücülük, Kayak,Binicilik, Tenis, Golf, Balıkçılık, Treking faaliyetlerinde, Askeri ve Polis teşkilatlarında, özel harekâtlarda koruyucu ve üstün görüş konforu ihtiyaçları donanımlı Revision gözlük camları ile sağlanmaktadır.

Göze uygulanan cerrahi girişimler sonrasında aşağıda belirlenen rahatsızlıkların giderilmesi ve koruma altına alınmasında, Revision gözlük camlarının etkinliği FDA tarafından onaylanmıştır.

1- Gece görüş kalitesinde kalıcı bozulma, ışık kaynağını hareli veya gölgeli görebilme,Genel anlamda Fotofobi (Işıktan rahatsız olma) hali.

2- Göze uygulanan cerrahi girişim sonrasında Electromagnetic Spectrum’un ışık dalga boylarının, Radyasyon, Kamaştırma ve Yakıcı etkilerine karşı korumasız kalan gözde sürekli artan yorgunluk hali.

3- Işıklı ortamlardaki görüş kalitesinde rahatsız edici derecede kontras kaybı.

4- Gözleri korumadan geçen günün sonunda erken uyku hali.

5- Maküla Dejenerasyon, Retinitis Pigmentoza, Achromatopsiya veya Monochromatism, Renk körlüğü, Diabetik Retinopathy nedenleriyle görme kalitesinde azalma ve görüş kaybı meydana gelmesi hallerinde.

Göze uygulanan cerrahi girişim sonrasında, gözün Elektro Manyetik Speturumun ışık dalga boylarına karşı korumasız bırakılan sürenin uzaması hallerinde Kornea, Retina ve Konjektiva zarar görerek kalıcı görüş kaybı meydana gelmektedir.

Bilhassa Katarakt ameliyatlarında, mercek yuvasına yerleştirilen intraokular lenslerin kimyevi içeriği plastik, silikon ve ağırlıklı olarak acrylic (akril) den oluştuğundan, doğal göz merceğinin aksine kontrolsüz ve yoğun ışık geçirgenlik özelliğine sahiptir. Ayrıca dioptirili yapısı nedeniyle bünyesinden geçen ışığın yakıcı etkisini arttırarak retinaya aksettirir. Günümüzde kullanılan en gelişmiş intraokular lensler mavi ışığı durdurmak maksadı ile sarı renkte üretilmektedir.

Bilindiği gibi Elektro Manyetik Spekturumun ışık dalga boylarında mavi ışık 440-485 Nm. Dalga boyuna yerleşmiştir ve sarı filtre sadece mavi ışığı durdurur. Oysa; UV ( Ultra Viole ) 0 – 380 Nm. Gözün farkedemediği bir dalga boyudur,

Yeşil 500 – 565 Nm, Sarı 565 – 590 Nm. Turuncu 590 – 623 Nm. ve Infra Red gene gözün farkedemediği dalga boyu 625 ve yukarısı, mavinin dışındaki tüm ışıklar gözün içinde patlar ve gözün önünde ve arkasında bilinen tahribatları yapar.

Çesitli Nedenlerle gözlerine cerrahi girisimde bulunulmus kisilerin; Göz Sağlıklarini bilinçli olarak korumak istemeleri ve ilerde Günesin Isik Isinlarindan kaynaklanacak kalici görme kayiplari risklerinden uzak kalmak istemeleri halinde, Mutlaka;

Electromagnetic Spectrum’un 0 – 1400 Nm dalga boylarına karşı donanimli, Polarite özelliginin yanisira, özel kristalizasyon yapısına homojen sistemlerle emdirilmiş renk pigmentleri ile, zararlı ışığı durdurarak, faydalı ışığı gözün arkasına geçirebilme özelliğine sahip, iç ve dis yüzeylerinde amaca uygun kalinlikta ve sertlikte Antirefle kaplamalar uygulanmis, kişiye özel üretilen Revision gözlük camları kullanılmalıdır.

REVISION 20:
Gözlerine Cerrahi Girisimde bulunulmus kisilerin kapali ortamlardaki yapay isik hassasiyetlerinde,
Gün boyu bilgisayar ekraninin yapay isik UV ve Infra-Red Radyasyonu’na maruz kalan kisilerde,
Baslangiç safhasindaki, Yas ve Kuru Maküla Dejeneresans hastalarindaki %20 görme kaybi seviyelerinde, Kapali ortamlardaki objelerin görüs kontrastinin arttirilmasinda etkili netice alinmaktadir.

REVISION 40 :
Göze uygulanan tüm cerrahi girişimler sonrasında gözlerde oluşan ışık hassasiyeti ve kontrast kaybınin ortadan kaldırılması konusunda, Revision 20’ den iki misli güçlü ve etkili faktörler kullanilmistir. %30 – %40 Görüs kaybina ugramis Maküla Dejeneresans hastalarinda, Zararli, yakici ve kamastirisi isigin bloke edilerek, faydali isigin gözün arkasina geçirilip mümkün olabilecek en iyi temiz ve kontras görüsün elde edilebilmesi saglanmistir.

REVISION 50 – 60:
Excimer Leser, Katarakt ve göze uygulanan tüm cerrahi girişimler sonrasında, Maküla Dejenerasyon ve Diabetik Retinapaty nedeniyle kontrast hassasiyetini kaybeden, karanlik görme sikayeti tasiyan gözler için dis ortamlarda kullanilmaktadir. Sağlam ve koyu renk gözlerde üstün ve keskin görüş kalitesi sağlanmasında, Sürücülük, Motorsiklet, Tenis gibi hız esnasında objelerin kolay farkedilebilme yetisi gerektiren faaliyetlerde üstün görüş, kontrast ve koruma özelliğine sahip lenslerdir.

REVISION 80 – 90:
Excimer Leser, Katarakt ve göze uygulanan tüm cerrahi girişimler sonrasında, UV , 380 – 780 Nm. dalga boyundaki beyaz ışığı oluşturan Isik tayfınin kamaştırıcı etkisine ve 800 Nm. Dalga boyunun üstündeki Infra Red’in yakıcı etkisine karşı koşullandırılmıştır. Sağlam gözler çin Dağcılık, Kayak, Denizcilik faaliyetlerinde üstün görüş ve koruma özelliklerine sahip lenslerdir.

REVISION 440 – 560 – 680:
Gözlerinde, Retinitis Pigmentosa, Gece Körlüğü ve Renk Körlüğü teşhis edilmiş hastalarda netice alınmaktadır.

REVISION Gn – Gy – Bu 20:
Visible Light (Görülebilir Isik) haricindeki Kapali ortamlardaki Yapay UV 100 – 380 Nm. Ve IR 780 üstü dalga boylarindaki gözün fark edemediği ışık sisteminin radyasyon, yakici ve kamaştırıcı etkisine karşı koşullandırılmış özel filtreli lenslerdir. Özellikle bilgisayarlı çalışmalarda yansımanın ve parlakligin çok olduğu ortamlarda kullanılır. Hassas cerrahi müdahalelerde doku farklarının ayırt edilmesi zor olabilecek operasyonlarda kullanılmaktadır. 

REVISION Gy – Bn – Triolens:
Saglikli Gözlerin Electromagnetic Spectrum’un Isik dalga boylarindan korunmasi amaciyla gelistirilmis Lensler’dir. Ultra Violenin 100 – 380 Nm. dalga boyundaki, Görülebilir Işık tayfının 380 – 720 Nm. ve Infre-Red’in yakıcı etkisine karşı koşullandırılmış lenslerdir. Frekans ( renk ), Şiddet ( parlaklık ) dikkate alınarak Monomer Kristallerine kazandırılmış özel pigment yapısı sayesinde çok amaçlı ve degisken Isik kosullara karsi kullanım rahatlığı sunar.

REVISION MIRROR BLUE – SILVER – GOLD:
Elektromagnetic Spectrum kapsamindaki 0 – 930 Nm. Isik dalga boylarinin yakici, kamastirici ve Isi etkilerinin yanisira yüksek yansima etkilerinin de koruma altina alindigi Lens türüdür. Kar, Açık deniz ve Yüksek irtifa gibi yoğun Ultra Viole , Görülebilir ışık tayfı ve Infra Red rejiyonlarına karşı koşullandırılmıştır. Electromagnetic Spectrum’un Radyasyonlarına direkt olarak maruz kalınan zor tabiat şartlarında doğanın yansıtıcı olumsuzlukları ile güçlenen ışığı ortadan kaldırıcı niteliktedir. % 99 Transmittance etkinliği sağlar. Bilinen Revision özelliklerine ilaveten camların yüzeyinde % 30 mirror uygulanmıştır. Genellikle Yüksek irtifada, Dagcilik, Denizcilik, Kayak faaliyetleri esnasinda zararli isigi %99 Absorve eder.

REVISION 90 Gn – Gy – Bn:
Elektromanyetik Spekturumdaki 0 – 380 Nm. Dalga boyundaki UV, 380 – 780 Nm. Dalga boyunu oluşturan görülebilir ışık tayfı , 780 – 1300 Nm. Dalga boyundaki gözün fark edemediği Kızıl ötesi sıcak ve yakıcı ışınlar için hazırlanmıştır.

Transmittance etkinliği % 99 oranındadır , ön ve arka yüzeylerde Reflection ve ısı Absorbsiyon özelliği mevcuttur. Tüm cerrahi girişimler sonrasında gözlerde oluşan ışık hassasiyetinin açık ortamlardaki koruyucusudur. Cerrahi girişim geçiren veya sağlıklı gözler için Kullanilmasi gereken rengin tespiti, gözün retinasında bulunan koni hücrelerinin dogal islevi esnasındaki aksiyon potansiyellerine göre tespit edilmektedir. 

REVISION POLOVISION:
Electromagnetic spectrum’un Ultra Viole , görülebilir ışık tayfı ve Infra- Red rejiyonlarındaki tahrip edici ve yakıcı radrasyon etkilerine karşı, yüksek yansıma ortamlarında normal ve açık renkli gözler için konfor ve koruma sunar. Lenslerin iç ve dis yüzeylerinde Anti – Reflection ve Isı Absorbsiyon özelliği mevcuttur.

İnsan gözü tarafından algılanamayan dalga boyları ve titreşim açılarındaki her türlü rahatsız edici ışığın gözün retinasındaki duyarlı kanal ve hücrelerde kimyasal tepkimeye girerek tahribat yapmasına karşı koşullandırılmıştır.

Excimer Leser, Lasik, Intralasik , Wavefront , Katarakt girişimlerinden sonra ışığa karşı hassas gözlerde ve ışık hassasiyeti olan sağlam gözlerde %100 olumlu netice alınmaktadır. Dünya’da sadece Nasa’nin Nano Teknolojisi ile üretilen Revision Lens Renk seçimi, Renk Test’i ile yapılır. Dünya’da üretilen günese karsi kasullandırılmış lens’lerden sadece Revision Lenslerinde Polorite özelligi vardır.

Gün boyu faydali isigi gözün arkasina geçirip zararli isigi absorve ederek gece yarisi faaliyet gösteren Melatonin hormonunu salgilatarak Sirkadiyen ritme katkı saglar. Lens Renk Koyulugu% 80, Transmittance % 99 oranında olup kristal yapı frekansı Grey, Green, Brown renklerindedir.

REVISION NIGHT VIEW:
( GECE GöRÜŞÜ) Camların kristal yapılarına kazandırılmış özel renk pigmentleri sayesinde ortam karanlık olmasına rağmen, retinada bulunan reseptör hücrelerinin aksiyon potansiyelleri uyarılır ve beyinde etkili bir kontras görüntü elde edilir. Gece ortamındaki her türlü profösyonel aktivite esnasında, Yoğun sis esnasında, Av ortamında , Askeri harekatlarda etkili olarak kullanılmaktadır. 

REVISION ANTI – HEADLIGHT:
( ANTİFAR ) Camların kristal yapılarına kazandırılmış özel renk pigmentleri sayesinde; Karanlık ortamın görüşü azaltan olumsuzluğunu ve Gece ortaminda karşıdan gelen yapay beyaz ışığın kamaştırıcı etkisini azaltarak üstün görüş imkanı yaratır.

REVISION USA EYE COMFORT & PROTECTIVE SYSTEM
Orijinal Makale’den Çeviri

Cenap Övünç
Optometrist Specialist
Electromagnetic Spectrum
Revision USA, Avrupa Ülkeleri ve Türkiye’den sorumlu Misyon Temsilcisi
Tel : 0216 385 23 13
Gsm : 0532 544 68 72
e-mail: ce_ovunc@hotmail.com, info@revisioneyecomfortandprotectivesystem.com
www.revisioneyecomfort.com

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla