Roche, kanser farkındalığını artırmak adına yaşam için “Var mısın?” diyor

10 Şubat 2022  |   Kategori: Sosyal Sorumluluk / İK Print

Kişiye özel tanı ve tedavi sunmayı hedefleyen dijital çözümleriyle kanserle mücadelede önemli katkılar sağlayan Roche, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde toplumsal farkındalığın önemine vurgu yapıyor. Bu kapsamda, Roche Türkiye, kanser hastalığıyla ilgili olarak herkesi farkındalığa davet ediyor ve yaşam için “Var mısın?” diyor. Onkoloji alanında bilimin ve teknolojinin gücünü birleştirerek yenilikçi tedaviler geliştirmeye odaklanan Roche, kanserin erken tanısının tedavi sürecinde çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. 

Kanserin erken tanısı için kişinin herhangi bir belirtisi olmasa dahi kanser tarama testleri yaptırmasının önemini vurgulayan Roche, tedavi yöntemleri ve tedavi yolculuğu hakkında da detaylı bilgi sahibi olmasını amaçlıyor. Toplumun her kesiminde kansere dair farkındalığı artırmak amacıyla kanserden korunma yollarını, tedavi yöntemlerini ve kanserle mücadelede bilinmesi gereken her şeyi “Yaşam İçin” platformunun web sitesi ve sosyal medya kanallarından sunan Roche, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde herkesi bu mücadeleye ortak olmaya davet ediyor.

Yenilikçi kanser tedavileri geliştirmeye odaklanıyoruz

Farklı kanser türlerinde sağ kalım açısından önemli katkılar sağlamanın yanı sıra hastalığın ilerlemesini geciktirme kapasitesine sahip yenilikçi kanser tedavileri geliştirmeye odaklandıklarını belirten Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Dr. Natasa Klicko, kanser tedavisinde başarıyı getiren etmenlerin başında ise doğru tanının geldiğini belirtiyor.

Dr. Natasa Klicko sözlerine şöyle devam ediyor: “Roche olarak global anlamda da liderlik ettiğimiz kişiye özel tanı ve tedavi çözümlerimiz, bireylerin özgün özelliklerini anlamak için kritik önem taşıyor. Örneğin, bir kişide bulunan kanser tipiyle bir başka kişide bulunan aynı olsa bile, her kanserin genetik mutasyonları farklı olabiliyor ve bu da farklı hastaların aynı tedaviye neden farklı yanıt verdiklerini açıklıyor. Tanı alanında olduğu gibi tedavi alanında da kişiye özel olarak geliştirilen tedavi yöntemleri, etkili ve verimli bir sağlık yönetimi için çok önemli.”

Kanserle mücadelede kitlesel farkındalığın önemini vurgulayan Dr. Natasa Klicko: “Kanserle etkili bir mücadele, her birimizin farkındalığıyla mümkün. Bu kapsamda da odağımızda yalnızca hasta veya hasta yakınları değil gelecekte kanser ile karşılaşma ihtimali olan herkes yer alıyor. Çünkü erken evrede tanısı konulabilen kanserlerin tedavisi, henüz bu evredeyken çok daha başarılı sonuçlar verebiliyor. Bu nedenle “Var mısın?” çağrımızın odağında da toplumun bir parçası olan herkes yer alıyor” diyor.

Kanserin yalnızca hastayı değil aynı zamanda aile ve yakınlarını da etkilediğini belirten Klicko, “Roche Türkiye olarak, hem hasta ve hasta yakını hem de toplumsal farkındalığı artırmak adına bugüne kadar pek çok çalışma yürüttük. Alanında uzman derneklerin iş birliğinde hayata geçirdiğimiz, kansere dair güncel ve doğru bilgilerle toplum farkındalığını artırmayı hedeflediğimiz “Yaşam İçin” web sitesi ve sosyal medya kanallarıyla herkese kanser hakkında bilinçlenmenin önemini hatırlatarak, ‘yaşam için birlikte harekete geçmeye var mısın?’ diyoruz” şeklinde ekliyor.

“Onkoloji alanındaki yenilikçi çözümler, milyonlarca hasta için hastalığın doğal seyrini değiştirecek”

Roche’un kanser bakımını dönüştürmek amacıyla yenilikçi tanı ve tedavi çözümleri geliştirdiğini ifade eden Roche Diagnostik Türkiye Genel Müdürü, Türkiye & Orta Asya ve Kafkas Ülkeleri Yönetim Merkezi Başkanı Burçak Çelik, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Dijital teknolojilerin ve klinik araştırmaların gelişimi sayesinde kanser biyolojisinin daha iyi anlaşılması, bizim de daha yenilikçi tanı ve tedavi çözümleri sunmamızı sağlıyor.

Moleküler analizler ve biyobelirteçlerin keşfi ile kanser tedavisinde çok ciddi ilerlemeler kaydedildi. Kanser tedavisi, geniş kemoterapiden hedefe yönelik tedavi ve immünoterapilere dönüşüyor. Ek olarak, yeni nesil dizileme, sıvı biyopsiler ve yapay zekâ destekli yenilikçi teknolojiler, kişiye özel sağlık hizmetlerine çok önemli faydalar sağlıyor. Bu gelişmeler, milyonlarca hasta için hastalığın doğal seyrini değiştiriyor.”

Roche’un uzun vadede hedefinin kanserin tüm türlerinin önlenmesine veya iyileştirilmesine yardımcı olmak olduğunu ifade eden Burçak Çelik, şunları söylüyor: “Bilimsel uzmanlığımız, AR-GE çalışmalarımız, geliştirdiğimiz genomik profilleme testlerimiz ve büyük veriden faydalanan medikal teknoloji girişimleri ile yaptığımız iş birlikleri sayesinde hastalara kanserle mücadelelerinde çok daha fazla fayda sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2021 yılında 20 yeni kuruma patoloji çözümlerimizi sunduk ve daha fazla hasta için fayda yaratmayı başardık.”

Roche Türkiye olarak kanserle mücadele farkındalığını artırmaya, hasta ve hasta yakınlarının ihtiyacı olan bilgileri doğru ve güvenilir bir biçimde sunmaya büyük önem verdiklerini belirten Burçak Çelik, “Yıl boyunca devam edecek farkındalık çalışmalarımızla kanserle mücadele konusunda toplumsal farkındalığın artmasını hedefliyor, herkese ‘Yaşam için harekete geçmeye var mısın?’ diyoruz” şeklinde ekliyor.

“Yaşam İçin”, kanser hakkında farkındalığa katkı sağlayacak içerikler sunuyor
Roche Türkiye’nin kitlesel farkındalığı artırmak amacıyla kurduğu Yaşam İçin platformu, web sitesi ve sosyal medya kanalları aracılığıyla kanser ile ilgili değerli bilgilerin yer aldığı dijital bir ortam olarak herkesin erişimini bekliyor. Platform üzerinden, kanser türleri ile ilgili detaylı bilgilere, farklı yaş gruplarında kanserle yaşam hakkında önemli verilere, kanserden korunmaya yönelik ipuçlarına ve tedavi yöntemleri özelinde merak edilenlere ulaşılabiliyor. Platform üzerinden, çocuk ve yetişkin hastaların yanı sıra hasta yakınları için de online olarak sunulan ücretsiz psiko-sosyal destek sistemine ulaşılabiliyor.

Kanserle mücadelede toplumsal farkındalığı hedefleyen ve “kansere dair her şey” çatısı altında hazırlanarak Roche Türkiye tarafından hayata geçirilen “Yaşam İçin” platformuna www.yasamicin.com adresinden ulaşılabiliyor. Roche Türkiye’nin 4 Şubat Dünya Kanser Günü için hazırladığı film linkten izlenebiliyor:

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla