Roche, yeni bulaşıcı hastalıklarla mücadelede için TIB Molbiol ile satın alıyor

10 Ekim 2021   |    13 Ekim 2021    |   Kategori: Sektör Print

Roche, TIB Molbiol Group’u satın alıyor. TIB Molbiol, yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar için hızlı tanı çözümleri geliştirme alanındaki başarısını, COVID-19 pandemisi sırasında güçlü bir şekilde kanıtlamış bulunuyor. Roche (SIX: RO, ROG; OTCQX: RHHBY), TIB Molbiol Grubu’nun satın alım sürecinin başarıyla ilerlediğini duyurdu. Satın alımın 2021’in dördüncü çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor. TIB Molbiol Group’un satın alınması, Roche’un SARS-CoV-2 varyantlarının tanımlanması gibi bulaşıcı hastalıklar alanındaki mevcut moleküler tanı çözümleri portföyünü daha da geliştirecek. TIB Molbiol’ün 45’in üzerinde CE-IVD testinden ve 100’den fazla araştırma kullanım testinden oluşan kapsamlı bir portföyü bulunuyor.

İki şirket SARS, şarbon, kuş gribi virüsü H5N1, MERS, yeni grip virüsü H1N1, Ebola virüsü, Zika virüsü ve son olarak SARS-CoV-2 virüsü ve çeşitleri gibi biyolojik tehditler de dahil olmak üzere kritik sağlık ihtiyaçlarına hızla çözüm üretmek için 20 yılı aşkın bir süredir işbirliği yapıyor.

Roche Diagnostics CEO’su Thomas Schinecker konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “Bu satın alma, mevcut patojenlere yönelik test portföyümüzü genişletmemizi ve yeni ortaya çıkan patojenlere ve potansiyel sağlık tehditlerine karşı daha iyi çözümler geliştirmemizi sağlayacak. İşbirliğimiz kapsamındaki büyük bir başarı da yeni koronavirüsün ilk kez dizilenmesinden yalnızca birkaç gün sonra, Ocak 2020’de kullanıma sunduğumuz, yalnızca araştırma amaçlı kullanılan ilk SARS-CoV-2 tanı testiydi. Birlikte, sağlık alanındaki maliyetleri azaltan yenilikçi tanı çözümleriyle hasta sonuçlarını daha da iyileştirebiliriz.”

TIB Molbiol CEO’su ve kurucusu Olfert Landt, “Roche Grubu’na katıldığımız için çok mutluyuz. Yirmi yıldır işbirliği yapıyoruz ve moleküler tanı sektöründeki yeniliklere birlikte öncülük ediyoruz. Roche Diagnostik’in güçlü ağına katkıda bulunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

TIB Molbiol hakkında: TIB Molbiol, 30 yılı aşkın süredir küresel pazar araştırması ve tıbbi tanı reaktifleri sağlayan bir biyoteknoloji şirketidir. Özel oligonükleotitlerin üreticisi olarak şirket, moleküler tanının geliştirilmesine yönelik ortaklıklar kurarak, özellikle kalıtsal genetik ve somatik mutasyon testleri, hematoloji ve transplantasyon tıbbı için kantitatif testler olmak üzere geniş bir tanı testleri portföyü oluşturmuştur. Testlerin çoğu bulaşıcı hastalıkları test etmek için kullanılmaktadır. Yeni ortaya çıkan patojenler de dahil olmak üzere testleri birleştirerek semptomatik panellerin oluşturulmasını sağlayan modüler kitleri de mevcuttur. İnsan genotiplemesi yapan müşterileri desteklemek için TIB Molbiol, SNP analizi için testler sağlamaktadır. TIB Molbiol’ün merkezi Berlin’de (Almanya) olup Avustralya, Kolombiya, İtalya, İspanya ve ABD’de yerel temsilcilikleri bulunmaktadır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla