Her saat başı 2 dakika yürümek bile ölüm riskini %33 azaltıyor!

Kategori: Güncel / Literatür, Sağlıklı Yaşam Print

masa başı işEgzersiz, hareket ve sağlık arasındaki sıkı ilişki ile ilgili bilimsel literatüre her geçen gün yeni bir araştırma daha ekleniyor. ABD’de yapılan yeni bir araştırma göre, çalışanların her bir saat başı ayağa kalkarak iki dakika yürümesi ölüm riskini üçte bir oranında azaltıyor. Araştırmada hareketsiz yaşam tarzının ciddi sağlık riskleri doğurduğu belirlendi. Ancak oturarak ya da uzanarak geçirilen zamanın küçük bir bölümünde yürüyüş yapmanın bu riskleri azaltabileceği belirtildi.

Haftada bin kalori

Utah Üniversitesi’nde yapılan araştırma kapsamında 3600 Amerikalı yetişkinin üç yıllık sağlık, beslenme ve egzersizz kayıtrları incelendi. Bu kişilerin saat başına 34 dakikayı oturarak ya da uzanarak geçirdikleri hesaplandı. Uzmanlara göre, bu kişiler ne kadar çok hareketsiz zaman geçirirlerse, araştırma süresi içinde ölme olasılıkları o kadar fazla olacaktı. Zamanı hareketsiz geçirmek yerine ayakta durmak gibi düşük yoğunluklu egzersiz yapmak ölüm riski açısından bir fark yaratmadı.

Ancak bir saatte iki dakika yürümek bu riski yüzde 33 oranında azalttı. Ayrıca uzmanlar saat başına iki dakika yürümekle haftada bin kalori yakılabileceğini söylüyor. (BBC)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla