Saç dökülmesine iyi gelecek yiyecekler ve şifalı bitkiler

27 Haziran 2016   |    11 Mart 2023    |   Kategori: Estetik, Saç Dökülmesi Print

Yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği, saç dökülmesine neden olabilecek ve saç dökülmesini hızlandıracak nedenlerden bir tanesidir. Vitamin eksikliği, aynı zamanda kalıtsal nedenlerden dolayı saç dökülmesini de hızlandırmaktadır. Yani saçlarınız genlerden dolayı dökülüyor olsa bile evde saç bakımının bir parçası olan beslenme aşamasında saç dökülmesine iyi gelecek yiyecekler tüketerek saç dökülmesini yavaşlatabilir ve saçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde demir bolca bulunmaktadır. Demir, saçları beslediği ve güçlendirdiği için önemlidir. Demir eksikliği bulunan kişilerde saçlar incelir ve dökülür. Özellikle çocuklar ve hamilelerde demir eksikliği sorunu sıkça yaşanmaktadır. Demir eksikliğini gidermek için günlük yaşamınızda bolca sebze tüketiniz.

Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir? En etkili tedavi yöntemleri

Prosiyanidin içeren bitkiler: Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre saçları yeniden çıkarmaya ve saç köklerini güçlendirdiği ortaya konulmuştur. Prosiyanidin maddesi, saç hücrelerine zarar veren elementleri engeller ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

  • Elma
  • Üzüm çekirdeği
  • Yaban mersini
  • Arpa
  • Kakao
  • Kuşburnu
  • Yeşil çay

Meyveler: Meyvelerin büyük bir çoğunluğu bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini bakımından zengindir. Tüm vücudun gereksinimi olduğu gibi saçlarında C vitamine ihtiyacı vardır. C vitamini, yıpranmış saçları korur ve güçlendirir. Portakal, mandalina, greyfurt, çilek ve karpuz gibi meyveleri tüketerek yeterli miktarda C vitaminini bünyenize alabilirsiniz.

Biberiye: Antibiyotik ve antioksidan gibi özellikleri bulunan biberiyenin içerisinde rozmanirik asit maddesi bulunmaktadır. Bu madde, saç köklerini güçlendirir ve saça zarar veren kimyasallara karşı bağışıklık kazandırır. Biberiyenin saça faydasını görmek için iki ( 2 ) yol izleyebilirsiniz: 

  • Günde bir bardak biberiye çayı içebilirsiniz
  • Üç ( 3 ) damla biberiye yağını, bir ( 1 ) yemek kaşığı zeytinyağı ve badem yağı ile karıştırınız. Bu karışımı saç köklerinize masaj yaparak yediriniz. En az bir ( 1 ) saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayabilirsiniz

Biberiyenin faydaları nelerdir? Biberiye yağı neye iyi gelir?

Kuruyemişler: Kuruyemişlerin çoğunluğu bünyesinde E vitamini, esansiyel yağ asitleri, sülfür ve iyot barındırmaktadır. Saçların doğal parlaklık kazanmasında ve güçlenmesinde etkili olan bu vitaminleri, saç dökülmesini önleyen yiyecekleri tüketerek vücudunuza katabilirsiniz. Birçok vitamini bünyesinde barındıran kuruyemişler de saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Çörek Otu Yağı: İçerisinde bulundurduğu A, B, C ve E vitaminleri sayesinde saç köklerini güçlendirmede ve beslemede oldukça etkilidir. Yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz. Yemeklerde kullanmak istemiyorsanız saç diplerinize masaj yaparak faydalanabilirsiniz.

Deniz Ürünleri: Çinko eksikliği, erkek tipi saç dökülmesinin nedenlerinden bir tanesidir. Balık, midye ve karides gibi balık ürünleri de çinko bakımından zengin olduğundan tüketmek gerekmektedir. Fakat unutmamak gerekiyor ki fazla çinko tüketimi de saçlara zarar vermektedir.
Balik-Yemekleri
Deniz ürünleri, saç dökülmesine iyi gelecek besinler arasındadır.
Isırgan Otu: Isırgan otu, saç dökülmesini önler ve mevcut saçların güçlenmesini sağlar. Demir, kalsiyum gibi minerallerin yanında A ve C vitamini bakımından da zengindir. Aynı zamanda kepek sorununu da ortadan kaldırabilir.

Tavuk ve Hindi: Protein bakımından oldukça zengin ve az yağlı olan besinlerdir. Tavuk ürünlerinin saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler arasında yer almaması şaşırtıcı olurdu.

Nane Yağı: Saç köklerini ve derisini ferahlatarak yeterli miktarda oksijenin ulaşmasını sağlar. Nane yağını şampuana ekleyerek kullanabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği: Protein, çinko, demir gibi mineraller ve omega 6 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Saç köklerinin güçlenmesinde etkisi vardır. Günlük bir (1) avuç tüketirseniz saç sağlığı açısından faydalı olacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla