Saç ekimi uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler

17 Kasım 2021   |    26 Mart 2023    |   Kategori: Estetik, Saç Sağlığı Print

Saç ekimi acısız ve kısa sürede tamamlanan bir işlem olmakla birlikte alınacak sonucun daha başarılı olması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. İşlem sonrasında ekim yapılan bölgeyi korur ve doktorunuzun önerilerini göz önünde bulundurursanız iyileşme sürecini de hızlandırabilirsiniz.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ekim yapılan bölgeye ilk birkaç gün su değdirmemelisiniz. Doktorunuz uygun gördüğünde duş almaya başlayabilirsiniz. Ancak duş alırken kafa derisine mümkün oldukça az dokunmalı ve tazyikli su tutmamalısınız.
  • İlk hafta uyurken saç ekilen bölgeye yatmamanız gereklidir. Aksi takdirde saç kökleri hareket edebilir ve istenilen sonuç alınamaz. Ayrıca ilk günlerde mümkün olduğunca yakası bol kıyafetler giymeye dikkat etmelisiniz.
  • Ekim yapılan bölgenin güneş görmemesi önemlidir. Özellikle ilk birkaç hafta şapka da takamayacağınızdan gündüz saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. İlk 3 ay ise; başınızı sıkmayacak bir şapka takarak deriyi güneşten korumalısınız.
  • Sigara tüketimi, iyileşme sürecinin uzamasına neden olacağından saç ekimi sonrasında sigara içmemelisiniz. Ancak ani kan basıncı değişiklikleri olmadan önce işlem sonrasında birden sigarayı kesmek yerine saç ekimi öncesinde bırakmanızda fayda vardır.
  • Sıcak ve terleme saç köklerinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle ortamın mümkün olduğunca serin olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca soğuk uygulamasın da yapabilirsiniz. Buzu, ekim yapılan ve donör bölgeye dokundurmadan yüzünüzü soğutabilirsiniz.
  • Saç ekimi sonrası birkaç gün içerisinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Ancak 15 gün boyunca spor yapmamalısınız. Ağır antrenmanlar yapmak içinse 45 gün beklemenizde fayda vardır.
  • Saçınızı yıkarken PH değeri düşük bazik özellikteki sabunlardan uzak durmalısınız.

Saç Ekiminden Sonra Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Saç ekim işleminde donör bölgeden alınan kökler, ekim yapılacak bölgeye transfer edilir. Bu esnada mikro boyutta delikler açıldığından işlem sonrasında hafif ağrı hissetmeniz normaldir. Ekimden sonraki ilk birkaç günde yüzünüzün çeşitli bölgelerinde de oluşabileceğini unutmamalısınız.

Kullanılan yönteme göre değişmekle birlikte ekimden sonraki birkaç saat köklerde uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu noktada teması hissetmeyeceğinizden dolayı ekstra dikkat etmenizde fayda vardır. Uyuşukluk geçtikten sonra özellikle donör bölgede ağrı ve kana görebilirsiniz. Köklerin tutunmasını engelleyeceğinden kanı silmemeniz ve kendisinin kabuk tutup dökülmesini beklemeniz gereklidir. Ağrılar ise kişiden kişiye değişebilmekle birlikte ortalama 1 hafta içerisinde tamamen yok olur. Bu süreçte doktorunuzla görüşerek ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Güvenli Bir Saç Ekimi İçin Healdone

Saç ekiminde, tercih edilecek klinik son derece önemlidir. Doğru seçim yaptığınızda yalnızca saç ekilen ve donör bölge daha hızlı iyileşmekle kalmaz aynı zamanda alacağınız sonuç da daha başarılı olur. Ekim öncesinde saçsız bölgenin genişliği ve kişinin ne sıklıkta saç istediği göz önünde bulundurulur. Saç ekimi healdone tarafından yapılan analizler sonrasında kaç kök olarak gerçekleştirileceğine karar verilir ve işleme başlanır. Güvenli saç ekimi için Healdone saç ekimi merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla