Saç mezoterapisi nedir? Nasıl uygulanır?

20 Ağustos 2015   |    17 Kasım 2019    |   Kategori: Estetik, Saç Dökülmesi Print

bt-terapiSaç dökülmesinin kadın ya da erkek gözetmeksizin herkesi etkileyebilen bir sorun olduğunu söyleyen Dermatoloji ve Kozmetik Dermatoloji Uzmanı Dr. Kerem Baykal, günümüzde saç dökülmelerini önlemek ve tedavi etmek için her geçen gün yeni tıbbi çözümler geliştirildiğini belirtti.

Kerem-BaykalSaç dökülmesi tedavi yöntemleri arasında en başarılı ve kalıcı sonuçlara saç mezoterapisi yöntemi ulaşılabildiğini dile getiren Dr. Kerem Baykal, ‘Bu yöntem sayesinde saç dökülmeleri durdurularak, saçların saha sağlıklı olması sağlanmaktadır. Saç mezoterapisi tedavisi bir taraftan saç dökülmesinin durmasını sağlarken, bir taraftan da mevcut saçların dayanıklılığı arttırmaktadır’ diyor. Dr. Kerem Baykal, saç mezoterapisi hakkında şu bilgileri paylaştı:

Neden saç mezoterapisi?

  • Hormonal ve genetik saç dökülme durumlarında bu yöntem destek tedavi olarak kullanılabilir. Mezoterapi yönteminde uygulanan karışım, kişinin gereksinimlerine göre planlanabilmektedir.
  • Saçın gelişimi için ihtiyaç duyulan eksiklerin giderilmesi doğrultusunda uygulandığı için, daha dolgun, hacimli ve parlak saçlara sahip olunması sağlar.
  • Mezoterapide eksik olan yapılar ufak dozlarda ve direkt olarak saç köküne aktarılmaktadır. Yan etkileri yok denebilecek kadar azdır. Olsa dahi oldukça kısa bir süre içerisinde geçmektedir. Uzun süreli bir yan etkisi bulunmamaktadır.
  • Kullanılan ilaçlar bölgesel olarak ve küçük dozlarda uygulanmaktadır. Saç mezoterapisinin sonuçları oldukça hızlı olup, etkili bir tedavi yöntemidir.
  • Saç dökülmesi problemi yaşayan daha genç yaştaki kişilere de uygulanabilmesinde hiçbir sakıncası yoktur. Saç dökülme problemi olan, saçlarında incelme ve seyrelmeler meydana gelmiş kişilere saç mezoterapisi önerilmektedir. Bu tedaviler sayesinde zayıflamış olan saç kökleri tekrar yenilenmekte, canlandırılmakta ve saç kökleri güçlenmektedir.

sac-kadin2

Saç mezoterapisi nasıl uygulanır?

Mezoterapi tekniği, klinik tedaviler arasında en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olmaktadır. Genel olarak saç termoterapisi ve özel bir baş masajı ile uygulaması gereken bir yöntemdir. Saç termoterapisinde olduğu gibi saç ozonlanmış bir buhar aracılığı ile yumuşatılır ve mezoterapi için uygun duruma getirilir. Bu nedenle saçlı derinin ağrı hissetme durumu azaltılmış olmaktadır. Saç termoterapisi olmadan uygulanan saç mezoterapisinin daha ağrılı bir işlem olduğu, klinik araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Kepek neden olur? Saç kepeği nasıl önlenir? Bitkisel çözümler

Termoterapi işleminden sonra saçın yapısında bulunan vitamin, mineral, keratolitik ajanlar, minoxidil, dolaşım arttırıcı ve lokal anestezik olan özel bir karışım oluşturulur. Bu karışım saç mezoterapi tabancasının içine aktarılır. Saç mezoterapi tabancası bir bilgisayar tarafından kontrol edilmektedir. Tabancanın uygulama yapacağı bölgeyi ve enjekte edilecek ilaç dozajının ayarlanması yapılır. Bu sayede doz aşımı engellenerek uygun bölgeye ilacın aktarılması sağlanır. Tüm bu ayarlamalar yapıldıktan sonra, tabanca ile saç derisine ilaç dağıtılır.

Saç mezoterapisi hangi durumlarda uygulanır?

• Stres kaynaklı saç dökülmelerinde,
• Mevsimsel saç dökülmelerinde,
• Metabolik kaynaklı saç dökülmelerinde,
• Alopecia Areata,
• Saçkıranlarda,
• Genetik olarak erkek tipi saç dökülmesinde,
• Gebelik ardından yaşanan ani saç dökülmeleri için de oldukça etkilidir.
• Diğer tüm nedenlere bağlı olarak görülen saç dökülmelerinde uygulanmaktadır.

Mezoterapi nedir? Kimlere, niçin uygulanır? Türleri ve iğnesi

Saç mezoterapisi ağrılı bir yöntem midir?

Uygulama sırasında kişinin acı ya da ağrı duyması imkânsızdır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan her yaş grubuna uygulanabilen, oldukça başarılı bir yöntemdir.

Saç mezoterapisi kaç seansta uygulanır?

Saç mezoterapisi seans başına uygulanan bir tedavi tekniğidir. Her bir seans yaklaşık olarak 40 dakika sürmektedir. İlk 4 seans haftalık olarak 1 defa, son 4 seans ise on beşer günde bir defa uygulanır. Seanslar arasındaki zaman aralığının; ilk 4 seansta 11, son 4 seansta 22 gün olması gerekir. Son olarak da aylık periyodlarda uygulanır.
Kaynaklar: http://www.uzmantv.com/konu/sac-mezoterapisi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla