Sağlık Bakanı Koca: Türkiye’deki ilk koronavirüs vakası tespit edildi

Yazan Hatice Pala Kaya
11 Mart 2020   |    17 Mart 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Tüm dünyada dört binden fazla kişinin ölümüne neden olan yeni tip korona virüsüyle ilgili bir basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucunun pozitif çıktığını ve hastanın izole edildiğini söyledi. Bakan Koca, şu bilgileri paylaştı: ”Tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Şu an burada olmamın nedeni; bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflıktır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bu akşam saatlerinde bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Koronavirüs bulaşan hastamız bir erkektir. Hasta mahremiyeti nedeniyle hastanın kimlik ve tutulduğu hastaneyi açıklayamıyoruz. Ülkemiz süreç boyunca bu olasılığa hazırdır. Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır.”

İzole edilen hastanın korona virüsü Avrupa’dan aldığı belirtilen Bakan Koca hastanın genel durumunun iyi olduğu vurguladı. Verilere göre, hastaya erken tanı konulduğunu dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur, virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır” dedi.

Bakanlık olarak koronavirüs salğınının en başından itibaren çok ciddi önlemler aldıklarını belirten Bakan Koca, şu uyarıları yaptı: ” Yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkamayalım. Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık.”

Dün sabah Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde korona virüsü hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu bilgileri paylaştı:

Kamu personelinin zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkışı yasaklanacak. Okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığıyla önümüzdeki günlerde görüşeceğiz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün acil durum ilan ettiği korono virüsü hakkında Sağlık Bakanlığı’nın çalışmana ilişkin bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’de hayat kayıplarına neden olan virüsün ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra Türkiye’de tüm önlemlerin alındığını belirterek, 26 kişiden oluşan bilim kurulunu aktif hale getirerek genişlettiklerini söyledi.

Koronavirüs REHBERİ: Nasıl bulaşır? Belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi

Bakan Koca, havalimanlarına termal kameralar yerleştirdiklerini belirterek, “Giderek bütün illerde bu uygulamaya geçilmiş oldu. ‘Termal kamera ne kadar gösterebilir?’ diyebilirsiniz ama bilimin geldiği noktada termal kamera böyle bir durumda yapılması gereken ilk eylemlerden biridir. Bizim başladığımız dönemde birçok ülke bunu uygulamaya başlamamıştı” dedi.

Virüsün tüm Avrupa’ya yayılmış olmasını değerlendiren Bakan Koca, “Bizim de Avrupa ile ilişkimiz çok yoğun. İran’la yoğun, sınırı kapatma ile bir noktaya kadar önemli ama ben Avrupa’dan aynı rahatlık içinde değilim. Çünkü Avrupa ile ilişkimiz yoğun bir ilişki. Bütün dünyada olmayan ülke kalmadı. ‘Bu salgın içimizde’ dediğimde farklı yorumlanmıştı. Bu salgının şu anda Türkiye’de olma ihtimali çok yükse ama virüs tespit edilebilmiş değil.

Türkiye’de korona virüsü 1 saat sonra da görülebilir 1 gün sonra da. Bunu toplumu bir şeye alıştırmak için söylemiyorum. İşin gerçekliği var. Yurt dışına yoğun giden gelen insanımız var. Oradan enfeksiyonu almadığını kim söyleyebilir? O nedenle bizim bu dönemde ısrarla ifade etmiştim, ‘sorun küresel ama mücadelemiz ulusal’. Bulaşıcılığı önlememiz gerekiyor. Tedbirleri vatandaşımızla birlikte almamız gerekiyor” dedi.

Geliştirdikleri tanı kitiyle ilgili olarak ta bilgi veren Bakan Koca, “90-120 dakika arasında tespiti yapan testi, yurt dışında da pek çok ülke istedi. Şu anda toplam görülen ülke sayısı 114. Ölüm oranı toplam yüzde 3 buçuklarda. Karantina için hızla 25 hastaneyi belirledik. Sonra bunun sayısını 101’e çıkardık. Bütün hastanelerde nasıl davranılmasına ilişkin bir algoritma geliştirildi” diye konuştu.

Koronovirüsün tespitine ilişkin Aile Sağlık Merkezlerinde (ASM) tanı kitinin bulunmadığına ilişkin şikayetlere de cevap veren Bakan Koca, “Biz bilim kurulu olarak numunelerin ASM’lerde alınmasını istemedik, sakınca olacağını düşündük. O numune alınırken özel bir yöntem uygulanıyor ve belirli bir süre sürüyor. Numune alınması için ikinci ve üçüncü basamak hastanelerde alınıyor. Rapor verilmesine ilişkin aile hekimleri, bu hastaların ASM’lere yığılayacağını düşünüyor, haklılar” diye konuştu.

Uluslararası kongreler yasak; ulusal kongreler ise sınırlı olacak

Türkiye’de yapılacak tüm kongrelerin korona virüsü nedeniyle iptal edildiğine ilişkin iddialara da cevap veren Bakan Koca, “Yurt dışına çıkışlar ile ilgili Cumhurbaşkanının bir genelgesi olabilir. Bu durum, uluslararası kongrelere çıkışlar yasak olacağı yönünde. Kamu görevlilerine ilişkin zorunlu olmadığı sürece yurt dışına çıkılmaması konusunda bir karar olabilir. Ulusal kongrelerde ilgili sayıda bir sınırlama yapmak istiyoruz” dedi.

Kaçak gelenler 14 gün gözetim altında olacak

Bakan Koca, sınır ülkelere sıçrayan korona virüse karşı sınır hatlarındaki kaçak geçişlerin kontrolunun nasıl yapıldığına ilişkin soru üzerine ise şöyle dedi: “Milli Savunma Bakanlığı ile ilgili bu konu konuşuldu. Kaçak girişlerin önlenmesi için tedbirler alındı. Yakalan kişiler ise 14 gün gözetim altına alınıyor. Bu virüse ilişkin İran, İtalya ve Güney Kore gibi yeni odaklar oluştu. Dolayısıyla haziran ayına kadar riskliyiz” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla