Sağlık Bakanlığı, özel ve vakıf hastanelerini ‘pandemi hastanesi’ ilan etti

20 Mart 2020   |    22 Mart 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlık Bakanlığı koronavirüs ile ilgili çok radikal bir genelge yayınladı. Bakanlığın yayınladığı yeni genelgeye göre, bugünden itibaren tüm özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi. Sağlık Bakanlığı Pandemi Hastanesini şu şekilde tarif etti! Pandemi Hastanesi: Bünyesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerinden en yaz ikisinin bulunduğu ve 3. Seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler Pandemi hastanesi olarak kabul edilir.

Sağlık kurumlarına müracaat eden tüm hastaların COVİD-19 tanısı kesinleşeceye kadar, devlet ve özel/vakıf hastanesi ayrımı olmaksızın, tedavileri yapılacak. Genelgede bu kararın Dünya Sağlık Örgütü ve Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda alındığı belirtiliyor. Genelge şu ifade yer alıyor: ”Bundan sonra sağlık kurumlarına başvuran vatandaşların COVİD 19 tanısı kesinleşinceye kadar tedavileri Sağlık Bakanlığı’na Bağlı hastaneler, özel ve vakıf hastaneleri tarafından kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur.”

Pandemi kararı ne anlama geliyor

Özel ve vakıf hastanelerinin pandemi hastanesi haline getirilmesinin amacına dair bilgi veren Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, “Bazı hastalar özel hastanelere gidiyorlardı ve ‘bende korona var bakar mısınız’ diyorlardı. Bazı hastaneler de bu hastaları reddediyordu. Bunu önüne geçmek için yaptılar. Bu uygulamayla özel hastaneler gelen hastaları geri çeviremeyecek. Yapılan hazırlık tahmin ettiğimiz gibi yoğun bakımlık başvuru olursa diyerek hastanelerin kapasitelerini kullanmaya yönelik. Türkiye’de 42 bin yoğun bakım yatağı var. Bunların yaklaşık 3’te 2’si devletin 3’te 1’i de özel sektördedir. Bu kriz kapıda demektir” dedi.

İşte yeni yayımlanan genelgeden bazı bölümler:

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla