Sağlık kuruluşları sil baştan düzenleniyor

Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

 

ANKARA  – Sağlık Bakanlığı, askeri hastaneler dışında, bütün özel ve kamu sağlık kuruluşlarını kapsayan yeni yönetmelik taslağını açıkladı. 116 maddeden oluşan yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle kamu hastanelerinde uygulanan Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği ile Özel Hastaneler Yönetmeliği de dahil sağlık alanını düzenleyen 18 yönetmelik uygulamadan kaldırılacak. Taslak, Sağlık Bakanlığının şimdiye kadar gerçekleştirmeyi planladığı en kapsamlı değişiklik olarak nitelendiriliyor.

Sağlık tesislerinde yönetim yapısı değişiyor

Taslağa göre sağlık tesislerinde, tesis yöneticisi ile tıbbi hizmetlerden sorumlu bir hekim bulunacak. Hastane dışındaki sağlık tesisleri ve tesis yöneticisinin hekim olduğu tesislerde ise tesis yöneticisi aynı zamanda tıbbi hizmetlerden de sorumlu olabilecek. Yeni düzenleme hayata geçerse bir tesis yöneticisi aynı il sınırları içerisinde olmak kaydıyla üç sağlık tesisinin yöneticisi olabilecek. Bu durumda tesislerin her birinde ayrıca tıbbi hizmet sorumlusu da bulunacak.

Yöneticilerin vasıfları değişiyor
Taslakta tesis yöneticisinin vasıfları da gösteriliyor. Buna göre tesis yöneticisinin yükseköğretim kurumlarının en az dört yıllık eğitim veren fakültelerinin; sağlık bilimleri, sağlık yönetimi, kamu yönetimi, hukuk, endüstri mühendisliği, iktisat, işletme, maliye, muhasebe bölümlerinden mezun olması veya en az dört yıllık yükseköğrenim üzerine bu alanlarda yüksek lisans veya doktora öğrenimi yapmış olması gerekecek.

Özel sağlığa sınırlama
Taslakta özel sektör tarafından sunulacak hizmetin, yerleşim biriminde sunulması hedeflenen hizmet kapasitesinin belli bir oranı dahilinde kalması öngörülüyor. Bu kapsamda sağlık hizmet bölgeleri çerçevesinde belirlenen, hedef nüfusu yüz elli binin altında olan yerleşim birimlerinde özel hastane izni verilmeyecek. Medikal Akademinin taslak hakkında hazırlayacağı dosya yakında yayınlanacak.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla