Şeker hastalığı uzuv kayıplarında erken önlem önemli

Kategori: Diyabet Print

Diabetes-mellitusGünümüzde birçok kişide görülen şeker hastalığı birden fazla hastalığı da beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalar sonucunda dünyada her 20 dakikada 1 kişinin diyabete bağlı kalp krizi ve felç geçirdiğine, böbrek bozukluğu yaşayarak diyalize girdiğine, obezite, stres ve hipertansiyonun diyabete neden olduğunu gösteriyor. Yard. Doç. Dr. Erol Vural özellikle ailelerinde şeker ya da yüksek tansiyon hastası bulunan, kolestrol değerleri yüksek ve obezite sorunu bulunanların risk altında olduğunu belirterek, bu durumda olan kişilerin aksatmadan aralıklarla açlık ve tokluk kan şekeri testlerini düzenli olarak yaptırmaları gerektiği üzerinde duruyor.

Şeker hastalığının ilerleyen evrelerinde his kaybına dikkat edilmeli

Şeker hastalığının ilk safhada belirti vermediğine dikkat çeken Vural, belirtilerin ortaya çıkmasıyla hastalığın ilerlemeye başladığını ifade ediyor. Bu durumda çok su içme, sık idrara çıkma, fazla yemek yemeye rağmen aşırı kilo kaybı görülebilmektedir.

Şeker hastalarında kan şekerinin kontrol altına alınamaması durumunda özellikle ayaklarda ciddi bir sağlık sorunu görülebileceğini ifade eden Yard. Doç. Dr. Erol Vural, zamanında müdahale edilmediği zaman uzuv kayıplarının olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Şeker hastalarında ayakta kızarıklık, sıcak artışı, hassasiyet ve şişlik enfeksiyon belirtisidir. Sağlıklı kişilerin ayaklarında çatlaklar, yaralar, kaşıntılı bölgeler bulunmaz, renk ve sıcaklık farklı olmamaktadır. Kan şekerinin uzun süre yüksek olması sinirlere zarar verebilir ve diyabetik nöropati bu durumda ortaya çıkar. Bu nedenle sinirlerin ağrı ve diğer duyuların iletilmesi engellendiği için his kaybı görülebilir. Hastalar ayaklarındaki küçük sıyrık ve yaraları fark etmedikleri için bu yaralar tedavi edilmediği zaman iltihaplanarak ayağın hatta bacağın kaybına sebep olacak kadar ciddi bir enfeksiyona neden olabilir. Yard. Doç. Dr. Erol Vural, diyabetik ayak şeker hastalarının yüzde 15’inde görülmektedir. Tip 2 diyabetiklerin yüzde 50’si de risk altında bulunuyor. Travma dışı nedenlerle gerçekleşen ayak-bacak kesilmelerinin yüzde 40-60’ı şeker hastalığının kötü kontrol edilmesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle hastanın eğitimi, ayak bakımı ve temizliğine dikkat etmesi oldukça önemli. İyi kan şekeri kontrolü ile uzuv kaybı riski yüzde 60 azalmaktadır, diyerek şeker hastalığının ihmale gelmemesi gerektiği üzerinde duruyor.

Şeker hastaları tırnaklarını kesmek yerine törpülemeli

Şeker hastalarına her gün ayaklarını ve parmaklarını kontrol etmeleri gerektiğini belirten Yard. Doç. Dr. Erol Vural, küçük çizik, yara veya kesik olup olmadığına bakması gerektiğini vurguluyor. Ayağın altının görünmesi için aynadan yardım alınarak, ayaklar her gün yumuşak bir sabun ve ılık su ile yıkanmalıdır. Yıkamadan sonra ayak parmak aralarının özenle kurulanması, ayaklarda çatlama ya da kuruma varsa parmak aralarına hariç nemlendirici krem sürülmesi gerekir.

Ayak bakımında yapılması gerekenler; banyodan sonra parmak ucuyla aynı düzeyde olacak şekilde kesilmeli, kesinlikle derin kesilmemeli, tırnak yapısı uygun olduğu takdirde kesmek yerine törpülenmeli, tırnakların köşelerindeki deri ve tırnak dipleri kesilmemeli, tırnak kesiminde zorlanıldığı takdirde başkasından yardım alınmalı, nasır varsa eğer kişi kendisi değil doktor müdahale etmeli şeklinde sıralanabilir.

Şeker hastalarında ayakkabı seçiminin de önemli olduğunu belirten Yard. Do. Dr. Erol Vural, ayaklara tam uyan, ayak parmaklarının tamamen rahat edebileceği ayakkabıların özellikle tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor. Ayak sağlığı için açık burunlu ve açık topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Her gün temiz çoraplar giyilmeli ve çoraplar sıkı lastikli olmamalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla