Şeker neden sigara kadar zararlı?

Kategori: Beslenme ve Diyet Print

şekerin zararlarıUzmanlar gıda ürünlerindeki şeker oranının yüzde 30 oranında azaltılmasını talep ediyor. Sağlık kuruluşu Action on Sugar bünyesinde çalışan İngiliz ve ABD ‘li doktor ve akademisyenler, şeker kullanımına binaen oluşan hastalıklar ve dolayısıyla ölümlerin durdurulması için günlük şeker tüketiminin acilen yüzde 30 oranında düşürülmesi gerektiğini söylüyor. Bilim insanlarının araştırmalarına göre diyet diye bilinen ya da da tatlı olmayan bir çok yiyecekte, sanılanın aksine yüksek dozda şeker var. Örneğin, yağsız yoğurt en az beş çaykaşığı, domates çorbası ise dört çaykaşığı şeker içeriyor.

Starbacks’ın her mevsim spesyali olan kremalı, karamelli Frappuccino’nun en küçük boyun onbir kaşık şeker bulunuyor. Liverpool Üniversitesi’nden klinik epidemoloji bölümünden Prof. Simon Capewell, obezite ve diyabet hastalığının sadece İngiltere ’de 5 milyar pounda bedel olduğunu açıklıyor.

Şeker tüketimi ve sağlık! Hiç şeker tüketmeyecek miyiz, hepsi zararlı mı?

Capewell’in iddiasına göre şeker kullanıının önü alınmazsa 2050 yılında sadece şekere bağlı sağlık sorunları için yapılan harcamalar 50 milyar pound’u bulacak. Yiyecek firmalarının besinlerdeki şeker oranını, üç ila beş yıl arasında yüzde 20-30 arasında düşürmesi durumunda, insanların bir gün içinde aldığı kalori miktarı yüz kalori azalacak. Bu noktada, obeziteyle büyük bir mücadele verilmiş olacak.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla