SGK, ilaç fiyatlarında 1.6 milyar ek indirim yapacak

Kategori: Sektör Print

İSTANBUL – Bu yıl ilaca 15.6 milyar TL bütçe ayıran Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ilaç masraflarının bu rakamın üzerine çıkması üzerine ek tasarruf tedbiri aldı. SGK tarafından planlanan ek düzenlemeye göre ilaç beldelerinde %10’luk indirim yapılacak. İlaçta toplam indirim miktarının 1.6 milyar TL’yi bulması bekleniyor.

Toplam ilaç giderlerinin planlanan bütçeyi aşması üzerine SGK, ilaç fiyatlarında ek indirim istedi. Bunun üzerine kuruma, 1.6 milyar TL indirim yapıldı. İndirim, sigortalı ve emekli vatandaşa da yansıyacak. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek indirimlerle eczanelerde satış fiyatı 10 TL ve üzeri olan ilaçlara ortalama %10 oranında indirim yapılacak. İlaç indiriminde ayrıca bu zamana kadar Avrupa’daki referans ülke fiyatlarına tabi olmayan 20 yıl üzeri ilaçlar da katılıyor. Bu kapsamdaki yaklaşık 800 ilacın fiyatı Avrupa’daki en düşük referans ülkenin ilaç fiyatının önce %80’ine sonra da %60’ına indirilecek. İndirimlerin yakın zaman içinde hayata geçirilmesi bekleniyor.

İlaç giderlerinin planlanan bütçeyi aşması üzerine ek tedbirler bir süre önce yürürlülüğe konmaya başlanmıştı. Bu kapsamda ilaçtaki ilk tasarruf daha önce vatandaş üzerinde uygulanmaya başlanmıştı. Yeni dönemde aile hekimine giden vatandaş ilaç alması halinde 3 TL ek ödeme yapacak. Bununla birlikte üç kalem ilaçtan sonra her kalem için 1 TL daha ek ödeme yapılacak. Hazırlanmakta olan tasarının ikinci aşamasında ise ek indirimler ilaç firmalarına yönelik olarak yapılacak.

Türkiye son birkaç yıldır ilaç firmalarına yıllık genel bütçe üzerinden pay ayrılıyordu. 2011 yılı için SGK’nın verdiği global bütçe 15.6 milyar olarak belirlenmişti. Daha yıl bitmeden bu rakamın 1 milyar TL civarında aşılması üzerine ek tedbirler alınması kararlaştırıldı. Yeni tasarı kapsamında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK, Hazine ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın da içinde bulunduğu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ek kararlar alındı.

 

Yaklaşık %10 civarında yapılacak toplu indirimden sigortalı hastalar faydalanacak. İlaç firmaları indirimi sadece SGK’ya yaptığı için eczanede kendi parasıyla ilaç alanlar indirimsiz fiyata göre ödeme yapmak durumunda kalacaklar. Türkiye’de ilaç fiyatları İlaç Fiyat kararnamesi ile Euro’ya endekslenmişti. Firmalar ise Euro’da artışı gerekçe göstererek, bunun artırılmasını istiyor. Ancak bu isteğin yerine getirilmesinin şimdilik söz konusu olmadığı belirtiliyor. 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla