Sigaranın zararları bilinenden daha fazla

Yazan Mehmet Saltuerk
13 Mayıs 2015   |    29 Ağustos 2022    |   Kategori: Güncel / Literatür, Üye Yazıları Print

log-sigDünya Sağlık Örgütünün verilerine göre Dünyada her yıl yaklaşık 4 milyon kişi sigaradan kaynaklanan hastalıklardan hayatını kaybediyor. Sigaranın sebep olduğu hastalıklar arasında akciğer kanseri, yemek borusu kanseri, gırtlak kanseri, pankreas kanseri, böbrek kanseri, rahim kanseri, ağız içi kanseri, mide kanseri, prostat kanseri, lösemi, kalp krizi, damar tıkanıklığı, kangren, astım, bronşit gibi birçok hastalık yer almaktadır.

Böbrek yetmezliği ve enfeksiyon

12 Şubat 2015 tarihinde New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir makalede sigaranın şimdiye kadar hiç bilinmeyen bir zararının daha olduğu belirtildi. 2000 – 2011 yılları arasında 55 yaş üzeri yaklaşık 1 milyon kişinin dosyası incelenerek yapılan araştırma, böbrek yetmezliği ve enfeksiyonlardan ölümlerin sigara içenlerde %17 daha fazla olduğunu gösteriyor.

ms-fig1Araştırmadan çıkan sonuçlar: Sigara, kalp damar hastalıkları ve kanser gibi bilinen rahatsızlıklardan tamamen bağımsız olarak Böbrek Yetmezliği Riskini 1,7 – 2,3 , Ölümcül Enfeksiyonlara Yakalanma Riskini 2 – 2,7 kat daha fazla artırıyor.

***

Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigaranın sebep olduğu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Hükümetlerin ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuda yapmış olduğu çalışmalar maalesef sigara içen nufusun gerilemesinde pek etkili olamıyor. Eğer böyle giderse 2030 lu yıllarda sigaradan kaynaklanan ölümlerin yılda 8-10 milyon civarında olacağı tahmin ediliyor.

Sigaranın vücuda vermiş olduğu tahribatın izleri ancak sigara bırakıldıktan 15 yıl sonra tamamıyla silinebiliyor. Bu yüzden sigara ne kadar erken bırakılırsa o kadar iyi. (Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz)

Mehmet Saltuerk

++++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++++

Kaynak: Smoking and Mortality — Beyond Established Causes.
N Engl J Med 2015; 372:631-640February 12, 2015DOI: 10.1056/NEJMsa1407211Ohne Titel

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla