Sırt, bel, boyun tutulmalarına iyi gelen egzersizler

Kategori: Ağrı, Sağlıklı Yaşam Print

sırt ağrısıMevsim normallerinin üzerinde seyir eden sıcaklarla baş etmenin yolu klimalı ortamlardan, açık bırakılan pencerelerden geçiyor. Ancak klima kullanımının artması ve rüzgara maruz kalma sırt, bel ve boyun ağrılarına zemin hazırlıyor. Fitness Danışmanı Ebru Karaduman sırt, bel ve boyun tutulmalarına karşı yapılabilecek rahatlatan egzersizlerin formülünü verdi.

Yaz mevsiminin ortasında bu ağrılar da nereden çıktı demeyin. Sıcaklarla bir arada esen rüzgâr, evlerde açık bırakılan pencereler ve tabi ki klimalar sırt, bel ve boyun tutulmalarının en önemli faktörleri arasında yer alıyor. Klima ve rüzgâr çarpmaları yataktan kalkamayacak, boynunuzu oynatamayacak kadar şiddetli ağrılar yapabilir, hatta acı ve hareket edememe şikâyeti ile doktora başvurmak zorunda bile kalabilirsiniz.

Herbalife Fitness Danışmanı Ebru Karaduman farkında olmadan çarpıldığımız rüzgâra, aşırı terlemeden sonra maruz kaldığımız bölgesel tutulmalara karşı yapılması gereken ilk müdahaleler ve egzersizler hakkında önemli tüyolar verdi.

Tutulan Bölgeye İlk Önce Sıcak Kompres Uygulayın/strong>

Sırt, bel ve boyun tutulmalarını sık sık yaşayanları mutlaka doktora başvurmaları konusunda uyaran Karaduman, ‘Bölgesel tutulmalarda ilk müdahale; ağrı hissettiğiniz noktaya sıcak kompres uygulaması olmalıdır. Sonrasında hafif egzersizler uygulayarak, tutulmalarınızın azalmasını ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz’ hatırlatması yaptı.

İşte Herbalife Fitness Danışmanı Ebru Karaduman’dan klima ve rüzgar çarpmalarından sonra acı veren sırt, bel ve boyun ağrıları için rahatlatan egzersizler…

Boyun Tutulmalarına iyi gelen egzersiz ve hareketler

Hareketleri dik olarak oturabileceğiniz bir sandalye kullanarak yapınız.

Sıcak kompresle 15 dakika boyunca ısıttığınız boynunuzu çok zorlamadan sağa sola çevirerek her çevirdiğinizde 2 saniye dönüş noktasında bekleyerek hareket ettirin. (10 tekrar)

Aynı pozisyonda öne arkaya, yine çok zorlamadan 2 saniye bekleyerek hareket ettirin. (10 tekrar)

Başınızı önde yarım daire yapacak şekilde hareket ettirip çenenizi bir sağ, bir sol omzunuza değdirin. (10 tekrar)

Sırt Tutulmalarına iyi gelen egzersiz ve hareketler

Hareketleri dik olarak oturabileceğiniz bir sandalye kullanarak yapınız.

Kollarınızı çapraz yaparak sandalyenin kenarlarından tutunuz ve nefes verirken sırtınızı kambur pozisyonda yukarı doğru ittiriniz. (5 tekrar)

Nefes alırken omuzlarınızı yukarı doğru kaldırın, nefes verirken omuzlarınızı iyice gevşetin. (10 tekrar)

Bu hareketi ayakta uygulayın; duvara yaslanın ve bir tenis topunu sırt bölgenizdeki tutulan noktaya koyarak, aşağı yukarı hareket ederek sırt kaslarınızı yumuşatın. (5 tekrar)

Bel Tutulmalarına iyi gelen egzersiz ve hareketler

Hareketleri düz bir zeminde yatarak yapınız.

Sıcak kompresle 15 dakika boyunca ısıttığınız belinizi çok zorlamadan önce sağ sonra sol bacağınızı karnınıza doğru çekip bırakınız. (10 tekrar)

Kollarınızı yanlara açıp belden aşağınızı bir sağa bir sola yavaşça çevirmeye çalışınız. (10 tekrar)

Yerde sırt üstü yatış pozisyonunda iki diz birden karına çekin ve bu pozisyonda 10’a kadar sayıp bekleyin, sonra iki bacak birden tekrar uzatın. (5 tekrar)

Herbalife Fitness Danışmanı Ebru Karaduman

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla