İSTAHED: Aile hekimleri haksız yaptırımlarla karşı karşıya!

Yazan Hatice Pala Kaya
2 Ocak 2022  |   Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) tarafından yapılan açıklamada, 1 Ocak itibariyle kamu çalışanı olmayan aile hekimlerinin işsiz kalabileceği belirtilerek, 30 Haziran 2021’de yürürlüğe giren Aile Hekimliği Ödeme Sözleşme Yönetmeliğinde, açıklama yapmama dahil bir dizi kural konularak bunlara ceza puanı getirildiği ve sonucunda da İl düzeyinde oluşturulacak komisyonlarca aile hekimlerinin bu “ihtar puanlarına” dayalı cezalar verilmesinin bulunduğu hatırlatıldı.

Yönetmelikteki özellikle ceza hükümlerine itiraz ettikleri ancak sonuca ulaşamadıkları kaydedilen yazılı açıklamada, “Yönetmeliğin 7. maddesinde yer alan ‘5 ve daha fazla kez ihtar puanı verilmesi veya toplamda 150 ve üzerinde ihtar puanına ulaşılması halinde müdürlükçe komisyon oluşturularak değerlendirme yapılır. Değerlendirme neticesinde komisyon tarafından; yeniden sözleşme imzalanmasına veya sözleşmenin yenilenmemesine karar verilir’ maddesine istinaden İl Sağlık Müdürlüklerinde komisyonların toplanmış olduğu ve kendilerince değerlendirme yaptığı” ifade edildi.

İSTAHED: Aile hekimliği sistemi çöküyor; sistemden çıkışlar hızlanabilir!

İstanbul’da komisyon oluşturuldu

İSTAHED Yönetim Kurulu açıklamasında İstanbul ilinde bir komisyonun toplandığı ve geçen hafta karar aldığı bilgisine yer verilerek şunlar kaydedildi: “Bir yönetmelik maddesi ile kurulan, kimi neye göre hangi objektif kriterlere göre değerlendirildiği bilinmeyen komisyonun hukuksuzluğu yetmez gibi hali hazırda görevlerinin başında yoğun bir şekilde emek veren hekimler 3 gün sonraki çalışma yerlerinin neresi olduğunu bilmeden hizmet veriyorlar. Belki de kamu dışından sözleşme imzalayan bir hekim olarak bu subjektif uygulama nedeniyle 1 Ocak 2022 itibariyle işsiz kalacak. Pandeminin tekrardan yükseldiği bu dönemde, günlük yüz binlerce doz Covid aşısı uygulayan, diğer taraftan diğer görevlerini aksatmadan yerine getirmeye çalışan aile hekimlerinin bu şekilde hukuksuz bir bilinmezlik ile yaşamak zorunda bırakılması akıl alır gibi değil.”

Değerlendirme komisyonu ile ihtar puanı verenler aynı kişiler, savunma hakkı yok

Aile hekimlerinin sözleşmelerinin yenilenip yenilenmeyeceğini değerlendirecek olan komisyon üyelerinin, ihtar puanlarını veren aynı kişiler olduğuna da dikkat çekilen açıklamada, konunun yargıya taşınacağı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Ceza öneren, ceza savunmasını değerlendiren, cezayı kesinleştiren ve cezalar nedeniyle komisyona düştüğü çalışanın sözleşmesinin devam edip etmeyeceğine karar verecek olanlar yine aynı kişilerdir. Üstelik komisyon değerlendirmesi tek taraflıdır.

İnsanın anayasal hakkı olan ‘savunma hakkı’ elinden alınmıştır. Kişi kendini yasal olarak savunmadan iş akdinin devam etmemesi ile karşı karşıya bırakılmıştır. Şu anda sözleşmesi henüz yenilenmeyen çalışanlar neden dolayı ceza aldığı, bu cezaların hukuka uygun olup olmadığı, ceza gerektirdiği ve neye göre kararlar alındığı bilgisine sahip değiller. Yönetmeliğin tüm anayasa ve diğer kanunlar ile bağdaşmayan maddeleri gibi komisyon yönergesine de dava açılmıştır. Adaletin var olduğu sistemde bu davalar kazanılacaktır.”

Sözleşmelerin hemen yenilenmesi istendi

Henüz sözleşmesi yenilenmeyen aile hekimlerinin sözleşmelerinin yapılması talep edilirken, komisyon kararlarına karşı açılan davaların aile hekimlerince kazanılması durumunda boşluk oluşacağı, oluşan zaman boşluğu için tazminat talep edileceği vurgulandı.

Salgının sürdüğü ve aşılama hizmeti verilen bir dönemde hizmetin aksayacağı kaydedilen İSTAHED yazılı açıklamasında “Aile hekimliği sisteminde çalışan binlerce insanın çalışma huzuru ve motivasyonunun bozulmasının, hekim eksiği artarken binlerce vatandaşı belirsiz süre hekimsiz bırakmanın kimseye faydası olmayacaktır. Anayasal sistemin ve hukukun ışığında hiçbir olumsuz bir durum yaşanmayacağını düşünüyor, gereğinin yapılmasını yani meslektaşlarımızın sözleşmelerinin bir an önce yenilenmesini talep ediyoruz” denildi.

Aile Sağlığı Merkezlerinde SMA taraması hazırlığı olmadığı belirtildi

Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan çocuk sahibi olmak isteyenlere yönelik SMA taraması yapılması uygulamasına yönelik olarak, aile sağlığı merkezlerinde bir hazırlık olmadığı da kaydedilen açıklamada, “Daha bu hafta içinde SMA taramaları da aile hekimliği çalışanlarının görevleri arasına eklemiştir. Asla tarama yapmaktan geri durmayacak olan bizler yine bu noktada büyük karmaşa ile karşı karşıya bırakılarak yeni görevimizi alt yapısı oluşturulmadan, gerekli lojistik planı sağlanmadan, ekipmanlar henüz aile sağlık merkezine ulaşmadan sosyal medyadan öğrendik” ifadesine yer verildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla