İstenmeyen anılara iade garantisi, mümkün

Kategori: Beyin Hastalıkları, Ruhsal Sağlık Print

beyin-tipleriBilim insanları belleğimizdeki anıları düzenlemeye; hatta sıfırdan yenilerini yaratmaya izin veren bir yöntem geliştirdi. İstenmeyen anıların silinebilmesinin insanları korkularından kurtaracağı düşünülüyor. Elbette esas mesele ‘düşünülmeyenler’. Her sistem kırılabiliyorsa insan belleği bundan muaf olabilir mi? Bilimsel çalışmaların uç noktasında, insan belleğinin istenmeyen anılardan kurtarılması ve sıfırdan yeni anıların yaratılması gündemde. PBS’te yayınlanan yeni bir belgesel, bilimin, ebediyen tarihe gömmek istediği anıları olanların hizmetinde olduğunu ortaya koyuyor.

‘Memory Hackers’ (Bellek Hackerları) adlı yapım canlıların yaşadıklarını bir kayıt cihazı gibi kaydedip virgülüne dokunmadan yeninden göstermesini sorgulamaya açıyor. Yeni teori, anılarımızın o kadar dokunulmaz olmadığı üzerine kurulu. Buna göre kişinin sadece kendisi değil, etrafındaki diğer insanlar da belleğine bir şeyin kaydedilmesi ve üzerine ‘yeniden kayıt’ yapılmasında etkili.

Beyin yıkama ve hipnoz ile insanları suça teşvik etmek mümkün mü?

Belleğin bu ‘güvenilmezliği’, insanların yararına olan bir biçimde anıların silinmesi veya yeniden şekillendirilmesinin mümkün olması sonucunu yaratıyor ki bu bir bakıma insanlığın yararına olabilir. Bazı anıların silinmesi, korku duygusunu ortadan kaldırırken acı veren anıların silinmesi daha mutlu bireyler yaratabilir. Nöroloji Uzmanı André Fenton, “unutmanın beyinlerin en önemli işlevi haline geleceğini” söylüyor. Acı veren anıları silmeye yönelik bir teknik üzerinde çalışan Fenton, insan beyni hakkında bilinenlerin bir buzdağının ucu kadar olduğunu ve gidilecek önemli mesafe bulunduğunu da kaydediyor.

Geçmişte insanların belleklerinin silindiği ve toplumların köle edildiği bilimkurgu yapıtlarının ağırlıkta olduğu beyaz cam, bu sefer tam aksi yönde bir tezi insanların önüne koyuyor. Tezleri tartmak için biraz daha beklemek gerekecek.

Kaynak: Dünya Halleri

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla