Süper bakteriye karşı kullanılan 26 antibiyotik de işe yaramadı

16 Ocak 2017 |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Gereksiz antibiyotik kullanımı sebebiyle bakteriler giderek güçleniyor. Bilinen tüm ilaçlara dirençli bakterilere bir yenisi daha eklendi. Hindistan kaynaklı bakteriyi hiçbir ilaç öldüremiyor. Hindistan kaynaklı yeni bir süper bakteri tıp dünyasını çaresiz bıraktı. Nevada’da yaşyan ve Hindistan’ı ziyaret ettikten sonra hastalanan 70’li yaşlardaki ABD’li kadın, tüm müdahelelere rağmen kurtarılamadı. Tam 26 farklı antibiyotiği deneyen doktorlar hiçbirinin bakteriye etki etmediğini ve kadının eylül ayında hayatını kaybettiğini açıkladı.

ABD Salgın Hastalıklarla Mücadele Merkezi, bakterinin içinde bulanan “metalo-beta laktamaz” adlı enzimin, bilinen tüm ilaçları etkisizleştirdiği ortaya çıkardı. Antibiyotik kullanımının giderek artmasıyla, bakteriler ilaçlara her geçen gün direnç kazanıyor. Geçtiğimiz aylarda ABD’de 4 kişide “MCR-1” adlı süper bakteriye rastlanmıl, çok büyük yan etkileri sebebiyle son çare olarak başvurulan “kolistin” adlı ilaç bile etkisiz kalmıştı.

Felaketin ayak sesleri: Antibiyotik direnci

Tıp dünyası her geçen gün yeni antibiyotikler üreterek bakterilerle savaşmaya çalışıyor. Dünya Sağlık Örgütü ise “bazı hastalar için” ecza dolabında hiçbir şey kalmadı diyerek durumun ciddiyetine dikkat çekiyor.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla