Tarihin en heyecan verici cerrahi işlemi: Tam vücut nakli yapılacak mı?

Kategori: Arşiv Print

kafa nakliTarihin en heyecan verici cerrahi işlemi yakında gerçekleşecek. Çinli cerrah Ren Xiaoping, vücudundaki kasların yüzde 90’ı çalışmayan ve kafasının sağlıklı bir vücuda aktarılmasını isteyen 30 yaşındaki Rus bilgisayar mühendisi Valery Spiridonov’a yardımcı olmayı kabul etti.

Werding-Hoffman hastalığı nedeniyle vücudundaki kasların yüzde 90’ı çalışmayan ve bu nedenle kafasının sağlıklı bir vücuda aktarılmasını isteyen 30 yaşındaki Rus bilgisayar mühendisi Valery Spiridonov hayaline bir adım daha yaklaştı. Hürriyet’in haberine göre, Çinli cerrah Ren Xiaoping’ın bu riskli ameliyatta İtalyan cerrah Sergio Canavero’ya yardımcı olmayı kabul etti.
kafa nakli2

7 milyon sterline mal olması ve 36 saat sürmesi beklenen ameliyatın Aralık 2017’de yapılması planlandı. Çin’de düzenlenen Frontier Science isimli konferansta konuşan Canavero’nun partneri ile birlikte Spiridonov’a iki yıl içinde tam vücut nakli yapmak için çalışmalara başladıklarını söyledi. Ren’in 2013’ten bu yana yaklaşık bin fareye vücut nakli yaptığı açıklandı. (Hürriyet)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla