Dünyanın ilk kafa nakli ‘ölü bedende’ başarıyla gerçekleştirildi!

Kategori: Sağlık Gündemi Print

Bilim insanları “ölü bir beden” üzerinde ilk kafa naklini başarı ile gerçekleştirdi. İtalyan Profesör Sergio Canavero dünyanın ilk kafa naklini bir ceset üzerinde gerçekleştirdi. 18 saat süren operasyonun başarılı olduğunu söyleyen Profesör bu ameliyatı yakın zamanda canlı bir kişi üzerinde uygulayacağını söyledi. İlk kafa naklini gerçekleştireceği iddiasıyla büyük bir ün kazanan Cerrah Sergio Canavero, sözünü verdiği ilk nakil ameliyatını Çin’deki bir klinikte ölü bir beden üzerinde gerçekleştirdiğini açıkladı. Ölü beden üzerinde gerçekleştirilen nakilde, Canavero’nun beden ve kafanın sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için sinir, omurga ve damarları birleştirme işleminin başarıyla sonuçlandığı idia edildi.

Cerrah Canavero, kendisini kafa nakli gerçekleştirilen ilk insan olarak tanımlarken, yaşayan bir beden üzerinde bir naklin “yakında” yapılabileceğini söyledi. Canavero Viyana’da düzenlediği konferansta konuyla ilgili, “Kadavralar üzerindeki ilk kafa nakli gerçekleştirildi. Şimdi sıra, bu nakli beyim ölümü gerçekleşmiş bir organ bağışçısıyla yapmak” dedi.

Bir yıl içinde dünyanın ilk insandan insana kafa nakli yapılmış olacak

Naklin gerçekleşip gerçekleşmediği hakkında sağlam bir kanıt göstermeyen Canavero, ameliyat hakkındaki araştırma yazısının “bir iki gün” içinde yayınlayacağını söyledi. Canavero aynı zamanda, canlı bir beden üzerinde yapılacak ilk ameliyat için gönüllü olan Valery Spiridinov’un nakil işleminde, Rus adamın kafasının önce dondurulacağını ve ardından başka bir bedene yerleştirileceğini söyledi.

Canavero kafa nakli hakkında umutlu bir yaklaşım içinde olsa da, sağlık yetkilileri nakil yapılacak ilk canlı hastanın nakil sonrası alışma döneminde “ölümden daha kötü” acılarla karşılaşabileceğini ve bu yüzden bu operasyona sıcak bakmadıklarını söyledi.

Çinli gönüllü hazır bekliyor

Sergio Canavero ise yeni bir gönüllü hasta arayışını Çin’de sonlandırdı. Harbin Tıp Üniversitesi’nden bir meslektaşı ile birlikte, Çinli bir gönüllü bulduklarını açıkladı. Bazı bilim otoriteleri tarafından eleştirilen operasyona Canavero’nun güveni tam ve kendisi hala iyimser. Hatta kendisi tıptaki ilerlemenin çok hızlı olduğunu, bundan birkaç ay önce gerçekleştirilmesinin imkansız olduğu şeyleri şimdi yapabildiklerini dile getirdi.

İnsandan insana kafa nakli için kesin tarih verildi! Operasyon Aralık 2017’de

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Onur
Onur
6 yıl önce

Ölüyse başarılı olduğunu nasıl anlıyorlar?

Araç çubuğuna atla