Bir yıl içinde dünyanın ilk insandan insana kafa nakli yapılmış olacak

Kategori: Cerrahi Print

kafa-nakli-mumkun-mu-1Uzun süredir üzerinde ciddi tartışmaların yapıldığı insandan insana kafa nakli operasyonu ile ilgili kesin tarih belli oldu. Rus Valery Spiridonov, dünyada ilk kafa nakli yapılan kişi olmaya hazırlanıyor. İtalyan Cerrah Sergio Canavero, tarafından yapılacak operasyonun gelecek yıl kesin olarak yapılacağı açıklandı. Bilim dünyasında büyük tartışma başlatan bu operasyona İtalyan Cerrah Sergio Canavero, imza atacak. Ameliyatın en az 100 kişilik bir ekiple Çin veya Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılması ve bir gün içinde tamamlanması planlanıyor.

İLK KAFA NAKLİ AMELİYATI NASIL YAPILACAK?
İlk olarak yeni ölen bir insandan alınan kafa ve nakil yapılacak hastanın vücudu, beyin hücrelerinin ölmemesi için soğutulacak. Daha sonra alıcı ve vericinin boyunları kısmi olarak kesilecek. Ardından ölen kişinin omuriliği dikkatli bir şekilde kesilerek alıcı hastanın vücuduna yerleştirilecek. Daha sonra polietilin glikol maddesi kullanılarak omuriliğin vücuda tam olarak oturması sağlanacak.

Tarihin en heyecan verici cerrahi işlemi: Tam vücut nakli yapılacak mı?

Son aşamadaysa tüm damarlar ve sinirler vücuda bağlanacak. Daha sonra nakil yapılan hasta, birkaç hafta boyunca komada tutulacak. Bu esnada omurilik vücuda yerleşecek.

kafa nakli

SPIRIDONOV: YAŞAM KOŞULLARIMI İYİLEŞTİRMEK İSTİYORUM
Kalıtsal bir kas hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyaye bağımlı yaşayan Rus Valery Spiridonov bu zorlu ve riskli ameliyatı olmayı kabul etti. Gerekçesiyse ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşamak istemesi. Spiridonov, “Kendi yaşam koşullarımı iyleştirmeyi ve kendi kendime yetebilmeyi istiyorum” diyor.

Prof. Sergio Canavero, kafa nakli yapacağı hastayı buldu!

DR. CANAVERO: AMELİYAT YÜZDE 90 BAŞARILI OLACAK
Ameliyatı gerçekleştiricek olan Cerrah Sergio Canavero, operasyonun yüzde 90 başarılı olacağını iddia ediyor. Ancak Canavero, bilim dünyasında büyük bir tartışma başlatmış durumda. Uzmanların bir bölümü, bu uygulamanın ütopik olduğunu söylüyor.

Tıpta yeni bir eşik daha aşılacak: Kafa nakli iki yıl içinde mümkün olacak!

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla