TEB Başkanı Üney: Eczacılar hem ekonomik hem de psikolojik anlamda tükendi!

Yazan Hatice Pala Kaya
25 Ocak 2023   |    8 Şubat 2023    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Eczacıların hem ekonomik hem de psikolojik anlamda tükendiğini söyleyen Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Ecz. Arman Üney, eczacıların ağır ekonomik sorunlar yaşadığını, bunun üstüne ilaç yokluğu nedeniyle şiddetle de karşı karşıya kaldıkları olaylar yaşanmaya başlandığını açıkladı. 

Eczacıların ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldığı bir ortamda, ilaç yokluklarının yarattığı baskının da ortaya çıktığını belirten Ecz. Üney, “Ekonomik anlamda iflasın eşiğinde olan eczacılarımız, artan ilaç yokluklarının da etkisiyle tamamen tükenme noktasına geldi. Her üç ilaçtan birinin bulunamadığı bir ortamda eczacıların mevcut ekonomik sorunlarının üzerine bir de şiddet olayları eklenmiştir. İlaç yokluklarının sorumlusu eczacılar olmadığı halde mağduriyetini hem hastalarımız hem de meslektaşlarımız yaşamaktadır. Hem ekonomik hem de psikolojik anlamda tükendik. Sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

TEB Başkanı Arman Üney: Acil önlem alınmazsa her iki eczaneden birisi kapanabilir

Acil önlem alınmazsa eczane kapanmaları, iflaslar başlayabilir

Ankara’da 27 Kasım 2022’de yaptıkları “Büyük Eczacı Mitingi” ile sorunlarını ve çözüm önerilerini kamuoyuna açıkladıklarını hatırlatan Üney, son yılların en önemli mitinglerinden birinin gerçekleştirildiğini, mitingi takiben Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, SGK, TİTCK üst yöneticileriyle görüştüklerini vurguladı.

TEB Başkanı Ecz. Arman Üney, bu görüşmelerde de sorunlarını aktardıklarını belirterek, “Kamu otoritesinin eczacıların içinde bulunduğu bu varlık yokluk mücadelesine, yaşadıkları sıkıntılara kayıtsız kalmayacağına inanmak istiyoruz. Ama biz eczacıların dayanma gücünün de bir sınırı var ve biz o gücün sonuna gelmiş durumdayız. Ekonomik sorunlarımıza ilaç yoklukları da eklenince hem ekonomik hem de psikolojik olarak sözün bittiği yere geldik. Acilen önlem alınmazsa iflas eden ve kapanan eczaneleri görmemiz artık tamamen an meselesidir” uyarısında bulundu.

TEB Başkanı Arman Üney: İlaç yoklukları ilaç krizine dönüşüyor, acil önlem alınmalı!

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla