TEB Başkanı Arman Üney: Acil önlem alınmazsa her iki eczaneden birisi kapanabilir

Yazan Hatice Pala Kaya
7 Haziran 2022  |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Acil bir düzenleme yapılmazsa eczane iflaslarının kaçınılmaz olacağını söyleyen Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney, ilaç fiyat kararnamesinin yeniden ele alınması ve günün koşullarına uygun ve gerçekçi düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti. Üney, “Eğer acil bir düzenleme yapılmazsa, eczane iflaslarının başlaması kaçınılmazdır. Ülke çapında sağlık hizmeti sunan 28 bin 700 eczanemizin yarısı kapanma noktasına gelmiştir. Yani, her iki eczaneden biri kapanma noktasındadır. Eczacılar artık kredi borçlarını yeni bir krediyle kapatır hale geldi. Çünkü eczacılar, artık personel giderlerini, elektrik faturalarını, kira giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Eczacılar, artık ecza depolarına ödemelerini yapamayacak hale gelmiştir. Yani eczacılar, artık büyük bir ekonomik darboğazın içinde varlık yokluk savaşı vermektedir” dedi.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney düzenlediği basın toplantısında, yetkililerle uzun süredir yaptıkları görüşmelere rağmen, ilaç fiyat kararnamesi sorununu çözemediklerini kaydetti.

Eczacıların bu yükü taşıyacak gücü de tahammülü de kalmamıştır

Türkiye’de sağlık hizmeti sunan eczacıların ekonomik durumunun 13 yıl önce belirlenen ve halen yürürlükte olan kurallarla yönetildiğini vurgulayan Arman Üney, pek çok sektör ve meslek grubu için ekonomik iyileştirmeler hayata geçirilirken, eczacıların ilaç fiyat kararnamesinde en son değişikliğin 2009 yılında yapıldığını hatırlattı Üney, “Geride bıraktığımız 13 yıl içinde ilaç eczacılık hizmetlerini aksatmadan yürütmek gayesiyle bütün şartlarını zorlayan, ekonomik sorunlarına bir şekilde göğüs geren eczacıların artık bu yükü taşıyacak gücü de tahammülü de kalmamıştır” diye konuştu.

Eczacıların aileleri ve çalışanlarıyla birlikte yaklaşık 300 bin kişilik bir kitle olduğunu vurgulayan Arman Üney, ilaç fiyat kararnamesinde düzenleme yapılmasının ertelenemeyecek noktaya geldiğini kaydetti.

Eczacıların “sabrının tükendiğini ve bıçağın kemiğe dayandığını” belirten Üney, şunları söyledi: “Hem mesleki hem de toplum sağlığı açısından önümüzde duran tablo, 2022 Türkiye’si için karanlık bir tablodur. Çünkü bizler eczanelerimizi, hastalarımız da en yakın sağlık danışmanları olan eczacılarını kaybetme noktasına gelmiştir. Tüm bunların yanı sıra eczacılar hiçbir sorumluluğu olmadığı halde ecza depolarında bulunamayan ilaçlar yüzünden hastalarla karşı karşıya gelmekten yorulmuştur.

Bu sorunun nedeni eczacılar değildir. Avro kurundaki artışlardır. Defalarca dile getirip çözüm yollarını işaret ettiğimiz halde maalesef sorun büyüyerek devam etmektedir. Bir türlü çözüme kavuşmayan ilaç fiyat kararnamesi sorunu, artan enflasyon ve yükselen Avro kur ilaç yokluklarının başlıca nedenleridir.”

TEB Başkanı Arman Üney: İlaç fiyatlandırılmasında yılda 3 veya 4 kez kur belirlenmeli

Eczacılar atacakları adımı Konya’da belirleyecek

TEB Başkanı Arman Üney, 23-25 Haziran günleri arasında Konya’da bir toplantı yaparak, sorunun çözümü için bir yol haritası belirleyeceklerini de açıkladı. Bölgeler Arası toplantıya Türkiye’deki bütün eczacı odası başkanlarının ve yöneticilerinin katılacağını belirten Üney, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşanan sorunlar, içinden geçtiğimiz süreç ve yapılması gerekenler bütün ayrıntılarıyla masaya yatırılacaktır. Toplantı neticesinde çıkacak sonuçlara göre örgüt dinamiklerinin hayata geçirileceği yol haritamız, tüm meslektaşlarımızın beklentileri sonucunda ortaya konacaktır. 28 bin 700 eczacımız, eczanelerine gelen vatandaşlara yaşanan mağduriyetlerin sorumlusunun eczacılar olmadığını broşürler ve el ilanlarıyla anlatacaktır.

Aynı zamanda haklı taleplerimiz yazılı ve görsel basının tüm olanakları kullanılarak etkin bir şekilde dile getirecektir. Çünkü ilaç ve sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunların sorumlusu eczacılar değildir. İlaca erişimin önündeki engel de eczacılar değildir. Fiyat farkı çıkaran ilaçların sorumlusu da eczacılar değildir.”

Taleplerimiz yerine getirilene kadar vazgeçmeyeceğiz

Eczanelerin en kolay ulaşılan birinci basamak sağlık hizmeti sunucusu olduğunun altını çizen Arman Üney, halk sağlığını derinden etkileyecek olan bu konu hakkında konuşmaya, anlatmaya ve tepkilerini güçlü şekilde göstermeye devam edeceklerini söyledi.

Türk Eczacıları Birliği 7 maddelik deklarasyon açıkladı: Ayakta kalma mücadelesi veriyoruz

Üney, “Umuyor ve diliyoruz ki bütün meslektaşlarımızı ekonomik anlamda uçuruma sürükleyen ilaç fiyat kararnamesi, acilen günün koşullarına uygun ve gerçekçi bir şekilde güncellenir. Çünkü artık eczacının sabır testisi kırılmıştır. Sesimizin duyulacağına ve gereken düzenlemelerin bir an önce yapılacağına da inanmak istiyoruz. 28 bin 700 eczanemiz ve onların temsilcisi olan bizler, bu konudaki taleplerimiz yerine getirilene kadar vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla