Prof. Dr. Canan Karatay, tereyağı konusunda bir kez daha haklı çıktı

Kategori: Beslenme ve Diyet, Kalp Hastalıkları, Sağlık Gündemi Print

tereyagi-aklandi-kalp-hastaligina-yol-acmiyor-diyabeti-azaltiyorowegulizcusvibf1u-likwTereyağı aklandı: Kalp hastalığına yol açmıyor, diyabeti azaltıyor Tereyağı ile ilgili açıklamalarıyla dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay bir kez daha haklı çıktı. Yıllardır kalp, damar hastalıklarına yol açtığı iddia edilen tereyağı, ABD’de aklandı. Sonuçları yeni açıklanan ve 15 ülkede yapılan yeni bir araştırmanın analizine göre tereyağı kalp ve damar hastalıkları ile felce yol açmıyor. Üstelik günde 1 yemek kaşığı tereyağı, Tip 2 diyabet riskini de azaltıyor. Boston Tufts Üniversitesi Friedmann Beslenme Bilimi Enstitüsü uzmanlarının yürüttüğü çalışmaya göre, kararında tüketilen tereyağının sağlığa zararı olmadığı ortaya çıkardı. Yaklaşık 650 bin kişi üzerinde yapılan araştırma bugüne kadar yapılan tartışmaları yeniden alevlendirecek gibi.

Tereyağı tüketiminde ideal ölçü günde 1 yemek kaşığı

Amerika, Avustralya ve İngiltere’nin de aralarında olduğu toplam 15 Avrupa ülkesinde, 44 ile 71 yaşları arasında 636 bin kişi üzerinde yapılan 9 çalışmanın analizine göre günde bir yemek kaşığı (14 gram) tereyağı tüketilmesinin kardiyovasküler hastalıklar, koroner kalp hastalıkları ve felçlerle ilişkili olmadığı saptandı.

‘Çaya tereyağı koyun’ diyen Canan Karatay Twitter’da topic trend oldu

Üstelik diyabet riskini de azaltıyor

Amerika ve İngiltere merkezli saygın tıp dergisi Plos One’da yayınlanan araştırmaya göre günde bir yemek kaşığı tereyağı tüketmenin diyabet riskini azaltabileceği tespit edildi. Yapılan çalışmaya göre günde bir yemek kaşığı tereyağı yiyenlerin hiç tüketmeyenlere göre Tip 2 diyabet riskinin yüzde 4 daha düşük olduğu saptandı. Yapılan bu çalışmanın bugüne kadar tereyağı üzerine yapılan metaanalizlerin en önemlilerinden biri olduğu belirtiliyor.

Araştırmayı yöneten Boston Tufts Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dariush Muzaffarian, “Bu sonuçlar tereyağı tüketiminin uzun vadede sağlık üzerine etkisinin olmadığını veya çok az olduğunu gösteriyor. Tereyağının az veya çok yenmesi ölüm, kalp hastalıkları ve diyabette büyük farklılıklara yol açmıyor. Sonuçlarımız, diyet kılavuzlarında tereyağı tüketimiyle ilgili önemli bir değişiklik yapılmasını gerektirmiyor” diyor.

Araştırmacılardan Dr. Laura Pimpin ise, “Daha fazla tereyağı tüketenlerin diyet ve hayat tarzları genel olarak daha kötü olmakla beraber bunun fazla bir önemi olmadığı anlaşılıyor. Tereyağı, diyabet ve kalp hastalıkları risklerini artıran şeker ve nişastadan daha sağlıklı ama sızma zeytinyağından daha kötü bir seçim” dedi.

Prof. Dr. Canan Karatay’dan yeni açıklama: ‘Primum nil nocere’

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla