Etkin Demokratik TTB – Tabip Odaları İnisiyatifi İttifakı seçimi kazandı

Yazan Hatice Pala Kaya
1 Temmuz 2024   |    3 Temmuz 2024    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 76. Büyük Kongresi yapılan seçimlerle tamamlandı. Seçimlerin sonucunda, Etkin Demokratik TTB- Tabip Odaları İnisiyatifi İttifakı listesi en fazla oyu aldı. TTB’nin 2024-2026 döneminde görev yapacak yeni yönetimi şu isimlerden oluştu: Merkez Konseyi: Alpay Azap, Mehmet Şerif Demir, Murat Erkan, Güzide Eiltez, Ali Kanatlı, Ali Osman Karababa, Ali Karakoç, Hilmi Önder Okay, Mualla Pınar Saip, Ayşegül Ateş Tarla, Nilüfer Ustael.

Yüksek Onur Kurulu: Gürcan Altun, Naki Bulut, Gülnihal Bülbül, Mustafa Taner Gören, Türkan Günay, Mustafa Cumhur İzgi, Aynur Karadenizli, Serdar Onat, Figen Şahpaz.
Denetleme Kurulu: Ebru Gelgeç, Rüşan Sümbüloğlu, Ramazan Zeybek.
TTB Merkez Konseyi, mazbatasını aldıktan sonra görev dağılımını yapacak.

Büyük Kongre

TTB’nin 76. Büyük Kongresi “Şiddetsiz, Güvenli, Güvenceli Hekimlik İçin TTB Bizim!” temasıyla düzenlendi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası’nda 28-30 Haziran günleri arasında devam eden Kongrede, Şubat 2023 depremlerinde hayatını kaybedenler, hekimler ve sağlık emekçileri de anıldı. Kongrede, hekimlerin yaşadığı sorunlar yanında, genel sağlık sistemine yönelik konular da değerlendirildi. Kongreye, Dünya Tabipleri Birliği Gelecek Dönem Başkanı Ashok Philip, Filistin Sağlık Bakanlığı Gazze’den Sorumlu Bakan Yardımcısı Abdullatif Mohammed Al Haj ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Ahmet Özant da katıldı.

Kongrenin ikinci gününde, yönetim ve denetim faaliyetleri ve kongre onayları yapıldı. Ayrıca, kongrenin teması da olan “Şiddetsiz, Güvenli, Güvenceli Hekimlik İçin TTB Bizim!” başlığıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, sağlık politikalarının etkinlik sağlayamadığı eleştirisi yapılarak, geçen süreçte hekimlere yönelik şiddetin de arttığı vurgulandı. Sağlık sisteminde hekimlerin çok fazla hasta bakması nedeniyle sorunlar ortaya çıktığı, uzmanlık dalları için açılan başvurularda, bazı dallarda kontenjanların yüzde 80’lere kadar boş kalması, TTB’ye siyasi müdahaleler eleştirilerek, “Şiddetsiz, güvenli, güvenceli hekimlik için mücadelemiz devam edecektir. TTB tüm hekimler için bir okul ve güvencedir” denildi. Kongrenin üçüncü gününde ise seçimler yapıldı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla