Tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar

19 Temmuz 2016   |    26 Mart 2023    |   Kategori: Gebelik, Kısırlık / Tüp Bebek Print

tup-bebek-dogru-dogumGünümüzde giderek artan gebelik yaşı ve başka pek çok faktör nedeniyle tüp bebek uygulamalarından giderek daha fazla kişinin yararlanmak durumunda kaldığını söyleyen Kadın hastalıkları, doğum ve tüp bebek uzmanı Op. Dr. Alper Şişmanoğlu, tüp bebek ile ilgili en çok merak edilen konular ve toplumda doğru olduğu sanılan yanlış vargılar hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

Yanlış: Tüp bebek zor ve ağrılı bir tedavidir

Doğru: Tüp bebek tedavisi, oldukça geliştirilmiş, teknolojinin tüm imkanlarının kullanıldığı, hasta dostu bir tedavidir. Çiftin gündelik yaşantısını dahi etkilemeden, muayene ve kontrollerle gerçekleştirilen bu tedavi, ağrılı ya da zor bir tedavi değildir.

Yanlış: Tüp bebek tedavisi sonrası uzun süre yatmak gerekir

Doğru: Tüp bebek tedavisinden sonra özellikle embriyo transferinden sonra anne adayları genellikle kendilerini yatağa hapsetmeye meyillidir. Ancak anne adayının ayağa kalkması ile embriyolar tutundukları yerde düşmemektedir. Bu çok yaygın bir yanlıştır.

Tüp bebek nedir? Tedavisi nasıl yapılır? Aşamaları ve fiyatı

Yanlış: Tüp bebekte başkalarının spermi veya yumurtası kullanılabilir veya karışabilir

Doğru: Tüp bebek merkezlerinde böyle yanlışlıkların olması söz konusu değildir. Yapılan işlemler, birçok kişi ve bilgisayar sistemi tarafından kontrol edilir. Laboratuara giriş çıkış ise yalnızca belirli kişiler ve sistemler tarafından sağlanır. Embriyoloji laboratuvarları yüksek güvenlik sistemlerine sahiptir.

Yanlış: Hiç sperm hücresi olmayan erkek baba olamaz

Doğru: Çeşitli durumlarda baba adaylarından sperm hücresi elde edilemeyebilir. Bu gibi durumlarda Mikro TESE yöntemleri ile erkeğin testislerinden sperm elde edilebilir. Alınan tek bir sperm hücresi dahi çocuk sahibi olmayı sağlayabilir.

Yanlış: Fazla embriyoların dondurulması başarılı olmadığı için gereksizdir

Doğru: Embriyo dondurma, çifte zaman ve maliyet olarak tasarruf sağlayan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi başarılı olsa dahi, ileride kardeş yapma durumunda dondurulmuş embriyolar kullanılabilir ve tedavinin tüm aşamalarından geçmek zorunda kalınmaz. Bu sebeple oldukça avantajlı ve gerekli bir işlemdir.

Yanlış: Tüp bebekte başarı %100 dür

Doğru: Tüp bebek tedavisi, en yüksek başarı oranına sahip yardımcı üreme yöntemidir. Ancak tedavi şansı yüzde yüz değildir. İnsan, üreme kapasitesi sınırlı bir canlıdır. Bu sebeple de çiftlerin başarı oranları hakkında doğru bilgilendirilmesi önemlidir.

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu

Kadın hastalıkları, doğum ve tüp bebek uzmanı
Kaynak: http://alpersismanoglu.com/tup-bebek/-tup-bebekte-dogru-bilinen-10-yanlıs


YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla