Tüp bebek ile normal gebelik arasında fark var mıdır?

17 Ağustos 2016   |    2 Mayıs 2019    |   Kategori: Gebelik, Kısırlık / Tüp Bebek Print

tup-bebek-gebelik-hamileTüp bebek tedavisi, anne ve baba adayından alınan üreme hücrelerinin laboratuar ortamında birleştirilmesi ve döllenmenin ardından oluşan embriyonun anne adayının rahmine transfer edilme işlemidir. Tüp bebek tedavisi, kısırlık sorunu olan ve doğal yollardan gebeliğin zor olduğu durumlarda uygulanan bir yardımcı üreme yöntemidir. Bu aşamada doktorlar, çiftin gebe kalmasını sağlamak adına, gebeliğin oluşumuna laboratuar, teknolojik ve tıbbi imkanlarla destek vermektedir. Gebelik gerçekleşene kadar görülen tedaviden sonra ise, oluşan gebeliğin normal gebeliklerden herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Bkz:

Tüp bebek ve normal gebelikler arasında ne gibi farklar vardır?

Çiftlerin doğal yollarla gebe kalması için birçok faktörün eksiksiz olması ve sağlıklı çalışması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinin yapılmasına yol açan sebeplerden bazıları:

  • Sperm hücresinin kalitesiz olması,
  • Sperm hücresinin yetersiz olması ya da olmaması,
  • Yumurtalık rezervlerinin az olması,
  • Tüplerle ilgili sorunlar,
  • Rahim kaynaklı sorunlar,
  • Sperm kanallarının tıkalı olması,
  • Çikolata kisti,
  • Miyom ya da polip gibi yapılar.

Tüm koşulların mevcut olması sonucunda çiftler korunmasız ve düzenli cinsel ilişki ile bir sene gebelik sağlayabilir. Şayet kadın bir sene içerisinde gebelik sağlayamazsa, mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Bu sebeple de çifte eş zamanlı olarak çeşitli tetkik ve muayeneler yapılır. Yapılan bu muayene ve testler sonucunda gebe kalamama sebepleri tespit edilir. Ardından ise gerekli tedavi yöntemine başlanarak çiftin gebelik sağlaması amaçlanır.

Bir gebelikte müdahale olmadan kendiliğinden döllenen yumurtayla sağlanmış olan embriyo oluşturulmakta, diğer gebelikte ise tıbbi olarak yardımcı olunmakta ve bir embriyo oluşturulmaktadır. Bu sayede kadında gebelik sağlanır. Bu aşamadan itibaren gebeliğin devamında ve doğumun gerçekleşmesinde herhangi bir farklılık olmayacaktır.

Tüp bebek tedavi sonucunda doğmuş bir bebekle, normal doğmuş bebeklerin farkı var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması için kullanılan ilaçlar ve uygulanan yöntemler; yumurta ve sperm hücresinin döllendirilmesi ve sağlıklı embriyo gelişimini sağlamak amacıyla uygulanmaktadır.

Bundan sonraki aşamada ise embriyonun rahme yerleşmesi ve doğum meydana gelene kadar anne adayının rahminde kalması için çalışmalar yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisi yöntemiyle doğacak olan bebeklerde bundan sonraki aşamalarda, normal gebeliklerin sürecinden geçerek doğan bebekler gibi aynı süreçlerden geçip doğarlar. Bu yüzden her iki yöntemle doğmuş olan bebekler arasında herhangi bir fark yoktur.

Neden tüp bebek ile normal bebek farkı yoktur?

Kısırlık sorunu günümüzde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Yaşam şartları, geçirilmiş hastalıklar, sigara ve alkol kullanımı, hormonlu gıdalarla beslenmek, yoğun stres altında kalmak gibi faktörler kısırlık sorununun artmasına yol açmaktadır.

Kısırlık sorunları sebebiyle uygulanan tedavilerde çiftin kendi üreme hücreleri kullanılmaktadır. Oluşturulan gebelik, çiftin doğal yöntemlerle oluşacak gebeliğidir. Ancak tüplerin tıkalı olması ya da diğer faktörler sebebiyle annenin vücudunda oluşmayacak olan döllenme, laboratuar şartlarında oluşturulmaktadır. Oluşan gebelik, doğal gebeliklerden hiçbir şekilde farklı değildir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla