Tüp bebek tedavisinde başarı oranları yüzde 50 oranını aştı

Kategori: Kısırlık / Tüp Bebek Print

tup-labaratuvar-deney-kan-tesTüp bebek tedavisinde son yıllarda yaşanan gelişmeler, çocuk özlemi çeken çiftlerin ümitlerini artıran bir noktaya geldi. Tüp bebek uygulamasındaki başarı seviyelerinin son 15 yılda ortalama yüzde 50 seviyelerine geldiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emel Türkoğlu, tüp bebek tedavisinde son dönemlerde ümit verici gelişmeler yaşandığını açıkladı Geçmiş yıllarda oldukça pahalı ve başarı şansı düşük olan uygulama üzerinde son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar hem çiftlerin katlanması gereken maddi yükün azalmasına, hem de başarı şansının artmasına yol açmış durumda.

Tüp bebekte başarıyı etkileyen faktörler neler?

Son yıllarda laboratuvar tekniklerinin ve yeni tedavilerin tüp bebek uygulamalarında dünya genelindeki başarı oranını ortalama %50’lere getirdiğini ifade eden Op. Dr. Türkoğlu, “Bu oran anne adayının yaşıyla da orantılı. 30 yaşın altındaki denemelerde başarı oranı %50’lerin de üstüne çıkarken, 40 yaş üzerinde ise %15’in altına düşüyor. Yumurta ve sperm kalitesi, tüp bebek uygulaması sonrası elde edilen embriyoların kalitesi, rahmin ve tüplerin durumu, kaçıncı deneme olduğu, anne adayının ruhsal durumu, çiftin tedaviye uyumu gibi faktörler de gebelik şansını değiştiriyor” dedi.

Tüp bebekte başarıyı artıran faktörler ve etkili yöntemler

“Tüp bebek artık daha ulaşılabilir bir tedavi”

Türkiye genelinde çocuğu olmayan çiftlerin tedavi için başvuruda gecikmeleri nedeniyle ortalama başarı şansının hasta yaşına göre değişmekle beraber %30-40’larda olduğunu ifade eden Op. Dr. Türkoğlu, “Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı 35 yaşın altındaki anne adaylarında sağlanıyor. Bizim merkezimize başvuran çiftlerin demografik yapısına baktığımızda 35-45 yaş aralığını görüyoruz. Son üç yıllık gebelik oranlarına baktığımızda Türkiye ortalamasında bulunduğumuzu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Merkezimize başvuran herkes ön görüşme ve sperm testiyle değerlendiriliyor

Erdem Hastahanesi Tüp Bebek Merkezi’ne çocuk tedavisi için başvuran çiftlerin değerlendirmesi, ilk muayeneleri ve sperm testleri yapılıyor. Gerekli tetkik ve tedavi protokolleri belirlendikten sonra en kısa sürede tedaviye başlanıldığını belirten Op. Dr. Türkoğlu, “Çocuk özlemi çeken çiftlerimiz, toplumsal durumumuz nedeniyle bu aşamaya kadar bile gelirken bazen zorlanabiliyorlar. Erdem Hastahanesi olarak biz de çiftlerimize her türlü kolaylığı sağlayarak destek olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tüp bebek tedavisine psikolojik hazırlık önemsenmeli

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla