Tüp bebek tedavisine psikolojik hazırlık önemsenmeli

22 Nisan 2015   |    25 Mart 2023    |   Kategori: Gebelik, Kadın Hastalıkları, Ruhsal Sağlık Print

tup-bebek-psikolojik-aileTüp bebek tedavisi çiftlerin hayatlarında en önemli süreçlerden birisi olduğunu bu nedenle tüp bebek tedavisine psikolojik hazırlık sürecinin çiftler tarafından dikkate alınması gerektiğini söyleyen Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu, “Tüp bebek tedavisine başlamaya karar verildiği anda anne ve baba adayı psikolojik olarak kendini hazırlamaya başlamalıdır. Bu noktada en önemli olan eşlerin birbirine anlayışlı olması ve destekçi bir tavır sergilemeleridir” diyor.
Dr. Koyuncuoğlu tüp bebek tedavisine psikolojik hazırlık ile ilgili bilgi verdi:

Tüp bebek tedavisinde psikolojik hazırlık oldukça önemlidir

İlk olarak çiftlerin tüp bebek tedavisinde başarı oranlarını bilmesi ve buna göre gerçekçi beklentiler içinde olması gerekir. Şayet anne ve baba adayları tedaviye başarısız olacakları gözüyle bakarlarsa, tedavinin başarılı olma şansı olumsuz yönde etkilenir. Aynı şekilde tedaviye kesin başarı gözü ile bakılırsa, tüp bebek tedavisi neticesinde büyük bir yıkım yaşanabilir. Bu nedenle anne ve baba adayları tüp bebek tedavisinde başarı şanslarının %60 olduğunu bilmeli ve gerçekçi beklentilerle tedaviye başlamalıdır.

Mutlu ve motive bir çiftin tedaviye katkısı daha fazla olacaktır.Ancak moralsiz ve motivasyonu kırılmış bir çift, tedaviye yeteri kadar kendini veremeyecektir. Dikkat etmesi gereken unsurları gözden kaçırabilecek ya da göz ardı edebilecektir. Bu sebeple tedaviye başlayan her çiftin psikolojik olarak kendini hazırlaması, mümkün ise eğer psikolojik destek alması gerekmektedir. tup-bebek-anne-cocuk

Anne ve baba adayı tedavi sürecinde hangi duygular içinde olur?

Anne ve baba adayları tedavi süresince kaygı ve umudu bir arada yaşarlar. Tedavinin başarıya ulaşmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri stresle başa çıkmayı başarmaktır. Ancak tedavilerinin sonuçları kesin olmadığı için yoğun stres altına girerler. Bu sebeple çiftlerin tüp bebek tedavisine başlarken psikolojik destek almaları oldukça önemlidir. Yoğun stresin, tedavinin başarısı için olumsuz etki edebileceği yapılan birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Ayrıca bknz: http://www.aliosmankoyuncuoglu.com/5-madde-de-tup-bebek-tedavisinde-psikolojik-hazirlik/

Anne ve baba adayının psikolojik destek almasının avantajları nelerdir?

tupbebekYapılan çalışmalarda tüp bebek tedavisi aşamasında psikolojik destek almış olan anne ve baba adayları ile, tedavi sırasında psikolojik destek almamış olan anne ve baba adayları kıyaslanmıştır. Bu sayede stresin tedavi üzerinde ne kadar kötü etki edebileceği ortaya konmuştur. Psikolojik destek sayesinde çiftler tedavideki başarı şanslarını arttırmıştır.

Bu etkiler ise:

  • Tedavi aşamasında alınan psikolojik desteğin tedaviyi olumlu etkilemesi ile birlikte anne adayının gebe kalma şansında artış gözlemlenmiştir.
  • Tedavi neticesinde sağlanan gebeliklerde canlı doğum oranların daha fazla olduğu ortaya konmuştur.
  • Anne ve baba adaylarının birbirini daha çok desteklendiği gözlemlenmiştir.
  • Tedavi aşamasında anne ve baba adaylarının depresyon ve anksiyetenin azaldığı görülmüştür.
  • Tedavi aşamasında meydana gelen stresin büyük oranda def edilmiştir.
    hamile-gebe-kadin

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla