Prof. Dr. Serhat Ünal: Türkiye’de erişkin aşılama oranları hala çok düşük

Kategori: Aile Hekimliği, Enfeksiyonlar Print

Türkiye’de erişkin aşılama oranlarının hala çok düşük olduğunu söyleyen Türkiye İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, her yıl 24 milyon doz gereken Türkiye’ye giren aşı sayısının 2.5 milyon olduğunu açıkladı. Türkiye’de erişkin aşısı bilinci ve aşılanma oranlarının hala çok düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Ünal, “Örneğin Pnömokok 65 yaş üstü insanlarda en sık görülen ölüm nedenleri arasında ama bu alandaki aşılama oranlarını Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda arada devasa bir fark olduğunu görüyoruz” dedi.

serhat-unalTürkiye’de 65 yaş üstü kişilerde pnömokok aşılanma oranının %0.9, Amerika’da %65, Avrupa’nın değişik ülkelerinde %50-60 arasında değiştiğini belirten Prof. Dr. Ünal sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradan yola çıkarak Türkiye’de erişkin aşılanmayı konuşmak gerekir. Dünyada aşılanma çocukların işi olarak algılanmaktadır ama değişti. Bunun değişmesinin esas nedeni pnömokok aşısı. Grip gibi bazı hastalıklar 50 yaş üzerinde olup da altta ciddi hastalığı olanlarda daha sık görülüp daha çok öldürücü olabiliyor.”

Erişkin aşılaması ile her yıl 3 milyon kişinin hayatı kurtuluyor! Haydi Büyükler Aşıya

Türkiye İç Hastalıkları Dernegi olarak bu konuda çalışmalara 10 yıl önce başladıklarını dile getiren Prof. Dr. Ünal, 14 bin 500 erişkin üzerinde yapılan ankette pnömokok aşılanma oranının %1 çıktığını, birçok kampanya ve çalışmalar sonucu 2009’da Antalya’da 2 bin 500 erişkinle yapılan bir ankette sonucun yine %1 çıktığını söyledi. Bunun üzerine Denizli’de hekimlere eğitimle yeni bir çalışma yapıldığını anlatan Prof. Dr. Serhat Ünal, ilk tespitte %11 çıkan kentte 8 ay sonra oranın %61’e yükseldiğini ve Sağlık Bakanı’nın tebrik etmesiyle de birçok ilin bu çalışmayı talep ettiğini belirtti.

PNÖMOKOK VE İNFLUENZA AŞISI ARTIRILMALI

Pnömokok ve influenza aşılama oranlarının mutlaka artırılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Serhat Ünal, şu bilgileri paylaştı: “65 yaş üstü veya 50 yaş üzerinde olup, altta yatan koah, diyabet, karaciğer yetmezliği, renal yetmezlik, kalp yetmezliği, romatolojik hastalık, kanser hastaları mutlaka 5 yılda bir kere pnömokok aşısı yaptırmalıdır.”

24 MİLYON DOZ GEREKİYOR

Türkiye’de çocuklar hariç 15 milyon influenza aşısı yapılması gereken kronik hasta, 7.5 milyon yaşlı ve diğer yaş grupları için her yıl 23-24 milyon doz aşı lazım olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ünal, “Ama Türkiye’ye her yıl giren aşı sayısı 2.5 milyon civarında. Gerisini siz hesap edin. En yaygın bilinen erişkin aşısı tetanozdur, 10 yılda bir yapılması gerekir. Aşılamanın en düzgün yapıldığı ABD’de son 10 yıl içinde boğmaca salgını yaşandı. Özellikle yeni doğanlar boğmacadan ölüyor.

Neden ölüyor, annesi aşılı ama aşı koruyuculuğu düşmüş. Bir kampanyayla anneleri aşıladılar. Ölümler devam etti; baktılar büyükanneler, büyükbabalarda düşük. Uzun süreli öksüren hastanız varsa başka bir sebep gösterememişseniz boğmacayı akla getirin, uygun antibiyotiği verin. Türkiye’de boğmacanın durumu nedir diye baktık. Kızamık son zamanlarda ikidir üçtür salgın yapıyor. Kızamığın durumu nedir diye baktık ve 2 sene önce Ankara’da difteriden bir genç hanım öldü. Acaba difteride durum nedir diye onu da kattık.

Çocukluk çağında aşıyla korunan hastalığın erişkinliklerdeki koruyuculuk durumu nedir diye antikor yaptık. Sonuçlar; tetanoz en yüksek olanı, %78’i tekrar aşılanmak zorunda, koruyuculuğu yok. Boğmaca, %90’ında koruyuculuk yok. Difteri, %89’unda koruyuculuk yok. Bunlar tekrar aşılanması gereken kitle” dedi.

ÇOCUKLUK AŞILARININ ERİŞKİNLİKTE FAYDASI YOK

Çocukluk çağındaki aşılarda da problem olduğunun ortaya çıktığını aktaran Prof. Dr. Ünal, “Bunun nedenleri için vatandaşa gidip sorduk. En önemli neden, ’doktorum söyledi ben yaptırmadım’ diyor. Onun hemen altında ’hayatımda duymadım’ diyor. Doktorlarda da bir yeni öğrenme var. Doktorlara sorduk, bir üniversitedeki asistanlarda influenza ve pnömokok farkındalığı var ama erişkinlere çocukluk çağı aşılarının tekrar yapılması gerektiğine dair hiçbir fikir yok” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla