Uyku apnesi ile ilgili doğru sanılan 6 yanlış bilgi ve çözüm önerileri

13 Temmuz 2017   |    17 Ocak 2020    |   Kategori: Uyku Sorunları Print

Sağlıklı ve kaliteli yaşamın vazgeçilmezlerinden biri de kaliteli uykudur. Bu nedenle uyku ile ilgili yaşanan problemler kişinin tüm hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle 40 yaş üstü erkeklerde daha sık görülen uyku apnesi ciddiye alınması gereken önemli bir sağlık sorunudur. Uyku apnesi pek çok sağlık sorununa neden olabiliği gibi kişini yaşam kalitesini ciddi şekilde olumsuz etkiler. Ayrıca başka hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Uyku apnesi hakkında doğru bilinen yanlışları ile ilgili bilgi veren Hastane Derindere Nöroloji Bölümü Uzmanı Dr. Keriman Oğuz, önemli uyarılarda bulundu.

Uyku Apnesi Nedir? Uyku apnesi, uyurken solunum duraklamasının oluştuğu yaygın bir rahatsızlıktır. Nefes kesintileri birkaç saniye ile birkaç dakika sürebilir ve bu horlamaya neden olabilir. Genellikle uyku kalitesini bozan kronik bir durumdur ve bu da kişiyi gün boyunca yorgun düşürür. Uyku apnesi aşırı gündüz uykusuzluğunun en önemli nedenlerinden birisidir; teşhisi genellikle çok zordur. Uyku apnesi olan çoğu insan, hasta olup olmadığını bilmez çünkü sadece uyku sırasında ortaya çıkar. En yaygın tipi obstrüktif uyku apnesidir. Bkz: >>>

Uyku apnesi nedir? Apne belirtileri, testi, tanısı ve tedavisi

Yanlış: Uyku apnesi sadece horlamayla başlar.

Doğru: Horlama uyku bozukluğunun bir belirtisi olabilir; ancak her horlayan kişinin uyku apnesi problemi yaşadığı anlamına gelmez. Uyku apnesi yaşayan kişilerin gece boyunca yaklaşık 400 defa nefesleri durur. Bu durmalar 10-30 saniye sürer ve kişi uykusundan sıçrayarak kalkar, tekrar dalar. Bu uyku döngüsü kişinin fark etmese bile yorgun uyanmasına neden olur.

Yanlış: Çok da ciddiye alınması gereken bir problem değildir!

Doğru: Uykudaki bu nefes kesilmeleri tedavi edilmediğinde kişi dikkat problemleri yaşayabilir; araba ve meslek kazaları, kalp krizi gibi ciddi problemlerle karşılaşabilir.

Yanlış: Uyku apnesi sadece yaşlılarda görülür.

Doğru: Uyku apnesi 40 yaş üstündeki kişilerde daha fazla görülmekle birlikte her yaştan insanda görülebilir bir hastalıktır. 40 yaş üstü, erkek ve kilolu kişilerde görülme oranı diğer kişilere göre daha fazladır. Genetik faktör de hastalığın görülme oranını arttırabilir.

Yanlış: Alkol uykuya yardımcı olur.

Doğru: Alkol sizi uyuşuk hale getirebilir; ancak ihtiyaç duyduğunuz kalitede uykuyu elde etmenize yardımcı olmaz. Alkol, boğazınızın arkasındaki kasları rahatlatır. Bu, solunum yolunun uyku apnesi olan insanlarda bloke edilmesini kolaylaştırır. Uyku hapları da aynı etkiye sahiptir.

Uyku apnesi tip 2 diyabete zemin hazırlıyor

Yanlış: Uyku apnesi çocuklarda nadir görülür.

Doğru: Aksine çocuklarda daha sık görülür. Her 10 çocuktan 1’inde uyku apnesi görülmektedir. Çoğu durumda belirtiler hafiftir ve çocuğun büyümesini olumsuz yönde etkilemez. Fakat bazıları davranış ya da ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yanlış: Uyku apnesi kilo vermekle düzelir.

Doğru: Kilo vererek uyku apnesi semptomlarını daha iyi hale getirebilirsiniz. Ancak bu tamamen hastalıktan kurtulmanızı sağlamaz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla